Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony CX-280 - Zniekształcony obraz po obróbce.

27 Gru 2013 11:37 2448 14
 • Poziom 18  
  Cześć,
  kamera jak w tytule, program do obróbki to windows live movie maker (w oryginalnym WIN7)

  * Komputer używany do obróbki to Sony Vaio z procesorem AMD E2-1800 APUwith Radeon HD Graphics 1.7 GHz, 4GB Ram oraz 64 bitowy system.

  *Problem – po zmontowaniu filmu i jego zapisaniu pojawiają się zniekształcenia obrazu (link do filmu na dole). Przed obróbką i w jej trakcje wszystko jest ok.

  *Uszkodzenie obrazu pojawia się gdy nagrywam w formacie AVCHD, rozdzielczości 50i HD jakość FH, szerokość klatki 1920, wysokość klatki 1080 lub lepszych parametrach.

  *Gdy nagrywam w niższym standardzie np. AVCHD, 50i HD, standard HQ, szer. klatki 1440, wys. klatki 1080 to jest ok.

  Jak poradzić sobie z problemem poza obniżaniem rozdzielczości ? Próbowałem pracować na innym komputerze o podobnych parametrach ale nic się nie zmienia.

  Film ilustrujący problem:
  http://youtu.be/GQq1hFHNzuk
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 33  
  Z filmu wynika, że odtwarzacz nie nadąża z dekodowaniem szybkich zmian obrazu.
  Zakłóceń nie ma na statycznych lub wolno zmieniających się scenach.
  Może w tle masz uruchomione inne programy ? Spróbuj wystartować ten film z innego nośnika (pendrive, DVD, inny HDD). Zrób defragmentację dysku.
  Nie podałeś, czy odtwarzasz film z dysku systemowego ? Zobacz co masz w autostarcie. Na pewno w tym kierunku należy szukać przyczyny.
 • Poziom 18  
  Filmy z kamery kopiuje na dysk komputera.

  Nie wiem jak to sprawdzić ale może mój komputer ma zbyt słabe parametry do obróbki pliku w takiej jakości ?

  Może to ma znaczenie: kamera zapisuje obraz na karcie SD - jest to 64GB SDXC firmy PRETEC ...

  Dwa dni temu zrobiłem format dysku, zainstalowałem od nowa system, zaktualizowałem go i zmontowałem krótki film - defekt dalej występuje.
 • Poziom 33  
  Może procesor nie nadążać. Pliki pakowane kodekiem MPEG-4 (lub XVid lub DivX) są bardzo mocno upakowane ze zmiennym BitRate. Czyli przy scenach o szybkiej i dużej zmianie zawartości klatki BitRate jest wysoki i procesor w tych momentach nie nadąża. Jeżeli nie chcesz zmniejszać rozdzielczości, to może zmniejsz ilość klatek na sekundę (z 50FPS na 25FPS). W końcu filmy kinowe mają 24FPS i nikt w kinie nie narzeka na brak plynności ruchu. Oczywiście musiałbyś ten film przekonwertować np. bezpłatnym programem FormatFactory. Producent wymaga jedynie rejestracji na swojej stronie i przesyła Serial Number. Program nie ma ograniczeń czasowych ani funkcjonalnych, producent nie nęka reklamami.
 • Poziom 18  
  Sprawdziłem. Wg instrukcji standard nagrywania kamery przy którym występuje problem to 25 klatek na sekundę.
  Postanowiłem z kilku bardzo dynamicznych scen zmontować krótki film. Powyłączałem wszystkie zbędne programy działające w tle. Uruchomiłem menadźera zadań by widzieć % użycia procesora i zapisując materiał na dysku systemowym użycie CPU kilkukrotnie skacze i utrzymuje się dłuższą chwilę na poziomie 100% w finale film w posiada sporo wad. Gdy ten sam materiał zapisuję na drugiej partycji użycie procesora tylko na chwilę skacze do 100% a na całym filmie tylko przez bardzo krótką chwilkę widać zniekształcony obraz.
  Nie do końca to wszytsko rozumiem ponieważ nagrałem dla testu materiał lustrzanką Pentax K5 – FullHD 30FPS. Pliki sąkilkukrotnie cięższe od tych z kamery, lepsza jakość, podczas zapisywania materiału użycie procesora częściej osiąga max a gotowy film jest wolny od wad….

