Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PWM na NE555 - Notorycznie uszkadzająy się układ scalony.

27 Gru 2013 22:17 2892 17
 • Poziom 17  
  Witam stworzyłem regulację PWM niemal przerysowaną z noty katalogowej do regulacji prądu stałego. Problem polega na tym że układ działa stabilnie przez kilka minut po czym pada NE555 po wymianie układu śmiga. Zakupiłem nawet układy które na pewno były oryginalne. I się zbyły. Pytanie czy ktoś miał podobny problem i czy ktoś ma pojęcie w czym może tkwić problem? Błędy w druku raczej odrzucam ponieważ walczyłem z projektem kilkukrotnie na różne sposoby i się nie udawało. Układ zasilałem zasilaczem stabilizowanym napięciem 12V. Schemat niżej.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Obstawiam, że przeciążasz wyjście. Może steruj MOSFETem przez wtórnik i trochę zmniejsz częstotliwość jeśli się nie zakłóci to działania układu.

  Po co jest R4? R1 przecież wystarcza w sensie, że jeden a nie dwa w szeregu.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Prąd chyba nie, z samego rezystora 100R byłoby 120mA, a NE555 może 250mA dać.

  Jeśli układ prawidłowo złożony, może przepięcia? Może zmienić D3 na jakąś szybką?

  A co z tego zasilasz?

  Poprawka, z NE do 225mA można ciągnąć :)

  A czy 555 robi się ciepły, czy pada "na zimno"?
 • Moderator Projektowanie
  Możesz mieć przepięcia na zasilaniu wywołane PWM na jakiejś indukcyjności - nie piszesz co jest obciążeniem - ?
  Rozdziel zasilanie NE555 i obciążenia (drenu MOSFET-a) - jeśli musi być z tego samego źródła (np. w samochodzie ?) to NE555 zasilaj przez filtr RC, albo lepiej przez stabilizator 9V, przy nogach 4/8 pojemności odsprzęgajace.
 • Poziom 15  
  Dioda równolegle z obciążeniem wskazuje że jest nim właśnie indukcyjność. Indukuje się więc zgodnie z tym co koledzy piszą zbyt duże napięcie. Zmień diodę na diodę schhotkiego, powinno pomóc, napięcie nie zdązy się zaindukować. Ewentualnie szeregowo z obciążeniem od strony zasilania można dać diodę, aby odseparować zasilanie sterownika i obciążenia.
 • Poziom 17  
  fuutro napisał:
  Po co jest R4? R1 przecież wystarcza w sensie, że jeden a nie dwa w szeregu.


  To jest ustalanie minimalnej i maksymalnej wartości regulacji. Docelowo ma to być regulacja prądu w prostowniku. NE555 robi sie trochę ciepły ale nie stwierdziłem przeciążenia to pomyślałem że tak ma być. Dioda na wyjściu jest tak dla bezpieczeństwa. Testowałem układ z żarówką niewielkiej mocy także indukcyjność znikoma. Z zasilacza myślę że wychodzi czysty prąd bo mam tam sporo filtrów.
  Gdzie może być jeszcze przeciążony NE555 oprócz wyjścia?
 • Poziom 36  
  Zmierz miliamperomierzem prąd pobierany przez układ 555 i podaj wyniki. Jest możliwe przeciążenie tej kostki zbyt małymi wartościami rezystorów w obwodach wejściowych.
 • Poziom 14  
  Jeśli układ się nie grzeje, myślę, że nie ma problemu z przeciążeniem prądowym. Albo przepięcia ze sterowanego elementu, albo z zasilania; innych pomysłów nie mam.

  Daj wartości R4 i R5, spróbuję złożyć identyczny układ.

  Dodano po 1 [sekundy]:

  Jeśli układ się nie grzeje, myślę, że nie ma problemu z przeciążeniem prądowym. Albo przepięcia ze sterowanego elementu, albo z zasilania; innych pomysłów nie mam.

  Daj wartości R4 i R5, spróbuję złożyć identyczny układ.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Przepraszam za zwłokę, ale nie udało mi się pobawić wczoraj z Twoim układem.

  Odtworzyłem Twój układ z dokładnością do kondensatora C1 47u zamiast 100u, R3 220k zamiast 470k oraz braku tranzystora i diody na wyjściu (nie mam odpowiedniego tranzystora pod ręką). I, co za tym idzie, niestety bez obciążenia. Działa wyśmienicie i stabilnie już kilkanaście minut. Pobór prądu nie przekracza 30mA.

  Sądzę, że problem wynika albo z błędu montażowego (złe połączenie na płytce), albo z tego, co przychodzi z obciążenia. Albo z zasilacza. Zmień diodę D3 na szybką (najlepiej Schottky).

