Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie PWM tranzystorem MOSFET - metody i oscylacje.

29 Dec 2013 19:31 32085 133
Bosch
 • #61
  djfarad02
  Level 19  
  Wybrałem taki punkt pracy, ze względu na skan z książki zamieszczony wcześniej. Tam był to układ resetujący, który musiał pracować z tak dużym prądem ze względu na wymagania dotyczące prądu wejściowego bramek logicznych, prawdopodobnie były to układy TTL.

  Oczywiście, tak jak piszesz, najczęściej wtórnik polaryzowany jest małym prądem ale w tym przypadku jest inaczej, co nie zmienia faktu, że układ dalej jest wtórnikiem emiterowym. To że akurat tutaj przechodzą przez niego tylko sygnały mniejsze od Vcc i że ma małą impedancję wejściową nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi klasyfikację tego układu i sposób jego obliczania.

  W kwestii projektowania obwodów drukowanych zgoda - zależy od tego ogromnie dużo a najwięcej przy wysokich częstotliwościach. Nie chodziło mi o doprowadzanie do szaleństwa tylko o zwrócenie uwagi na pewne zjawiska, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tajemnicze.
 • Bosch
 • #62
  User removed account
  User removed account  
 • Bosch
 • #63
  djfarad02
  Level 19  
  O jesteś znowu Albercie :) Witam, bardzo mi miło.

  Spieszę, krótko z odpowiedziami:

  albertb wrote:
  Ani jeden materiał, który podałeś nie odnosi sie do filtru dolnoprzepustowego

  Ależ Albercie, przecież nie chodzi o sam filtr tylko o reaktancję kondensatora w bramce, która jest bardzo niska dla wysokich częstotliwości. Zastąp sobie ten cały filtr idealnym źródłem napięciowym jeśli chcesz.

  albertb wrote:
  NA TYM SCHEMACIE NIE MA REZYSTORA SZEREGOWO Z BRAMKĄ. Jest koralik ferrytowy. Jeśli myślisz o tym rezystorze od strony generatora to dokładnie taki sam jest w filtrze RC.

  Tak ale nie ma kondensatora za tym rezystorem! :)

  albertb wrote:
  wciągasz już wtórnik emiterowy, układ o wspólnej bazie, próbując udowodnić wpływ filtru RC na układ ze wspólnym źródłem. To się nazywa elektronika profesjonalna w wykonaniu djfarad02. Dobrze, że tranzystor ma tylko 3 końcówki.

  Wtórnik wziął się po drodze, przy okazji skanu z książki, który nawiązywał do tematu pasożytniczych oscylacji.

  Podsumujmy:
  W trosce o merytoryczny poziom dyskusji przedstawiłem dowody na istnienie opisywanych zjawisk i załączyłem materiały traktujące o temacie pasożytniczych oscylacji dotyczących tranzystorów MOSFET i tranzystorów bipolarnych.

  Ty za to zmieszałeś z błotem autora książki, który gwarantuję Ci że ma doświadczenie i wiedzę większą od nas wszystkich z tego wątku razem wziętych. Doświadczony facet, projektant układów scalonych, opisuje problemy prawdziwej elektroniki w przystępny sposób ale Ty jednak wiesz lepiej Albercie i "stanowczo odradzasz" tę publikację .
  Do tego jeszcze to zabawne kombinowanie w stylu "trudno ocenić do czego podłączasz drugi koniec rezystora". Mimo tego, że dobrze wiesz jak wygląda obwód. Wiem, że bardzo chcesz mnie ośmieszyć tanimi chwytami, ale pamiętaj, masz przeciwko sobie jeszcze dowody i rzeczywistość.

  Nie wiem, może Ty masz w domu elementy idealne i bezindukcyjne przewodniki i możesz budować układy wolne od problemów świata rzeczywistego. Jednak reszta ludzi do takich elementów dostępu nie ma :) Nam pozostaje tylko okiełznać elementy rzeczywiste, nie mamy wyboru.

