Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chwytak manipulatora z przyssawką.

majkel01 28 Gru 2013 19:47 891 0
  • #1 28 Gru 2013 19:47
    majkel01
    Poziom 9  

Witam,

po raz pierwszy projektuję coś z napędem pneumatycznym dlatego bardzo proszę o wyrozumiałość.
    Zastanawiam się nad budową chwytaka z przyssawkami.
    Wyobrażam sobie to w ten sposób: będę miał pompę próżniową (generującą podciśnienie) wyjście z niej będzie podawane na trójnik który rozprowadzi mi to do dwóch przyssawek, na każdej z tych dróg będzie elektrozawór, czujnik ciśnienia oraz przyssawka.
    Po przyłożeniu przyssawki do powierzchni, pompa będzie działała tak długo, aż zostanie uzyskana pewna wartość podciśnienia wystarczająca do trzymania przedmiotu. Wartość tą będzie mierzył czujnik ciśnienia i po jej przekroczeniu mikroprocesor wysteruje elektrozawór, tak że zamknie dopływ powietrza i pompa będzie mogła zostać wyłączona. Czyli w przestrzeni pomiędzy przyssawką a elektrozaworem będzie panowało podciśnienie wystarczające do utrzymania przedmiotu.

Znalazłem następujące pompy próżniowe:
    http://www.ebay.com/itm/DC12V-30Kpa-DC-micro-vacuum-pump-Pumping-air-pump
    tylko nie wiem czy dobrze interpretuje ich "tabliczkę znamionową":

Cytat:
    Degree of vacuum:30Kpa(we also sell 65Kpa item in my store)
    max Degree of vacuum: -40Kpa

Ja to rozumiem w ten sposób że są one w stanie wytworzyć podciśnienie o minimalnej wartości: 101kPa - 40 kPa = 61kPa; 101kPa - średnia wartość ciśnienia atmosferycznego.

Następnie bardzo prosiłbym o wyjaśnienie jak liczony jest zakres pracy czujnika ciśnienia, wybrałem dwa modele dla przykładu: MPX52200, oraz 2SMPP-03:
    Datasheet:MPX2200, 2SMPP-03
    Ja to interpretuje w ten sposób że dla MPX mierzy tylko nadciśnienie na zakresie od 0 (wartość ciśnienia atmosferycznego) do 200kPa.
    Natomiast 2SMPP w granicach (ciśnienie atmosferyczne- 50kPa; ciśnienie atmosferyczne+50kPa).
    W takim rozumowaniu do podanej wyżej pompy pasowałby ten drugi czujnik (2SMPP).

Nad elektrozaworem ani przyssawką będę myślał po rozwiązaniu powyższych wątpliwości.

Z góry dziękuje za pomoc,

Pozdrawiam

0 0
  Szukaj w 5mln produktów