Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini wiertarka do PCB

dana96 28 Gru 2013 04:02 19191 27
  • Mini wiertarka do PCB
    Witam.
    Chciałbym się pochwalić moją wiertareczką do PCB zrobioną w jeden dzień.
    Wiertarka miała być tania prosta i musiała spełniać swoje zadanie.

Statyw wiertarki to nic innego jak stare rosyjskie makro do aparatu, podstawka wykonana z drewna znaleziona kiedyś w Tonsilu.
    Mocowanie mini szlifierki wykonałem z pierścieni mocujących obiektyw, nawiercone zostały 4 otwory i cała szlifierka skręcona jest śrubami w środku pierścienia.

Oświetlenie to 2 diody umieszczone na stałe nad wrzecionem szlifierki i ruchoma mini lampka na miedzianym drucie zamocowana z tyłu statywu z regulacją wysokości.
    Oświetlenie zasilane jest z ładowarki od Nokii.

Mini wiertarka do PCB Mini wiertarka do PCB Mini wiertarka do PCB Mini wiertarka do PCB Mini wiertarka do PCB Mini wiertarka do PCB

Poniesione koszty to 0zł. Wszystkie elementy miałem gdzieś w piwnicy.
    Podczas budowy problemem było zamocowanie szlifierki, na szczęście po około dwóch godzinach medytacji wymyśliłem i myślę, że spełnia on swoją rolę. Cała konstrukcja jest stabilna. Po uruchomieniu okazało się, że wibracje z szlifierki przenoszone są na statyw i podstawę nie czuć ich ale słychać jeżeli wiertarka stoi na twardym podłożu, w planach mam zamocowanie gumowych nóżek.

Ogólnie jestem zadowolony, chociaż w przyszłości zamierzam wprowadzić małe modyfikacje (Dźwignia opuszczania wraz z sprężyna, silnik z drukarki HP z uchwytem ponieważ wykręcanie szlifierki może być uciążliwe a czasami jest potrzeba, mikro włącznik do automatycznego włączania silnika i ładną obudowę na całość).

Zapraszam do oceny i pomysłów na usprawnienie mojego cudeńka.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    dana96
    Poziom 10  
    dana96 napisał 40 postów o ocenie 27, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Inowrocław. Jest z nami od 2005 roku.
  • MetalworkMetalwork
    Galareta
    Poziom 22  
    Dorób sobie jakieś obniżanie nogą może?:) Albo elektryczne czy coś?:) Aby wiertarka była np 2mm nad laminatem a jak wciśniesz pedał to siłownik od centralnego zamka wywierci otwór. Powinno to znacznie ułatwić pracę?
  • MetalworkMetalwork
    marcin55246
    Poziom 25  
    Proste a funkcjonalne. Jaka jest odległość od osi wiertła do kolumny wiertarki(jeśli mogę to tak nazwać)?
    zodiakmenda
    Poziom 21  
    Mam parę uwag. Zamiast lichych diod LED zamontuj normalną żarówkę pod 230V z regulowaną oprawką taką, jak np. w tokarkach jest do oświetlenia, a miejsce przewiercania myślę, że można by zrobić tak, by wykorzystać laser taki z bazaru za 5zł :D i zamontować go tak, by cienki promień świecił tuż pod wiertłem idealnie równo. Dzięki temu będziesz mógł szybko ustawić pcb w odpowiednim miejscu.
    misiek1784
    Poziom 14  
    Co do promienia tuż pod wiertłem i jeszcze żeby był idealnie równo to łatwo powiedzieć trudniej zrobić... Lampy przy tokarkach są na 24V a nie 230V a poza tym diody LED są tutaj wystarczające...
    H3nry
    Poziom 31  
    zodiakmenda napisał:
    a miejsce przewiercania myślę, że można by zrobić tak, by wykorzystać laser taki z bazaru za 5zł :D i zamontować go tak, by cienki promień świecił tuż pod wiertłem idealnie równo. Dzięki temu będziesz mógł szybko ustawić pcb w odpowiednim miejscu.