  Co do mojej opini o użytkownikach to widzę, że zaczynasz mi już wciskać w usta słowa, których nie powiedziałem. Gdzie był argument, że ktokolwiek z użytkowników jest idiotą i jakim prawem wyrażasz się w ten sposób? Wiem, piszesz tak, żeby podburzyć innych przeciwko mnie. Jesteś taki pocieszny :)

  Pozdrawiam :)
 • #64
  User removed account
  User removed account  
 • #65
  djfarad02
  Level 19  
  albertb wrote:
  No cóż tego właśnie nie umiesz pojąć. Nie chodzi o pojemność.
  Sama ojemność wejściowa tranzystora mocy to rząd wielkości 0.5nF. I żaden rezystor tego nie zmieni.
  Mogę zastąpić idealnym źródłem napięciowym tylko po co?

  Cały czas mylisz pojemność wejściową bramki z pasożytniczym obwodem LC, który powstaje w tym układzie. Rezystor szeregowo z bramką zmienia tu diametralnie dużo, ponieważ włączasz go w szereg z pasożytniczą cewką (którą jest np noga tranzystora i 1cm ścieżki) i tłumisz obwód rezonansowy. Teraz jeśli do masy jest włączony kondensator (ten z filtra) a do niego jest podłączona ta pasożytnicza indukcyjność a potem pojemność bramki to powstaje równoległy obwód rezonansowy, podłączony przez kondensator filtra do masy. Tak więc kondensator z filta RC powoduje odtłumienie tego obwodu. Jak jest rezystor - to masz rezystor w szereg z cewką i tłumi to obwód.
  Napisałem o idealnym źródle napięciowym zamiast kondensatora w nadziei, że będzie łatwiej Ci analizować obwód (miałbyś wtedy otwarty tranzystor z zerową impedancją widzianą od strony pasożytniczej indukcyjności w stronę tego źródła napięciowego)
  Albert, mam nadzieję że ten opis pomoże Ci to zrozumieć co się dzieje w tym układzie.

  albertb wrote:
  Ciekawe czy ci goście z Toshiby rysując rezystor do masy "dobrze wiedzieli", czy byli "odporni na wiedzę i aroganccy"

  Tak więc opisz po co jest rezystor do masy i po co jest rezystor szeregowy na tym schemacie. Skoro masz rację i wiesz to podziel się wiedzą, chyba że nie chcesz. Ja się dzielę.

  albertb wrote:
  Nic nie mówiłem o autorze. Zacytuj, albo odszczekaj

  "odszczekaj" - bardz kulturalnie się wyrażasz.
  proszę bardzo, Twoja opinia na temat wartości załączonych skanów:
  albertb wrote:
  Nie jest to książka techniczna, nawet nie popularnonaukowa, ale coś z pogranicza czarnej magii. ("wszystkie konstrukcje przepadły w testach, bo tranzystor pracował z pradem ponad 10mA")
  Odczynem na taki prąd jest rezystor 100 lub 50. Ciekawe, czy 66 też może być?

  Zaraz napiszesz, że to jest opinia o treści książki a nie o autorze :):):)

  Albert, od pierwszych swoich postów przyjąłeś formułę - nie będę przedstawiał żadnych merytorycznych argumentów bo i tak mam rację.
  albertb wrote:
  Nie mogą. Jeśli wystąpiły to przyczyna jest inna.
  Chyba, że ja się nie znam (co oczwiście jest możliwe)
  i właśnie opracowałeś jakiś nowy nie znany do tej pory
  układ generatora.
  Podrzuć jakieś obliczenia lub przynajmniej zasadę działania - opatentujemy.

  Czy to jest merytoryczny post? Nie ma tu ani jednego słowa o elektronice - jest za to wyśmianie moich RZECZYWISTYCH obserwacji.

