Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harman Kardon AVR 335 - Trzaski w jednym głośniku ( Front Left )

27 Gru 2013 15:06 2958 18
 • Poziom 9  
  Harman Kardon AVR 335 Trzaski w jednym głośniku


  Znalazłem identyczny problem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2447626.html jednak że mój dotyczy tylko jednego kanału wyjściowego przód Lewy. Obojętnie jakie źródło dźwięku podłączam i mam wyciszoną głośność trzaski na tym kanale są wyraźne jednak ze zwiększeniem mocy trzaski te zagłusza muzyka jednak nadal są. Czy to wskazuje na końcówkę mocy? Czy też jak w poprzednim poście przyjrzeć się czy nie ma zimnych lutów?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 15  
  Sprawdź na torze tego kanału czy nie ma zimnych lutów ;)
 • Poziom 9  
  Czyli główna płyta z końcówkami w górę?
 • Poziom 15  
  To cięzka sprawa będzie bo jest tam trochę bebechów ale inaczej się nie da ;)

  Czy on ma dół odkręcany taką krate ??? to przez nią też mozna ale najlepiej płytę wyciągnąć i patrz pod lupą ruszając delikatnie elementami i śledząc ścieżki możliwe że przy samej końcówce mocy lub jakimś scalaczku jest zimny lut ;)
 • Poziom 9  
  Płytę wybebeszyłem już miałem akurat już go w trakcie demontażu UFF lekko nie było teraz przyjże się lutom mam nadzieję że to ich wina. A jak luty będą ok Gdzie dalej szukać puki wszystko w rozsypce :D?


  Edit:

  Lutowania na całym torze poprawiłem. Teraz po załączeniu Jednostka przeprowadza test i po chwili mam "PROTECT" gdzie tkwi błąd?

  EDIT: Znalazłem uszkodzone dwa Tranzystory SK B1647 oraz SK D2560 (są one niejako parą) a co mogło być przyczyną iż mają ładne zwarcie :D? Czy kupując nowe nie poleca one bo przyczyna tkwi gdzieś indziej?
 • Poziom 15  
  Różne są powody uszkodzeń ciężko stwierdzić jedne z powodów mogło być zwarcie na wyjściu końcówki mocy ale na płytce jeszcze przed zabezpieczeniami ....

  Czy jak lutowałeś żadna ścieżka się nie zwarła ???


  Zamiast Sankenów wstaw na razie na odpalenie jakieś tańsze darlinktony i tyle ;)
 • Poziom 9  
  Witam ponownie.

  Otóż znalazłem drobne zwarcie powstałe z mej winy no cóż niedopatrzenie. (dodaję zdjęcie zwarcie powstało lutem niedopatrzenie, zaznaczone czerwoną linią.)
  Harman Kardon AVR 335 - Trzaski w jednym głośniku ( Front Left )

  Dodałem tez cały schemat może komuś się przyda (str 29. płyta z torami końcówek).

  Podczas testu gdzie nie dopatrzyłem się ów niechcianego połączenia głośnik 4Ohm również wyzioną ducha :D. Płyta nie ma druku spalonego. Niechciane połączenia (zwarcia) już usunięte. Teraz czekam na Tranzystorki lecz trochę to potrwa bo są sprowadzane z Polski. Niestety nie dysponuję innymi by podstawić je w zamian do testu. Tak więc jedynie w okresie czekania mogę sprawdzić resztę elementów które mogły przyczynić się do ich uszkodzenia. Czy podczas tego mojego błędu mogło ulec uszkodzeniu coś innego czy to miało wpływ na uszkodzenie końcówek?
 • Poziom 15  
  Zwarcie wystąpiło w punktach które zaznaczyłem na Front Lewym kanale ;)

  Jednak nie jestem w stanie stwierdzić czy mogło doprowadzić do uszkodzenia nie chce wprowadzać w błąd ale może się wzbudził przez to ;)

