Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie dwóch routerów

28 Gru 2013 19:31 3399 51
  • Poziom 27  
    Witam.
    Mam dwa routery. Jeden D-Link DIR-600, drugi to Technicolor od Dialogu.
    Czy da się je jakoś bezprzewodowo ze sobą połączyć, żeby po pierwsze zwiększyć sobie pokrycie mieszkania sygnałem, a po drugie podłączyć komp. stacjonarny do niewykorzystywanego obecnie D-Linka kablem?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    Ten D-link? Czy oba?
    WISP czy Wi-Fi Protected Setup (WPS)??
  • Poziom 12  
    Jeden z nich musi posiadać funkcję WISPA. Bo rozumiem że chodzi ci o to by na jednym z tych routerów działało WI-Fi i do tego routera ma się łączyć kolejny ale nie kablem tylko bezprzewodowo plus do tego by jeszcze rozszerzał sieć ?

Często u klientów robię właśnie w ten sposób, którzy nie chcą puszczać kabla po mieszkaniu.
  • Poziom 27  
    Właśnie o taki myk mi chodzi. W opisie D-Linka widzę, że ma WPS, ale to chyba nie to o czym mówisz...
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    fallenipip napisał:
    niestety nie zadziała inaczej

Ale wg matek451 jest alternatywny soft. Więc powiedzcie, jakie są szanse i czy dużo jest przy tym możliwości popaprania czegoś?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zadziala po wgraniu oprogramowania Gargoyle z linka i konfiguracji wg. http://tplink-forum.pl/faq-alternatywne-oprogramowanie/konfiguracja-wisp-na-gargoyle/ lub http://tplink-forum.pl/faq-alternatywne-oprog...29-i-przekaznik%28repeater%29-na-gargoyle-pl/

Dodano po 3 [minuty]:

Pobierasz alternatywny soft z linka. Logujesz się na DIR-600, robisz upgrade jego firmware wgrywając nowy soft. Logujesz się ponownie na router ze zmienionym firmware i konfigurujesz jeden z podanych trybów. Zajrzyj http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl
  • Poziom 27  
    Hmm, może być kiepsko. Coś mi się zdaje, że w czasie kiedy używałem DIRa, to miałem osobno modem. A teraz już nie. Mogę go podpiąć kablem do Technicolora i w ten sposób wszystko zrobić?
    Dzięki funkcji WISP DIR-600 łaczy się z Technicolorem po WiFi, w trybie WISP tworzy dodatkowo własną sieć w trybie mostu bezprzewodowego pozostaje jedna sieć. Przy połączeniu kablem DIR-600 może pracować jako AP ( LAN-LAN, wyłączone DHCP.adres z puli Technicolora) lub router( tworzy odrębna sieć, urzadzenia połączone z nim nie widzą tych z Technicolora, włączony DHCP, adresacja z poza puli Technicolora)
  • Poziom 27  
    Hm, chodziło mi o to, że muszę go podpiąć do neta (tego DIRa) na czas przeprowadzenia niezbędnych zabiegów softowych. Chyba, że czegoś nie doczytałem i wcale nie muszę
    Dira konfigurujesz po kablu LAN. Łaczysz go z komputerem LAN-LAN, wchodzisz na stronę konfiguracyjną 192.168.0.1 nie musisz być podłączony do neta. Po zmianie firmware na Gargoyle nowy adres to 192.168.1.1 hasło: password i tak się będziesz logował do niego po zmianie firmware.
  • Poziom 27  
    matek451 napisał:
    wchodzisz na stronę konfiguracyjną 192.168.0.1