  Jeśli dalej uważasz moją argumentację za bezpodstawną to wyjaśnij mi proszę jakie zjawiska zachodzą w układzie przedstawionym na drugim filmiku, dlaczego po zbocznikowaniu rezystora powstają oscylacje?
  Niech wszyscy skorzystają z Twojej wiedzy. Najwyższy czas ją zweryfikować, bo piszesz na elektrodzie mnóstwo porad i powinieneś być wiarygodny.
 • #66
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Proponuję zakończyć dyskusję na tematy poboczne bo do wiedzy pytającego nic to nie wnosi, dyskutujemy tu na zupełnie inny temat niż został zainicjowany przez pytającego.
  Jeśli ma się coś udowodnić to po pierwsze trzeba wiedzieć co, po drugie wiedzieć jak, po trzecie mieć czym, po czwarte nie należy udowadniać tego na układzie który niczemu nie służy.
  Podłącz prawidłowo zlutowany układ do analizatora widma to wtedy możemy dyskutować, zaekranuj układ by nie odbierał okolicznych nadajników TV, telefonii komórkowej czy harmonicznych nadajników CB i pokaż prążki od oscylacji.
  W tej chwili to jakbyś mierzył długość fali światła metrem stolarskim, tam gdzie istnieją metody bezpośrednie nie stosujemy metod pośrednich.
  Przypomina mi to radzieckiego uczonego który prowadził doświadczenia na muchach, wyrywał muchom po jednej nóżce i mówił "mucha idi", po ostatniej nóżce mucha nie poszła dalej więc wysnuł wniosek że straciła słuch.
  Skrytykuję ten układ resetu z zasady:
  - nic nie wnosi w stosunku do zwykłego układu RC
  - w stosunku do układu RC gdzie mamy 0V i Vcc tu mamy 0V i Vcc-0,6V
  - jak zauważyłeś wzmacnia tylko sygnały w jednej połówce, w szkole mówli na to detektor :D
  Reasumując niepotrzebne dołożenie elementów.
 • #67
  User removed account
  User removed account  
 • #68
  djfarad02
  Level 19  
  PiotrPitucha wrote:
  Podłącz prawidłowo zlutowany układ do analizatora widma to wtedy możemy dyskutować, zaekranuj układ by nie odbierał okolicznych nadajników TV, telefonii komórkowej czy harmonicznych nadajników CB i pokaż prążki od oscylacji.

  Piotrze, niestety nie jestem w stanie spełnić tej prośby ze względu na to, że nie posiadam analizatora widma.
  Jednak chciałbym Cię zainteresować kilkoma materiałami, w których jest mowa o oscylacjach we wtórnikach emiterowych. Potwierdzają one istnienie problemów z ich stabilnością.

  zobacz wypowiedź osoby Brian Drummond LINK
  koniec 5 strony LINK
  wypowiedź osoby Ron H LINK

  albertb wrote:
  Ooo. I ty oczywiście czujesz się powołany do tej misji?

  Nie, ale piszesz nieprawdę a takie rzeczy trzeba jak najszybciej prostować, zwłaszcza że sporo osób czerpie wiedzę z tego forum.
  Skoro już rozmawiamy konkretnie - z tego co piszesz wynika, że Twoim zdaniem pasożytniczy obwód rezonansowy będzie najbardziej stłumiony w przypadku nr 1.
  Niestety jest to nieprawda, ponieważ największe tłumienie będzie w przypadku numer 3 (najmniejsza dobroć), potem 2. Przypadek 1 jest przypadkiem najgorszym

  Schemat:
  Sterowanie PWM tranzystorem MOSFET - metody i oscylacje.
 • #69
  User removed account
  User removed account  
 • #70
  djfarad02
  Level 19  
  Zobacz, że nawet w symulatorze się wzbudza.
  bez rezystora:
  Sterowanie PWM tranzystorem MOSFET - metody i oscylacje.
  z rezystorem:
  Sterowanie PWM tranzystorem MOSFET - metody i oscylacje.

  noo tak, zapewne źle polutowałem w symulatorze. Za duży pająk :)

  albertb wrote:
  Narysowałeś 3 schematy znów udowadniając, że nie wiesz jak powstają oscylacje.
  Żaden z tych układów się nie wzbudzi. W każdym sprzężenie zwrotne jest ujemne

  Na tym schemacie zwracałem uwagę na to, który obwód rezonansowy jest najbardziej stłumiony a nie na wzbudzenia. Stąd brak tam indukcyjności pozostałych wyprowadzeń tranzystora. Proszę o uważne czytanie postów.
  Ty uporczywie piszesz nieprawdę, że będzie najbardziej stłumiony w przypadku nr 1, co oczywiście nie ma nic wspólnego z rzeczywistoscią.

