Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nowy grzejnik przepływowy a stary licznik energii...

cpkpiotr 26 Mar 2005 15:17 3830 17
  • #1 26 Mar 2005 15:17
    cpkpiotr
    Poziom 12  

Mieszkam w domu jednorodzinnym, posiadam podłączenie trzech faz napięcia zasilania, jest też dobrą instalacją (średnice przewodów). Problem może być jednak w liczniku energii. Jest to licznik z 1974 r., wyprodukowany w Byłgarii (Zakłady Elektra - Sofia).

Jest to model IEA4-3.
    Dane znamionowe: 3x220/380V, 5/15A, 300 obr/1kWh

Takie mam pytanie do fachowców: co oznacza wartość 5/15A ??
    Jeżeli to prąd znamionowy (prawdopodobnie), to czy można go bardziej obciążyć na 3 fazach?

Myślałem o nowoczesnym przepływowym ogrzewaczu, np. firmy Siemens, z nastawą temperatury wody. Taki odpowiedni dla mnie ogrzewacz ma moc znamionową (przy max. grzaniu) ponad 20 KW, więc na fazę wychodziłoby (z grubsza) 7000KW/230V=30A !!!

Co o tym mam myśleć, czy nie powinienem zrezygnować z tego pomysłu i kupić po prostu nowy bojler?? Czy może przypadkiem wszystko jest OK? Czy moje obliczenia mają sens?

Pozdrawiam z życzeniami Wesołych Świąt
    /Piotr.

0 17
  • #2 26 Mar 2005 16:00
    zayzayer
    Specjalista AGD

Te ogrzewacze mają grzałki na 400V.
    7000/400=17.5

0
  • #3 26 Mar 2005 16:07
    cpkpiotr
    Poziom 12  

Być może, że zasilane są z napięć międzyfazowych, chociaż nie wydaje mi się... Ale ciekawi mnie co na to wszystko mój licznik...

0
  • #4 26 Mar 2005 16:29
    zayzayer
    Specjalista AGD

zayzayer napisał:
    Te ogrzewacze mają grzałki na 400V.

Przywaliłem jak łysy gajowy w sosnę. Jakie tam 400. Grzałki są oczywiście na 230.

0
  • #5 26 Mar 2005 16:51
    diff
    Poziom 19  

zerknij jakie masz główne zabezpieczenie-problem w tym że jesli jest zbyt małe to musisz wystąpić do ZE o nowe warunki zasilania ale zanim podejmiesz jakieś decyzje to zapoznaj się z wymaganiami dot. cisnienia wody i wydajnosci/przepływ/ powodzenia i wesołych swiąt .

0
  • #6 26 Mar 2005 16:57
    Osmański Marek
    Poziom 12  

Chwilowe nawet 20% przeciążenie zwłaszcza symetryczne to jakoś przeżyje ten licznik.
    Problem należy rozpocząć od przeczytania umowy o dostawie energi elektrycznej .Tam jest zapisana moc jaką zobowiązuje się dostarczyć Zakład Energetyczny. Z tej mocy wynika wynika prąd i tak jest dobierany licznik.Jeśli tę moc w umowie masz większą niż 7 kW to poproś telefonicznie energetykę o wymianę.

0
  • #7 26 Mar 2005 16:59
    cpkpiotr
    Poziom 12  

Wszystko się zgadza, oczywiście to też jest sprawa do wyjaśnienia, ale nie to jest moim głównym zmartwieniem. Proszę jakiegoś fachowca od liczników żeby coś napisał... tylko to jest dla mnie ważne.

Pozdrawiam.

0
  • #8 26 Mar 2005 20:36
    k3048
    Poziom 37  

witam,co ty się martwisz licznikiem,jeżeli zabespieczenia główne masz przynajmniej 32A, i w miarę stałe ciśnienie wody możesz instalować,jeżeli tak nie jest a ty chcesz te 20kW,wystąpić do ZE,o zwiększenie mocy,co wiąże się ze zwiększonymi opłatami za energię.licznik to sprawa ZE ,jeżeli go szlag trafi to przyjadą i wymienią(powinien być dawno wymieniony),aby tylko pląby na zabespieczeniach i liczniku były w porządku.pozdrawiam i życzę wesołych i spokojnych świąt

0
  • #9 28 Mar 2005 21:32
    Drops26
    Poziom 17  

witam zgadzam sie z przedmówcą ogrzewacz jest 21 kw zabezpieczenia(32A) lub 24kw(35A) atak apropo ogrzewacze na siłe mają zasilanie grzałek 380V (400v) to znaczy 3*400V i przewód PE pozdrawiam