I jakiej średnicy plamkę będzie miał ten laser ? :crazyeyes:
    Pomysł ze statywem ciekawy , jakiej mocy jest napęd?
    Dodatkowe podparcie bliżej uchwytu powinno zmniejszyć rezonanse.
    ezbig
    Poziom 19  
    Jak już koledzy radzicie laser, to nie plamkę tylko linię (są takie budowlane do wytyczania linii na ścianach, podłogach). Dwa takie dają krzyżyk w miejscu wiercenia. Mam takie coś fabrycznie zainstalowane w wiertarce i jest to całkiem precyzyjne (linie mają max 0.1 mm).
    AndrewS_
    Poziom 16  
    Galareta napisał:
    a jak wciśniesz pedał to siłownik od centralnego zamka wywierci otwór. Powinno to znacznie ułatwić pracę?

Raczej złamie wiertło, siłownik do tego kompletnie się nie nadaje, w/g mnie jest za szybki.
    dickens1
    Poziom 12  
    misiek1784 napisał:
    Lampy przy tokarkach są na 24V a nie 230V
    - nie jest to regułą. Niektóre tokarki nie mają sterowania na 24v to i nie będą miały lampki na 24v. U mnie np sterowanie jest na 110v a lampa 230v.

Co do konstrukcji - diody LED są tutaj ok, byle by nie oślepiały wiercącego :)

A autorowi mogę podpowiedzieć, że bardzo fajnie mocuje się takie miniwiertarki za pomocą uchwytów do rur, rynien (takie dwuczęściowe, z gumą w środku). Spełnia podwójne zadanie - mocuje narzędzie, a guma tłumi drgania :)
    jakubwaba
    Poziom 21  
    Dokładnie - są to uchwyty RSGU, dostępne o różnych średnicach (32, 50 mm) z otworem do przykręcenia uchwytu. Jeżeli światło z diod LED nie jest zbyt punktowe to nie wiem czemu koledzy proponują duże zwykłe żarówki które będą tylko przeszkadzać - to przecież mała wiertareczka.

Pozdrawiam
    bobo
    Poziom 29  
    dickens1 napisał:
    misiek1784 napisał:
    Lampy przy tokarkach są na 24V a nie 230V
    - nie jest to regułą. Niektóre tokarki nie mają sterowania na 24v to i nie będą miały lampki na 24v. U mnie np sterowanie jest na 110v a lampa 230v.

A co ma sterowanie do oświetlenia? Oświetlenie jest realizowane z pomocą transformatora. Jak sobie kolega wyobraża gniazdo lub instalacje 230V czy 110V ( pod lampe ) na tokarce lub wiertarce, kiedy cała jest w opiłkach lub płynie chłodzącym?
    Pozdrówka
    dickens1
    Poziom 12  
    bobo napisał:
    A co ma sterowanie do oświetlenia?
    Przeważnie zasilanie lampy realizowane jest z transformatora sterowniczego. Nie spotkałem dwóch osobnych trafo przy tokarkach. Tyle z praktyki. Nie odbiegajmy od tematu. Przy takiej małej wiertareczce nie ma sensu montować takiej wielkiej lampy, w dodatku na bezpieczne 24v.

jakubwaba napisał:
    są to uchwyty RSGU
    - dzięki, umknęła mi ta nazwa:)
    dana96
    Poziom 10  
    Witam, dziękuje wszystkim za opinie i nowe pomysły.

marcin55246 napisał:
    Proste a funkcjonalne. Jaka jest odległość od osi wiertła do kolumny wiertarki(jeśli mogę to tak nazwać)?

Odległość ta wynosi 5cm czyli mogę wiercić w płytkach o szerokości do 10cm jak dla mnie to wystarczające :)

zodiakmenda napisał:
    Mam parę uwag. Zamiast lichych diod LED zamontuj normalną żarówkę pod 230V z regulowaną oprawką taką, jak np. w tokarkach jest do oświetlenia, a miejsce przewiercania myślę, że można by zrobić tak, by wykorzystać laser taki z bazaru za 5zł :D i zamontować go tak, by cienki promień świecił tuż pod wiertłem idealnie równo. Dzięki temu będziesz mógł szybko ustawić pcb w odpowiednim miejscu.

Te dwie diody wcale tak licho nie świecą, a w razie co jest druga lampka pomocnicza, która daje o wiele więcej światła. Poza tym w przyszłości zamiast mini szlifierki będzie silnik od drukarki wiec napięcie 230V nie będzie mile widziane ponieważ diody zasilę z trafa od silnika przez jakiś prosty stabilizator. A z laserem to za dużo zachodu ;p jak na razie nie noszę okularów wiec wiertło widzę.