  Jest wesoło - oscylacje powstają w rzeczywistości a do tego nawet w symulatorze a Ty dalej uważasz, że układ nie ma szans się wzbudzać. :)
 • #71
  User removed account
  User removed account  
 • #72
  djfarad02
  Level 19  
  albertb wrote:
  Trafiłeś w sedno. 1uH to około 8cm przewodu 0,25mm^2. ;-)

  Nie wiem czy wiesz, ale symulacje pasożytniczych oscylacji są bardzo trudne. Symulator nie uwzględnia wszystkich czynników świata rzeczywistego. Stąd przesadna indukcyjność. Sprawdziłem i przy 100nH / 400nF również powstały drgania, choć mniejsze.
  Zauważyłem, że unikasz niewygodnych dla Ciebie faktów.
  Np. jakim sposobem powstały oscylacje, skoro według Ciebie nie mogą?

  albertb wrote:
  Założysz się, że dorysuję elementy, z którymi układ stłumię?
  I będzie to dla ciebie dowód, że nie może się wzbudzić?

  Niesamowita jest Twoja logika. To, że dorysujesz elementy ma być dowodem na niemożność powstania oscylacji? Może od razu usuń ze schematu źródło zasilania.
  Proszę ustosunkuj się do tego, konkretnie.

  albertb wrote:
  Ja to piszę? I to uporczywie? A gdzie?
  Wiem, tam gdzie mieszam z błotem autora książki.

  Proszę bardzo tu:
  albertb wrote:
  Także przestaniesz tłumić obwód Cs, indukcyjność pasożytnicza, pojemność wejściowa.

  Przestanę tłumić obwód z indukcyjnością pasożytniczą przez dodanie rezystora?
  Podstawy elektrotechniki traktują przecież o tym, że rezystancja cewki zmniejsza jej dobroć.

  Próbujesz wszelkimi sposobami zamaskować to, że oscylacje w tym układzie były dla Ciebie KOMPLETNYM ZASKOCZENIEM. Gdybyś się wcześniej z nimi spotkał albo o nich czytał to byś przecież o tym wspomniał nieprawdaż?

  Jeśli mamy dyskutować merytorycznie to narysuj proszę schemat zastępczy rzeczywistego układu w swojej wizji. Możemy go przeanalizować, być może Twoja wizja schematu zastępczego jest inna.
 • #73
  User removed account
  User removed account  
 • #74
  djfarad02
  Level 19  
  Znowu nie odpowiadasz na pytania tylko wymijasz, zero konkretów, zero dowodów.
  Jeśli nie przedstawisz schematu i nie ustosuknujesz się do moich pytań uznaję dalszą dyskusję za bezcelową.
  Przez cały temat nie podałeś żadnego linku, nie wstawiłeś żadnego schematu i nie opisałeś rzeczowo zachodzących zjawisk.

  albertb wrote:
  A zablokowałeś też zasilanie czy pozostawiłeś dalej 40cm do najbliższego kondensatora filtrującego?

  Zapomniałem dodać, że pisałem tu o zmianie wartości w symulatorze, mój błąd.

  albertb wrote:
  I tenże Cs trafiając na drugi koniec indukcyjności tworzy faktycznie dodatnie sprzężenie w przeciwieństwie do pojemności dren - bramka.
  .
  Nieprawda - zobacz w symulacji są tylko pojemności tranzystora (wbudowanego w jego model) a drgania i tak powstały. Choć najtwardszym dowodem jest tu rzeczywisty układ, przedstawiony na filmie.

  W tym temacie i tak wystarczająco zostało już udowodnione, że w takim układzie oscylacje powstają łatwo i został przedstawiony sposób pozbycia się ich, który negowałeś.
 • #75
  User removed account
  User removed account  
 • #76
  djfarad02
  Level 19  
  Twoje próby zatuszowania swoich braków w wiedzy były zabawne ale zaczynają być nudne.

  albertb wrote:
  Jeśli natomiast rezystancja jest równoległa do elementu obwodu LC to powiększenie jej zwiększa dobroć obwodu. I taki obwód wskazywałem pisząc o odtłumianiu.

