Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie głosniki do kolumn i jaki wzmaczniacz

grzechu1234567890 27 Dec 2013 23:33 1572 13
Tespol
    grzechu1234567890
    Level 8  
    witam mam zamiar zbudować dwie kolumny w jednej będą dwa głośniki i tak zwany gwizdek tylko teraz nie wiem jakie te głośniki kupić i jaki dobrać do nich wzmacniacz chce żeby były lepsze od tych kupowany w sklepie 2+1 i żeby miały dosyć wyraźny bass jaki i sopran z góry dzięki za odpowiedzi
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    elektryku5
    Level 38  
    Masz na myśli 3 drogi?

Pozostaje szukać gotowego projektu z schematem zwrotnicy, żeby samodzielnie dobrać głośniki trzeba potem jeszcze zaprojektować własną zwrotnicę i nie poleca się tego na pierwszy raz (tylko nie myśl o kalkulatorach albo innych wynalazkach, do tego niestety trzeba poczynić pomiary).
  • Tespol
    grzechu1234567890
    Level 8  
    czyli zrobienie kolumny jak na 16 latka jest to za duże wyzwanie? widziałem ze ktoś zrobił kolumny i bez tych zwrotnic i działało po prostu złożył wszystko jak miało być i podłączył wszystko razem czyli głośniki pod wzmacniacz i jak to się mówi ognia i było git
    elektryku5
    Level 38  
    Włożenie głośników bez zwrotnic to zabójstwo dla słuchu (jak ktoś się postara to do tweetera też), są różne projekty na STX-ach z udostępnionym schematami zwrotnic i warto byłoby się na początek zapoznać.

Gdybyś sam chciał projektować zwrotnice, to przy 2 drogach można bardzo łatwo uzyskać system pomiarowy, przy 3 drogach niestety częstotliwość cięcia głośnika niskotonowego utrudnia poprawny pomiar w kiepskich warunkach (dla 2 dróg wystarczy pomiar bramkowany i niskie częstotliwości nie bardzo obchodzą projektującego).
    grzechu1234567890
    Level 8  
    a kupno takiej zwrotnicy ?
    czy są dostępne ?
    elektryku5
    Level 38  
    Mając schemat to już żaden problem, lutujesz ze sobą kilka elementów na krzyż i po sprawie.

Zwrotnice dedykowane też da się zakupić, zerknij na stronie STX-a, jest tam choćby do zestawu FX-200, to już dość rozbudowana zwrotnica, stąd cena...

Musiałbyś określić budżet, bo niestety najtańsze co można zrobić to 2 drogi, cena kolumn to niestety nie cena samych przetworników, więc podczas liczenia można się przestraszyć...
    grzechu1234567890
    Level 8  
    określonej ceny jeszcze nie mam ale mam zamiar dać w jednej kolumnie 3 głośniki nisko tonowy wysoko i średnio a więc chyba potrzebujemy zwrotnicy 3 drożnej jak się nie mylę z tym może być problem bo z tego co wiem 3 drożną zwrotnice jest trudno zrobić

ale wiedziałem na allegro kilka zwrotnic a i mam pytanie ile musi mieć ta zwrotnica v czy to nie ma znaczenia
    elektryku5
    Level 38  
    Ojj, zwrotnice uniwersalne też dobre nie są, zwrotnica musi być dopasowana pod konkretne głośniki, wtedy dopiero to gra, pakując super głośniki i badziewną zwrotnicę, albo co gorsza nie zaprojektowaną pod nie - efekt będzie bardzo słaby...
    Jak znajdziesz jakiś projekt z schematem zwrotnicy i rozmieszczeniem głośników, to już z górki, jak się postarasz zwrotnica może nawet wyjdzie taniej niż jakieś uniwersalne wynalazki.

Kupowanie czegoś takiego to strata kasy, a przetworniki po prostu się marnują.
    grzechu1234567890
    Level 8  
    a taka zwrotnice 3 drożną można wykonać gdzieś w sklepie ?

Dodano po 35 [sekundy]:

chodzi mi o to żebym zaniusł do sklepu a oni by mi tam zrobili
    elektryku5
    Level 38  
    Zapytaj: http://polink.com.pl/ .

Części do zwrotnic a przynajmniej cewek i tak nie dostaniesz w zwykłym sklepie (jak już się trafią, to pewnie będzie mały wybór), gdy będziesz miał elementy i schemat, to spokojnie każdy może to polutować (pewnie kogoś znajdziesz z lutownicą).
    grzechu1234567890
    Level 8  
    lutownicę mam to będę szukał i próbował ale jeszcze widziałem na allegro głośniki razem ze zwrotnicami masz jakąś wiedze na temat tych głośników lub zwrotnic czy się opłaca je kupować
    elektryku5
    Level 38  
    Jeśli to coś tańszego niż STX albo Tesla (tego drugiego już nie produkują, więc trudno dostać) i/lub no-name, to nie warto nawet na to patrzeć.
    grzechu1234567890
    Level 8  
    no właśnie zobaczyłem te głośniki STX i powiem że są w bardzo atrakcyjnych cenach.
    A ile watowe głośniki kupić żeby to grało lepiej do TRACER Supreme (TRG-2S-1200-C-3 - 2.1)
    które teraz posiadam. Ja planuje zrobić kolumnę z 3 głośnikami czytałem na forach to pisali ze
    muszą być 1 niskotonowy 1 wysoko tonowy 1 średnio tonowy czyli w kolumnie potrzeba 3 głośników
    elektryku5
    Level 38  
    Każdy początkujący tak myśli, ale składając całość, czyli obudowy, zwrotnice, wykończenie może wyjść jeszcze drugie tyle...

Nie znam tych głośników do kompa, ale większość STX-ów powinno zagrać lepiej, z tym że to zależy od wymagań, dla jednego lepiej to będzie bardziej płasko i z mniejszymi zniekształceniami, dla drugiego tylko głośniej.
    Efektywności STX-ów nie są złe, więc można troszkę pohałasować (jak na dom).
    Co do mocy, tu nie jest tak prosto, teoretycznie pisze ile głośnik powinien wytrzymać, ale to w określonych warunkach, no i kupując głośniki z słabą efektywnością tej mocy będzie potrzeba dostarczyć o wiele więcej (3dB to już połowa).