  Czy mogę coś jeszcze zrobić ? Czy instalowanie programów do wyłączania wszytskiego co niepotrzebnie obciąża system ma sens ? Bo może sam program zabierze więcej mocy procesora ?
 • Poziom 1  
 • Poziom 18  
  OK. Wszystko stało się jasne.

  anmedia napisał:

  Tak, mysle ze nalezy pomyslec o przejsciu na inny program. Do wyboru do koloru. Niestety wszystkie platne.


  Możesz mi polecić jakąś polską pozycję ?
 • Poziom 1  
 • Poziom 33  
  Do kol. "anmedia": Autorowi tematu nie chodzi o zajętość procesora i ogólną wydajność podczas konwersji filmu na inny format. Chodzi o zajętość procesora i wydajność podczas odtwarzania w czasie rzeczywistym filmu.
  Przy konwersji mała wydajność nie przeszkadza - jedynie trzeba długo czekać (najlepiej zostawić na noc.
  Do Autora tematu:
  Jeżeli masz dwa dyski to odtwarzaj film z dysku niesystemowego (różne patrycje nic tu nie zmienią - tylko fizycznie drugi dysk)
  W menażerze zadań pozamykaj niepotrzebne procesy (najlepiej sprawdzając jakimś benchmarkiem)
  Film przekonwertuj z większym średnim BitRare (Będzie dłuższy, ale mniej obciążający procesor) Może dla kompresji zmień kodek na inny (też ze zmiennym BitRate)
 • Poziom 42  
  Również na czas renderowania można wyłączyć dostęp do Internetu do tego komputera. Co za tym idzie, można wyłączyć wszelkie antywirusy, zapory i temu podobne.

  Osobiście, na potrzeby obróbki video używam dedykowany system (mam możliwość zamiany dysków w komputerze). Przez dedykowany rozumiem to, że jest tam tylko Windows, programy potrzebne do edycji video/audio. I to wszystko. Przy użyciu tego dysku komputer programowo odcięty jest od świata zewnętrznego :)

  I tak jak wspomniał kolega wieswas wszelkie operacje na plikach video odbywają się na dedykowanych dyskach - poza dyskiem z programem.
 • Poziom 1  
 • Poziom 42  
  anmedia napisał:
  wszystko zostanie wylaczone to te mozliwe 5% to bedzie maksimum


  Doświadczenia, które przeprowadzałem na swój własny użytek, pokazywały przyśpieszenie rzędu 30-40% - ma tu na myśli czas ukończenia procesu obróbki filmu. Doświadczenie polegało na renderowaniu tego samego filmu, te same ustawienia, ten sam program dla różnych "środowisk". Pierwszy - dysk codziennego użytku (wszelakie programy, antiwirusy, itd). vs dedykowany dysk.

  anmedia napisał:
  Takie zabawy nie sa zbyt rozsadne a szczegolnie wydajne


  Mógłby kolega rozwinąć ten punkt? Na czy miałaby polegać ta nierozsądność?

  P.S. przepraszam autora tematu, dyskusja co nieco zboczyła z głównego pytania, ale sądzę, że różne punkty widzenia na obróbkę video będą przydatne :)
 • Poziom 1  
 • Poziom 42  
  Dziękuję za wyjaśnienia. Cóż, mój komputer nie jest tytanem szybkości i te moje "usprawnienia" dają jakiś skutek, który być może nie byłby tak odczuwalny na bardziej zaawansowanym technologicznie komputerze :)

  anmedia napisał:
  Polon_us napisał:
  Mógłby kolega rozwinąć ten punkt? Na czy miałaby polegać ta nierozsądność?

  Mieszanie, wylaczanie procesow, moze doprowadzic do niestabilnosci systemu (w skrajnych przypadkach) Powyzsze rozwiazania, sa dobre w przypadku kiedy system jest w 100% sprawny - bardziej bym to traktowal jako zabieg kosmetyczny.


  Uprzednio odniosłem wrażenie, że stwierdzenie o " nierozsądności ... " dotyczy mej opinii o używaniu dodatkowych twardych dysków w procesie edycji video - jako lokalizację plików źródłowych video/audio, tymczasowych i wynikowych, jako przeciwieństwo trzymania wszystkiego na jednym dysku. Stąd moja prośba o rozwinięcie tej kwestii :)
 • Poziom 1