  To narysuj ten obwód.
  Gdzie widzisz równoległą rezystancję z L lub C przy włączaniu rezystora w szereg z bramką tranzystora?

  albertb wrote:
  Kiedy podaję schemat zastępczy....

  Nie zamieściłeś żadnego schematu i żadnego linku

  Daj już spokój, bo tylko pogarszasz swój wygląd w oczach innych użytkowników.
  Pisząc jakieś ogólniki, próbujesz sprawić wrażenie że masz rację ale nie potrafisz odpowiedzieć na żadne pytania.
 • #77
  User removed account
  User removed account  
 • #78
  djfarad02
  Level 19  
  albert wrote:
  Teraz jeśli do masy jest włączony kondensator (ten z filtra) a do niego jest podłączona ta pasożytnicza indukcyjność a potem pojemność bramki to powstaje równoległy obwód rezonansowy

  aaaa to jest schemat, taki opisowy :)

  albertb wrote:
  Jeśli wiec użyjesz rezystora szeregowego stłumisz obwód, o którym piszesz, ale równocześnie zwiększasz sprzężenie zwrotne. Także przestaniesz tłumić obwód Cs, indukcyjność pasożytnicza, pojemność wejściowa.

  aha, czyli włączam rezystor w szereg z bramką i tłumię obwód. Ale chwila, w następnym Twoim zdaniu już jednak nie tłumię obwodu z indukcyjnością pasożytniczą. Zdecyduj się bo mam ubaw po pachy :)

  Może odpowiedziałbyś w końcu na jedno z pytań, które było już zadane:

  Gdzie widzisz równoległą rezystancję z L lub C przy włączaniu rezystora w szereg z bramką tranzystora?

  Pozdrawiam :)
 • #79
  User removed account
  User removed account  
 • #81
  djfarad02
  Level 19  
  Bardzo dobre dokumenty. Gorąco polecam lekturę zaawansowanym elektronikom


  albertb wrote:
  Tobie polecam zrozumieć,
  że w układzie z jedną cewką i kilkoma pojemnościami rezonansów może być kilka.

  Doskonale o tym wiem. Dlatego na początku wątku zwróciłem uwagę na oscylacje pasożytnicze.
  Ty za to napisałeś apropo ich wystąpienia:

  albertb wrote:

  Nie mogą. Jeśli wystąpiły to przyczyna jest inna.
  Chyba, że ja się nie znam (co oczwiście jest możliwe)
  i właśnie opracowałeś jakiś nowy nie znany do tej pory
  układ generatora.
  Podrzuć jakieś obliczenia lub przynajmniej zasadę działania - opatentujemy.

  albertb wrote:

  Duża pojemność i mała impedancja w bramce jako przyczyna oscylacji.
  Ciekawa teoria.
  A jeszcze ciekawszy sposób na ich pozbycie się.
  Dołożenie rezystora w bramce.
  Przecież w ten sposób jeszcze zmniejszasz tą impedancję.
  Coś sie to kupy nie trzyma.

  Te wypowiedzi weryfikują Twoją wiedzę sprzed kilku dni.
  Choć może teraz byś tak nie napisał, bo podczas trwania dyskusji poszerzyłeś znajomość elektroniki, zwłaszcza rzeczywistej, gdzie ZAWSZE są pasożytnicze indukcyjności i pojemności.

  Najlepsze jest jednak to unikanie moich niewygodnych dla Ciebie pytań.

  Pozdrawiam.
 • #82
  User removed account
  User removed account  
 • #83
  djfarad02
  Level 19  
  albertb wrote:
  Zobaczmy więc na AN-9005 strona 11, rysunek 42.
  Filtru RC nie ma, a wyróżnili w uproszczeniu 2 obwody, w których mogą powstać.