  Harman Kardon AVR 335 - Trzaski w jednym głośniku ( Front Left )
 • Poziom 9  
  Twój diagram jest dokładniejszy ale tak to jest te miejsce jest tam niewiele miejsca miedzy ścieżkami i zwykłe moje niedopatrzenie spowodowało że lut się skleił z sąsiednim i nie zauważyłem tego. Teraz właśnie pozostaje pytanie czy to mogło być przyczyną. Na tzw.:" Pirata" nie chciał bym iść czyli wkładać nowe tranzystory i odpalać sprzęt nie mając pewności że to mogło być przyczyną. Chodź wcześniej grał ten kanał tylko jego bolączką były trzaski.
 • Poziom 15  
  Zrób zdjęcie tego kanału żeby elementy było widać i zaznaczę Ci co masz sprawdzić ;)
 • Poziom 9  
  Podaję foto tego kanału mam nadzieję iż zdjęcia są dokładne. Harman Kardon AVR 335 - Trzaski w jednym głośniku ( Front Left ) Harman Kardon AVR 335 - Trzaski w jednym głośniku ( Front Left ) Harman Kardon AVR 335 - Trzaski w jednym głośniku ( Front Left )
 • Poziom 9  
  "KW0427 Jakie ma dokładnie oznaczenie nie wiem nie mogę go znaleźć na wykazie części jaki mam z diagramem" Rezystor (dwa w jednym :) ) Wygląda że jest uszkodzony. Wyjąłem inne z płyty jako punkt odniesienia i na Lewej i środkowej brak jakiegokolwiek przejścia. Środkowa do prawej wartość jest taka sama jak u pozostałych. Co do tranzystorów nie jestem pewien nie mam miernika z możliwością sprawdzenia tranzystorów. Jedynie zwykły miernik. Nie jestem w stanie podać jakichkolwiek wyników sprawdzenia tych tranzystorów gdyż nie wiem jak poprawnie je przemierzyć.
 • Poziom 9  
  Tak więc postanowiłem że kupię te trzy części. Następnie je wymienię. Czy jeszcze coś pozostanie do sprawdzenia?
 • Poziom 15  
  amcat napisał:
  "KW0427 J


  Ten Twój KWR to zwykły podwójny rezystor w jednej obudowie równie dobrze można tam wstawić dwa rezystory 5W chyba 0,27R tam u Cb jest nie jestem pewny...

  My wróżkami nie jesteśmy jeżeli się zabierasz za szukanie przyczyny uszkodzenia a nie znasz podstaw nawet jak sprawdzić element półprzewodnikowy no to ciężko będzie lub wgl. nie pomożemy ;)

  A już nie będe się rozpisywał jak wgl sprawdzić rezystor ten
  amcat napisał:
  "KW0427 J
  który rozszyfrowałeś skoro kupiłeś nowy ;)
 • Poziom 9  
  Tak rezystor był uszkodzony. Brak oporności na jednej części. (zgadza się to podwójny ceramik) Nie pisałem że rezystora nie potrafię sprawdzić. Domyślam się że po odświeżeniu Lutów. Jak wyżej w temacie nastąpiła nie zauważona przeze mnie zwora. Jak na schemacie w/w uwzględniono. Tak więc posiadam już Obie końcówki, ów rezystor. i Dwa tranzystory które kazałeś mi sprawdzić. Jeśli ich montaż nastąpi czy będzie bezpieczne uruchomienie sprzętu. Czy jeszcze coś sprawdzić po za tymi podzespołami?
 • Poziom 15  
  Można uruchomić na kilka sposobów....

  Uruchomić bez tranzystorów końcowych i zbadać napięcia na bazach końcowych czy są ok ;)

  Uruchomić wpinając się zasilaczem małej mocy rzędu kilku watów i niskim napięciu np 2x 12v / 2x 500mA i w przypadku dalszego uszkodzenia siądzie napięcie po prostu...

  Można też zabezpieczyć wybadać gdzie są jakieś bezpieczniki na płytce lub tzw. jumpery od zasilacza podające napięcie do końcówki mocy i wpiąć rezystor 10R / 1W (dla dodatniej i ujemnej szyny zasilania)

  No i można uruchomić po prostu :D
 • Poziom 9  
  Trochę trwało zanim części doszły. Tak więc Harman startuje wszystkie kanały ładnie grają po za tym jednym nadal trzaski im większa siła głosu tym dźwięk bardziej zniekształcony. Przy minimalnej sile w miarę czysto gra ale jak mówię przy minimalnej sile głosu. Gdzie dalej szukać usterki??
 • Poziom 9  
  Czy ktoś pomoże z rozwiązaniem?