Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd z komunikacją Atmega8A-PU

Jamnikx 28 Gru 2013 18:00 1545 11
  • #1 28 Gru 2013 18:00
    Jamnikx
    Poziom 9  

Próbuje przesłać do Atmega8A-PU prosty programik przez Atmel Studio i AVR PROG MKII. Program nie ma błędów lecz po skompilowaniu wyskakuję błąd:
    Error:Failed to enter programming mode, ispEtnerProgMode:Error status received: Got 0xc0, expected 0x00.
    Jaka może być tego przczyna?
    Załączam zdjęcia podłączenia uC.
    Błąd z komunikacją Atmega8A-PU Błąd z komunikacją Atmega8A-PU

0 11
  • Katalog Megger
  • #2 28 Gru 2013 18:59
    Wojtek75
    Poziom 23  

Robisz duży błąd. Na płytce stykowej nie możesz w taki sposób podłączyć tego programatora. Zwierasz ze sobą sygnały w złączu kanda. Patrz na rysunek, czerwonymi liniami zaznaczyłem ci co ze sobą zwierasz.

Musisz inaczej to połączyć.

0
  • Katalog Megger
  • #4 28 Gru 2013 20:29
    kicajbas
    Poziom 25  

Witam
    ...a czy Twoja przejściówka ma goldpin RESET na kabelku, który podłączony jest do drugiego rzędu styków - jeśli nie to do złącza 5-cio pinowego idzie 6 przewodów
    Pozdr.

0
  • #5 28 Gru 2013 20:36
    Wojtek75
    Poziom 23  

W takim razie daj takie informacje wcześniej to unikniemy nieporozumień. Zdjęcia mają kiepską jakość i nie widać wszystkiego dokładnie. Ja akurat zrobiłem sobie kiedyś coś takiego:

Sprawdziłeś dokładnie wszystkie połączenia? Jaki masz dokładnie ten programator? Ma jakieś zworki konfiguracyjne?

0
  • #7 28 Gru 2013 21:18
    kicajbas
    Poziom 25  

Wojtek75 napisał:
    Ja akurat zrobiłem sobie kiedyś coś takiego

.... i zobacz jaki kol. Wojtek75 ma sposób na stykówkę.
    Jednoznacznie dobrane kolory przewodów i trudniej o pomyłkę.
    Stosując Twoją przejściówkę i tak musisz prowadzić przewody do uC. Co do Twojej płytki; radzę wyjąć uC z płytki i ciągłość połączenia mierzyć od początku taśmy aż do wyjść pod uC. Trzeba sprawdzić czy jest przejście, oraz (na stykówce wszystko jest możliwe ) czy nie ma zwarcia pomiędzy poszczególnymi przewodami. Sprawdź czy dochodzi Vcc i czy jest masa.
    Pozdr

0
  • #8 28 Gru 2013 23:35
    Jamnikx
    Poziom 9  

Wszystko posprawdzałem i wykonałem przejściówkę jak Wojtek i nadal to samo :(
    Jedynie zauważyłem, kiedy napięcie pomiędzy GND i VCC jest 5V lub 3,3V i sprawdzam testerem ciągłości VCC i GND to piszczy ? :(

Edit:
    Tak samo sytuacja wygląda na uC, pomiędzy GND(8) i VCC(7) jest niby zwarcie.

Edit2:
    Tak samo jest na programatorze od razu Gdy do VCC przyłożę COM a do GND przyłożę czerwoną sondę to piszczy na odwrót nie działa.

0
  • #9 29 Gru 2013 08:04
    Wojtek75
    Poziom 23  

Nie sprawdzaj żadnych połączeń testem diody w momencie którym masz zasilany układ bo coś uszkodzisz, a tym bardziej nie pomiędzy pinami zasilającymi w taki sposób nie stwierdzisz czy układ jest ok. Zmierz tylko napięcia na obu parach pinów zasilających i jak już kolega wyżej pisał przedzwoń połączenia ale w momencie w którym układ nie jest zasilany. Pamiętaj że przerwę jest łatwiej wykryć niż np. zwarcie między sąsiadującymi ze sobą pinami. Czasami trzeba sprawdzić kilka kombinacji.
    Możesz wrzucić jeszcze jakiś zrzut ekranu z Armel Studio (Tools -> device programming) jak próbujesz coś zaprogramować. Choć wątpię żeby to był problem z softem.

0
  • #10 29 Gru 2013 12:14
    Jamnikx
    Poziom 9  

Napięcie wynosi 5V, wszystko posprawdzałem i żadnych zwarć ani przerw nie ma. Zauwazłem że jeżeli podłącze uC bez taśmy wyskakuję ten sam błąd.

Edit:
    Wszystko podłączyłem od nowa zmieniając miejsce procesora, odinslowałem Atmel studio i sterowniki i od początku je zainstwałem teraz błąd wygląda tak:

0
  • #11 29 Gru 2013 15:45
    Wojtek75
    Poziom 23  

Na pierwszym ekranie widać że miałeś zdecydowanie za wysoko ustawiony ISP clock. Masz tam informacje że częstotliwość ISP powinna być niższa niż 1/4 częstotliwości z jaką taktowany jest uC, czyli w twoim przypadku jeżeli częstotliwość z jaką pracuje uC to około ~1MHz to ISP clock powinieneś ustawić na wartość poniżej 250kHz
    To odinstalowanie AS raczej nie było potrzebne.

0
  • #12 29 Gru 2013 17:45
    Jamnikx
    Poziom 9  

Ten sam układ podłączyłem pod dziadka laptopa z Windowsem 7. Zainstalowałem najpierw Atmel Studio później podłączyłem uC, zainstalowały się sterowniki i zaprogramowałem go.
    Tyle razy próbowałem od nowa instalować sterowniki i nie pomagało a na laptopie działa. Czy ktoś może mi powiedzieć co się dzieję ?

Edit:
    Wróciłem do domu i kiedy próbóje zaprogramować układ na sekundę działa on i wyskakuję błąd i wraca do starego programu.

0