  Filtru nie ma, ale odpowiedz jaką impedancję dla w.cz. ma filtr dolnoprzepustowy RC patrząc od strony jego wyjścia?
  Ponieważ jak zwykle nie odpowiesz to podpowiadam - bardzo małą - napewno mniejszą niż Rg-ext. A zwiększenie Rg-ext tłumi obwód rezonansowy. Czy dla Ciebie to aż tak skomplikowane?
  Tu masz to napisane w nocie do której się odnosisz:
  As the gate resistor is extremely small, oscillation circuit Q becomes large and, when the resonance condition occurs, a large oscillation voltage is generated between that point and Cgd or Lg1 and parasitic oscillation is caused.

  Sterowanie PWM tranzystorem MOSFET - metody i oscylacje.

  albertb wrote:
  Coś co określono jako "oscillation circuit" posiada pojemność Cgd_ext. Do niej równolegle podłączona jest poprzez niską impedancję źródła sygnału i źródła zasilania rezystancja Rg-ext. Powiększenie jej odtłumia więc tenże obwód.

  Znowu piszesz nieprawdę - Rg-ext jest podłączona szeregowo z Cgd_ext.
  Jaka niska impedancja źródła zasilania? Na schemacie jak wół masz cewkę L.
  Albert piszesz jakieś wyssane z palca rzeczy, naprawdę.

  albertb wrote:
  w momencie pisania drugiego fragmentu nie wiedziałem, czy podłączyłeś go szeregowo, czy do masy.

  Wystarczyło zapytać. Zresztą gdybyś rozumiał przyczynę problemu to domyśliłbyś się, że szeregowo.
 • #84
  User removed account
  User removed account  
 • #85
  djfarad02
  Level 19  
  albertb wrote:
  Filtru nie ma, ale on jest przyczyną powstania drgań. Pojąłem.

  Proszę, dorysowałem Ci ten filtr, żeby było łatwiej Ci zrozumieć.
  Teraz powiedz, co ten filtr zmienił w impedancji źródła sygnału dla w.cz.?
  Sterowanie PWM tranzystorem MOSFET - metody i oscylacje.

  albertb wrote:
  To przypomnij mi jeszcze co mamy na schemacie, o który toczymy spór? Też cewkę? Czy grzałkę. Jak dużą ma rezystancję?

  Grzałka ma około 1,5Ohm. Chyba nie podejrzewasz, że grzałka jest elementem bezindukcyjnym oraz przewody do niej? Czyżbyś sądził, że indukcyjność grzałki jest tak mała, że można ją zaniechać w stosunku do indukcyjności przy tranzystorze?
 • #86
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Popełniasz podstawowy błąd, fabryka dąży do tego by tranzystory były szybkie a Ty to z premedytacją psujesz, przy okazji wpływając na globalne ocieplenie.
  Wsadzania filtru RC do bramki tranzystora chyba nikt poza Tobą nie proponuje, zerknij na schematy sterowania silników 3F, zasymuluj ich działanie na częstotliwościach na jakich muszą pracować i okaże się że napięcie sterujące zostanie tak stłamszone na filtrze, że bramka zostanie niewysterowana.
  Trochę mnie skręca jak czytam o oscylacjach bo to nie oddaje zupełnie istoty zjawiska, na wszystkich przytoczonych wykresach widać przebiegi zanikające, kiedyś mówiło się o dzwonieniu i to było dobre oddanie natury zjawiska.
  Jak pchniesz dzwon to nie usłyszysz żadnego dźwięku, jak uderzysz młotkiem to usłyszysz dźwięk zanikający, tu jest podobnie, usuń tranzystor z układu i zostaw pojemności i i indukcyjności skrośne, samo z siebie nic nie generuje, jak wymusisz sterowanie prostokątne to efekt dzwonienia będzie dalej widoczny.
  Bezpośrednie tłumaczenie z angielskiego bywa czasami mylące, choć w fajnych materiałach kolegi SLX jest wprost napisane o dzwonieniu.
 • #87
  User removed account
  User removed account  
 • #88
  jupi23
  Level 16  
  Jako ciekawostkę mogę dorzucić, że spotkałem się kiedyś w książce chyba "Wideband Amplifiers" (by Peter Staric) z jeszcze jedną metodą unikania oscylacji. Związana ona była z samym działaniem tranzystora w obwodzie wspólnego emitera lub źródła, który transformował pasożytniczą pojemność wyjściową na szeregowo połączone ujemną rezystancję z ujemną pojemnością widzianą od strony bazy lub bramki. Dołączenie pasożytniczej induktancji powodowało, że układ zaczynał oscylować. Można tam było dołożyć rezstor w obwód bramki ale on zmniejszał pasmo przenoszenia. Tam chyba wstawili równolegle do obwodu bramki szeregowo rezystor i kondesator o wartościach równych tym przetransformowanym przez tranzystor. Dzięki czemu pasmo przenoszenia było zachowane i oscylacje całkowicie wyeliminowane. Działanie całego obwodu przed jak i po kompensacji było też fajnie pokazane na wykresach Nyquista. Ale to tylko taka ciekawostka.
 • #89
  djfarad02
  Level 19  
  albertb wrote:
  Zmniejszył ją. A drgania jak były tak są. Więc do czego zmierzasz? Bo chciałeś udowodnić jego kluczową rolę w ich powstawaniu.