  Idę poszukać w gratach jakiegoś porządnego tranzystora.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Niestety nie znalazłem tranzystora odpowiedniej mocy. Ale patrząc na układ, jeśli jest złożone tak, jak na schemacie, musi działać, jeśli nie masz indukcji na obciążeniu. A na indukcję powinna wystarczyć zmiana diody na Schottky.
 • Poziom 28  
  Układ scalony jest uszkadzany przez przepięcia wywołanie indukcyjnością kabli doprowadzających zasilanie, należy odseparować zasilanie NE555 od stopnia z tranzystorem mocy przy użyciu rezystora albo dławika, i usterki powinny ustąpić.
  Ponadto między punkt X1-2 a GND (bezpośrednio przy tranzystorze) należy koniecznie włączyć kondensator o pojemności kilku tys. uF, a zasilanie całości poprowadzić bezpośrednio do wyprowadzeń tego kondensatora.

  -> agalant
  Sprawdzanie układu bez obciążenia indukcyjnego nie ma sensu, a Twoja porada aby zmienić diodę na szybką nic nie poprawi.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Oj! Dioda Schottky'ego to klasyczne rozwiązanie tego problemu i w wielu przypadkach wystarczające.

  Podobnie filtrowanie zasilania 555: kondensatory są, myślę, że nawet mniejsze wartości by wystarczyły. Ale oczywiście masz rację: skoro jak dotąd ciągle jest źle, dodanie dławika na zasilaniu 555 i kondensatorów na wyjściu może tylko pomóc.

  A z PWM na 555 pobawiłem się z przyjemnością (bo dotąd nigdy PWM nie robiłem), co sobie poświeciłem diodą, to moje :P Poza tym test miał potwierdzić, gdzie problemu nie ma (bo ktoś sugerował, że jakieś wyprowadzenia 555 mogą być przeciążone). Niby wszystko wynika ze schematu, ale kto z nas (przynajmniej tych, co naprawdę coś robią, a nie tylko teoretyzują) nie walnął jakiejś głupoty, którą dopiero na prototypie widać?

  komatsuu: Pozdrawiam! Dobrze myślisz, ale nie wyciągałbym haubicy skoro może wystarczyć łapka na muchy :)
 • Poziom 17  
  komatssu napisał:
  należy koniecznie włączyć kondensator o pojemności kilku tys. uF, a zasilanie całości poprowadzić bezpośrednio do wyprowadzeń tego kondensatora.


  Myślałem raczej nad kilka nanofaradów aby tłumić zakłócenia o wysokiej częstotliwości które jakimś cudem się przedostają do zasilania lub też zapobiedz szpilką przy kluczowaniu. Skoro zdecydowana większość radzi abym szukał problemu w śmieciach w zasilaniu to popracuje nad tym. Jakiej wartości dławik zastosować na zasilanie ne555?
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Kilkadziesiąt uH? Spróbuj tym, co masz. Może wystarczy koralik ferrytowy z 2-3 zwojami.

  W sumie trzebaby coś policzyć, indukcyjność oraz pojemności powinny wynikać ze spodziewanej częstotliwości zakłóceń. Z tego samego powodu zastanawiam się, czy nie masz zbyt dużych pojemności na filrze zasilania. Nie zawsze im więcej tym lepiej...

  Skłaniam się także ku rozwiązaniu zaproponowanemu przez trymer01 (zasilaniu 555 przez stabilizator 7809 lub 7805). Użyłbym pojemności z datasheeta, a przy samym scalaku mały kondensator (np. 10nF).

  Można jeszcze dołożyć warystor szeregowo na wejściu zasilania.

  Działam mocno po omacku, bo nie mam tu zbyt dużych doświadczeń, ale jak widzę konkretów nikt nie proponuje.

  Może wyjdź od tego, jakimi częściami dysponujesz. Stabilizator 7805 lub 09 pewnie masz, więc możesz łatwo podłączyć i sprawdzić, czy idziesz dobrym tropem.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  IRFP240 ma Vgsth=4V, więc aby go pewnie włączyć należy sterować go sygnałem min. 6V (a najlepiej 10V). Biorąc pod uwagę, że NE555 daje sygnał wyjściowy niższy od napięcia zasilania o Vdrop, NE555 musi być zasilany napięciem co najmniej 9V.
  Dlatego stabilizator LM7805 - odpada.
  Jeśli stabilizator - to tylko LM7809, gdyż to stabilizator o najwyższym napięciu, jaki na pewno można poprawnie zasilać z napięcia 12V. Prawdopodobnie również LM7810.
  Oprócz pojemności (100nF+47µF) przy nogach 4 i 8 NE555 należałoby też chronić stabilizator - przed nim 100nF i 470µ, nie zaszkodził by dławik (jakikolwiek) albo opornik rzędu kilkadziesiąt Ω.
 • Poziom 17  
  Cały problem najprawdopodobniej leżał w aplikacji scalaka. Wynika z tego że scalak był przeciążany ale nie na wyjściu. Po kosmetycznej zmianie schematu (znalezionej przypadkowo) układ działa, i świetnie spełnia swoje zadanie w prostej ładowarce samochodowej. W końcu idzie zima :)
  Dzięki za pomoc i zainteresowanie.