0
  • #10 28 Mar 2005 22:04
    slawo1
    Poziom 14  

Pomyśl o czymś bardziej ekonomicznym. Energia elektryczna jest bardzo droga do celów grzewczych, chyba że masz taryfę nocną lub nie masz wyjścia (nie posiadasz gazu). Jeden m3 gazu ziemnego daje ci około 9,5kW mocy, przekalkuluj i pomyśl czy warto pakować się w takiego pożeracza kasy.
    Zastosuj gazowy podgrzewacz wody sa o różnych pojemnościach i mocach, będziesz zadowolony a kasa zostanie ci na inne wydatki. Przy takich prądach jakie ciągnie przepływowy, instalację musisz mieć pierwszej klasy, jeżeli jest nie nowa, to pozostań przy zwykłych grzałkach instalacja będzie pracowała spokojnie nie udarowo, ponad to musisz jak wcześniej ktoś wspomniał wystąpić do ZE o przydział mocy.
    Bez tego może się okazać że obciążenie twoje zakłóci dostawę energii innym odbiorcą, wystąpią duże spadki napięcia powodujące zakłócenia w pracy odbiorników sąsiadów.
    slawo1

0
  • #11 29 Mar 2005 05:01
    dodge1739
    Poziom 12  

urzadzenia elektryczne grzewcze o duzej mocy powyzej 3KW sa bardzo drogie i niebezpieczne jest glowny przyczyna pozarow itd

0
  • #12 29 Mar 2005 12:39
    Borys1
    Poziom 11  

Slawo 1 ma rację. Po co tracić kasę na prąd? Możesz wykożystać centralne ogrzewanie. Moi teściowie mają taki podgrzewacz, że w okresie grzewczym cwu ogrzewana jest przez instalację co. W okresie letnim (jak to mówi moja kochana teściowa) można podłożyć dwa drewka i ciepła woda jest za pare chwil. Posiada on również grzałkę i jeżeli jest taka potrzeba to można podgrzewać elektrycznie. Niestety nie wiem jaki jest typ tego podgrzewacza, ale za parę dni mogę dać coś znać.

0
  • Pomocny post
    #13 29 Mar 2005 13:39
    kaputo
    Poziom 20  

Koledzy odbiegają od tematu. cpkpiotr chce tylko wiedzieć

Cytat:
    co oznacza wartość 5/15A ??

otóż:
    5A to jest prąd bazowy licznika - wartość przy której błąd teoretycznie wynosi 0%;
    15A prąd maksymalny - czyli tyle maksymalnie można go obciążyć .

0
  • #14 29 Mar 2005 22:01
    cpkpiotr
    Poziom 12  

więc z tego co widzę - nie ma mowy o podłączaniu grzejnika przepływowego, skoro te wartości znaczą to co powyżej napisano. Ciekawe tylko czy za ew. wymianę licznika ja pokrywałbym koszty... (ale chyba raczej tak) i jakie... Różne pomysły są dobre, np. grzanie gazem (nie mam instalacji gazowej) i grzanie z CO (mam w piwnicy takie coś, nawet ma grzałki, tylko, że mieszkam na piętrze i musiałbym odpuszczać zawsze trochę wody). Zanim leciała by u mnie ciepła woda z piwnicy, to musiałbym parę ładnych litrów wody wypuszczać, nie mówiąc już o czekaniu przy głupim opłukaniu rąk. Poza tym chciałem mieć spokój na paredziesiąt lat, bo nasze bojlery po paru latach ciekną niestety. Chciałem zauważyć, że przepływowy ogrzewacz wody jest ekonomiczniejszy od bojlera (oczywiście nie od grzania gazowego). Pozostaje mi więc chyba pytać w energetyce. Dziękuję wszystkim za rady.

Pozdrawiam
    /Piotr

0
  • #15 30 Mar 2005 02:37
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Zamontuj ten ogrzewacz i sie nie przejmuj. Jezeli zabezpieczenie wytrzyma to OK. Energetyki nie informuj bo wiecej bedziesz placil (to tak po cichu ;) ).

PS
    Zrewiduj jedynie swoje wyobrazenia o trwalosci dzisiejszych urzadzen. Zapomnij o czyms takim: "Poza tym chciałem mieć spokój na paredziesiąt lat". Dobrze radze, inaczej bedziesz mocno zawiedziony ;)
    Pozdrawiam

0
  • #16 30 Mar 2005 12:09
    Drops26
    Poziom 17  

witam zgadzam sie z p. elektryk2000 powodzenia w zakładaniu

0
  • #17 30 Mar 2005 22:21
    czarunio
    Poziom 16  

A jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe?Jeżeli 32A to się nie przejmuj.Podgrzewacz przepływowy 19 kW możesz założyć.Tylko w czasie pracy tego podgrzewacza nie bardzo żebyś włączał jakieś grzejniki.Jeśli jest założone 32 A to licznik też musi wytrzymać taki prąd.Pozdrawiam.Ps.Średnica przewodu wytarczy4x 4mm(nie ma zera roboczego i nie trzeba 5 żył)

0
  • #18 12 Lis 2005 16:23
    cpkpiotr
    Poziom 12  

Problem rozwiązałem w zupełnie inny sposób.
    Mianowicie - wyrzuciłem stary bojler z łazienki, a uruchomiłem bojler w piwnicy, posiadający wężownicę, więc woda grzeje się od pieca CO.
    Dzięki temu w łazience mam o wiele więcej miejsca.
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    -Piotr

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem dodać - oczywiście latem działa grzałeczka w tym bojlerze.
    No niestety.

0
  Szukaj w 5mln produktów