  Bzdura bo wcześniej na scheamcie było samo źródło sygnału (idealne) więc impedancja dla w.cz. się nie zmieniła. (post #83)

  No ale przejdźmy do sedna, zakładając wartość rezystora przy źródle sygnału 1k, Rg-ext niech zostanie 5.1Ohm:

  1. Usuń kondesator 100n - co się wtedy stanie z dobrocią obwodu rezonansowego?
  2. Zwiększ Rg-ext a zostaw kondensator 100n - co się wtedy stanie z dobrocią obwodu rezonansowego?

  Uprzedzając Twoje odpowiedzi - oczywiście w obydwu przypadkach dobroć się zmniejszy co utrudni powstawanie oscylacji.

  albertb wrote:
  A dlaczego podejrzewasz, że ja tak podejrzewam?

  Ponieważ napisałeś:
  albertb wrote:
  Coś co określono jako "oscillation circuit" posiada pojemność Cgd_ext. Do niej równolegle podłączona jest poprzez niską impedancję źródła sygnału i źródła zasilania rezystancja Rg-ext.

  Równolegle? Podtrzymujesz to stanowisko? Gdzie w takim razie jest impedancja obciążenia?

  albertb wrote:
  gdzie takową musiałeś dodać by pokazać drgania. Po czym aspekt ten skrzętnie pomijasz

  Nie pomijam żadnych aspektów.

  PiotrPitucha wrote:
  Trochę mnie skręca jak czytam o oscylacjach bo to nie oddaje zupełnie istoty zjawiska, na wszystkich przytoczonych wykresach widać przebiegi zanikające

  Dzwonienie to przecież też oscylacje ale ze wzmocnieniem mniejszym od jedności.
  Przy większym wzmocnieniu dzwonienie staję się regularnymi oscylacjami.

  PiotrPitucha wrote:
  Popełniasz podstawowy błąd, fabryka dąży do tego by tranzystory były szybkie a Ty to z premedytacją psujesz,

  Wyjaśniałem, że zaproponowałem takie rozwiązanie jako najtańszą metodę redukcji emitowanych zakłóceń. Zostało już dowiedzione, że przy tych częstotliwościach czas przełączania nie ma znaczenia.

  Dodano po 6 [minuty]:

  jupi23 wrote:
  Jako ciekawostkę mogę dorzucić, że spotkałem się kiedyś w książce chyba "Wideband Amplifiers" (by Peter Staric) z jeszcze jedną metodą unikania oscylacji. Związana ona była....

  Witam Kolegę, ciekawa pozycja książkowa, nie wiesz czy dostępna w kraju?
  Bardzo mi miło, że patrzysz szeroko i praktycznie na elektronikę. Widzisz co ja tutaj mam z tym Albertem. Na początku wątku zamieściłem filmiki i wyobraź sobie, że muszę bronić dowodów filmowych popartych zresztą w 100% teorią :)
 • #90
  User removed account
  User removed account