matek451 napisał:
    nie musisz być podłączony do neta

Hmm, możesz mi to rozjaśnić. Bo zawsze mi się wydawało, że do wejścia na stronę potrzebny jest internet. Chyba, że tutaj jest jakiś skrót myślowy.
    Do logowania się ze strona konfiguracyjna routera nie potrzeba mieć łączności z internetem. Router łączysz kablem LAN( routera)-LAN( rj45 w komputerze). W przeglądarce wpisujesz adres IP LAN routera, w wypadku DIR-600 jest to 192.168.0.1 , użytkownik z reguły admin, hasło :admin i masz stronę konfiguracyjną. Jeśli zmieniono adres IP, użytkownika i hasło to należy router zresetować do ustawień fabrycznych. Adres IP LAN routera nie należy do puli adresów publicznych, stąd nie potrzebny internet.
  • Poziom 27  
    Sorki, ale nie mogę załapać jak wystartować ze zmianą softu. Niestety mój angielski nie porywa...
    Musisz na stronie konfiguracyjnej DIR-600 znaleźc zakładkę Firmware Upgrade. W niej wskazujesz plik , który chcesz wgrać. Wcześniej pobierasz go z http://ecco.selfip.net/gargoyle-pl/attitude_a...5.11.6-ar71xx-dir-600-a1-squashfs-factory.bin i zapisujesz. Wciskasz Upgrade i czekasz aż router pobierze nowy soft. Wyłączasz i włączasz router. Logujesz sie do niego pod nowym adresem192.168.1.1 hasłem password i masz przed sobą nowy interfejs Gargoyle.
  • Poziom 27  
    Tak też robię, ale mi się pojawia komunikat, że to niewłaściwy plik

A dokładniej coś takiego:

Wybrany plik nie jest prawidłowym plikiem obrazu oprogramowania
    Pobrałeś plik dla DIR-600 A1, masz taką rewizję tego routera, sprawdź czy nie masz rewizji B,C lub D sa na Ralinku i nie da rady wgrać Gargoyle.
  • Poziom 27  
    matek451 napisał:
    sprawdź czy nie masz rewizji B,C lub D

gdzie to najprędzej sprawdzę?

Na naklejce pod spodem jest H/V Ver.:B2. To o to chodziło?
    No to lipa, nie wgrasz Gargoyle i nici z AP Clienta czy WISP, szkoda. Dobra strona jest trochę wiedzy, która przy okazji nabyłeś. Czeka cię więc zakup routera z potrzebna funkcja lub spięcie obecnych kablem.
  • Poziom 27  
    Hm, czy ta wersja jest jakoś skichana? A może na nią też jest jakiś soft, który umożliwi potrzebne modyfikacje?
    Jest to wersja oparta na CPU Ralinka, możesz wgrać DD-WRT ale nie wiem czy ma potrzebny tryb. Poczytaj http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/DIR-600 Osobiście nie korzystałem z D-Linka i DD-WRT. Ewentualnie jeszcze wersja openwrt z interfejsem Luci http://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09/ramips/rt305x/ wybierasz http://downloads.openwrt.org/attitude_adjustm...ramips-rt305x-dir-600-b2-squashfs-factory.bin
  • Poziom 27  
    To ostatnie poszło. Tylko teraz jak się zalogować do routera?
    Spróbuj 192.168.1.1 username:root hasło :root
  • Poziom 27  
    Nie może znaleźć serwera. Niestety muszę już spadać. Jak wpadniesz na jakiś pomysł to zostaw info, a ja jutro z rana ponowię walkę.
  • Poziom 9  
    cmd->arp -a. Tam znajdziesz ip routera.
  • Poziom 27  
    MyKrzysiu , jakoś nie odpowiada po wpisaniu ip, które się pokazuje

Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]:

OK, wygląda na to, że coś spaprałem. Teraz trzeba go jakoś przywrócić przynajmniej do poprzedniego stanu.Tutaj znalazłem coś, co chyba może pomóc w mojej sytuacji. Tylko miałbym prośbę - nie za bardzo wiem, w jaki sposób mam wykonać ten:
    1. Ustawić na przewodowej karcie sieciowej w komputerze adres należący do sieci 192.168.0.0/24 – np. 192.168.0.100 z maską 255.255.255.0. Brama i DNS nie ma znaczenia.
    krok. Może mi ktoś to objaśnić łopatologicznie?

Dodano po 4 [godziny] 3 [minuty]:

Uff, czyli nadal pozostaje tytułowy problem. Na tę chwilę przywróciłem DIR600 do stanu pierwotnego, to znaczy ma ori firmware
  • Poziom 27  
    fallenipip napisał:
    jak nie dajesz rady a ci zależy na tym to idź do sklepu i wydaj te kilkadziesiąt złoty na router z wispem tak jak pisaliśmy wcześniej :wink:

to, że coś idzie ciężko tylko poprawia nastrój.
    Na tę chwilę walczę z DD-WRT. Niby ściągnąłem co trzeba, a pojawia mi się komunikat:
    Invalid image file. Please select the correct image file and upload it again.
    I tego za bardzo nie kminię, bo na ich stronie zaznaczałem stan faktyczny,więc powinny się właściwe pliki pobrać.