H3nry napisał:
    I jakiej średnicy plamkę będzie miał ten laser ? :crazyeyes:
    Pomysł ze statywem ciekawy , jakiej mocy jest napęd?
    Dodatkowe podparcie bliżej uchwytu powinno zmniejszyć rezonanse.

napęd to mini szlifierka "king craft" 20 000tyś obrotów 18V 1A. brak pomysłu o podparcie bliżej uchwytu :).

AndrewS_ napisał:
    Galareta napisał:
    a jak wciśniesz pedał to siłownik od centralnego zamka wywierci otwór. Powinno to znacznie ułatwić pracę?

Raczej złamie wiertło, siłownik do tego kompletnie się nie nadaje, w/g mnie jest za szybki.

Tak jak napisał kolega siłownik zamka centralnego jest za szybki i od razu złamał by wiertło.

dickens1 napisał:

Co do konstrukcji - diody LED są tutaj ok, byle by nie oślepiały wiercącego :)

A autorowi mogę podpowiedzieć, że bardzo fajnie mocuje się takie miniwiertarki za pomocą uchwytów do rur, rynien (takie dwuczęściowe, z gumą w środku). Spełnia podwójne zadanie - mocuje narzędzie, a guma tłumi drgania :)

Bardzo ciekawy pomysł z tymi obejmami jednak silnik który chce zamontować wchodzi w moje tulejki z luzem około 1 mm, spróbuje z gumowymi stopkami :)
    marcin55246
    Poziom 25  
    AndrewS_ napisał:

No chyba, że da jakiś zawór redukcyjny. A wtedy będzie można regulować posuw.
    dana96
    Poziom 10  
    marcin55246 napisał:

Taki zawór zdał by egzamin tylko z zamkiem pneumatycznym a do tego automatycznie dochodzi pompa, cena takiego zamka zapewne nie mała, więc w takim projekcie raczej odpada.
    czytając o tym zaworze wymyśliłem, że można by było użyć zwykłego siłownika, ale ze sterowaniem.(Coś jak w samochodach powolne otwieranie zimowe).
    kuba2509
    Poziom 13  
    Witam
    Cytat:

Mozna tez podłączyć mikroprocesor do opuszczania wiertła tylko po co, to jest prosta wirtarka do PCB. I chyba tak powinno zostać.

Pozdrawiam Kuba2509
    ladamaniac
    Poziom 38  
    Z racji ceny i dostępności sensownym wydaje się zastosowanie serwa modelarskiego plus prosty układ choćby na NE555. Ale sam autor zauważa, że jest to zbędny dodatek przy amatorskim zastosowaniu.
    submariner
    Poziom 32  
    Hm a co będzie jeśli zechcesz użyć wierteł widiowych ? Sądzę, że od wibracji połamią się przy 1 otworze. Sprawdzonym rozwiązaniem jest użycie do tego celu małej frezarki wysokoobrotowej jako wiertarki (np http://tugazetka.pl/lidl/2013.02.25.warsztat/6621,Frezarka,uniwersalna to oczywiscie nie reklama :) ) , wiertła widiowe pozwalają wywiercić setki otworów bez poszarpanych krawędzi - wiertło raczej nigdy się nie zdąży stępić bo zazwyczaj popełniamy błąd który go złamie :). Niestety wiertła typu hss są tępe po kilku otworkach a potem to już tylko wygniatanie i wypalanie pozostaje.
    marcin55246
    Poziom 25  
    submariner napisał:
    Niestety wiertła typu hss są tępe po kilku otworkach

A co nie można naostrzyć? W czym problem, nawet takie małe wiertła sobie ostrze.
    submariner
    Poziom 32  
    Heh no wszystko można tyle, że ja jestem mniej cierpliwy i chociaż 1 płytkę chciałbym dokończyć bez przerywania pracy, chyba jestem też mniej zdolny jeśli chodzi o ostrzenie bo nigdy nie udaje mi się tego zrobić tak jak producent. Jednym słowem same nieudane próby takiego ostrzenia a otworki i tak powygniatane.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yogi009
    Poziom 42  
    Konstrukcja na pewno potrzebna. Jedno, co mnie zastanawia, to samo mocowanie miniwiertarki do tego pierścienia. To rozwiązanie chyba mnie nie przekonuje, prawdopodobnie tam dostaniesz luzu, poza tym demontaż miniwiertarki jest chyba utrudniony, a czasem zachodzi potrzeba wyjęcia urządzenia.