Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP G60 - BSOD 0x00000116 z plikiem igdkmd32.sys

kawaipapierosy 29 Gru 2013 05:27 3024 22
  • #1 29 Gru 2013 05:27
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Mam laptop HP G60-443CL z win7 x32 sp1, 2x2.1ghz i 4gb ram
    Ciotka powiedziała mi jedynie, że się zacina i wyłącza.
    Sprawdziłem parę rzeczy ile umiałem i oto wyniki:
    1)Nie ma wirusów
    2)Smart dysku w dobrym stanie
    3)W podglądzie zdarzeń co jakiś czas jest wpis o nieoczekiwanym zamknięciu
    4)Wyłączyłem auto restart i ustawiłem small minidump;
    5)Próbowałem wymusić BSOD, zainstalowałem OCCT i przeprowadziłem parę testów po kilka minut. Po doinstalowaniu kolejnych bibliotek DX pokazał się BSOD na teście zasilacza, ale nie karty graficznej. Oba testy wydają mi się zbliżone. Może napotkam BSODa gdy włączę test grafiki na dłużej...
    6)Wygoglowałem informacje o BSOD'zie
    0x00000116 z plikiem igdkmd32.sys
    Wychodzi na problem z kartą grafiki, jej sterownikiem lub zasilaniem...
    7)Zgodnie z radą google zamierzam uaktualnić bios i sterowniki karty graficznej
    8)Przeprowadzam kolejne testy w OCCT...

Co radzicie?
    ------------------
    9)Zgodnie z inną poradą google aktualizuje wszystkie sterowniki od firmy intel za pomocą automatycznego wyszukiwania sterowników i urządzeń intelowskich ze strony intela. Znalazł ich całkiem sporo ale ma tylko nowy sterownik karty graficznej. Zainstalowałem też tylko 4 aktualizacje do win7.

0 22
  • #2 29 Gru 2013 09:35
    LA72
    Poziom 39  

Na początek wykonaj test pamięci RAM za pomocą memtest.

Jeśli wynik będzie pozytywny to uruchom komputer w trybie awaryjnym.
    Sprawdź czy działa prawidłowo.
    Jeśli tak, to odinstaluj sterowniki do karty graficznej (w tym trybie).

Uruchom ponownie komputer.

Po restarcie sam powinien znaleźć i doinstalować oprogramowanie do GFX.

Po tym zabiegu czeka cię ponowny restart systemu.

Gdy system się poprawnie załaduje, wykonaj testy za pomocą OCCT dla GPU. Minimum 5 minut (na początek).

Jak komputer jeszcze będzie działał wstaw wykresy w pliku spakowanym na forum.

0
  • #3 29 Gru 2013 16:21
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Memtest przeszedł poprawnie. Occt pokazał bsoda po zainstalowaniu sterownikow tak jak napisałeś. Nie pomogły takze aktualizacje pozostałych sterowników intela oraz win7 oraz z dps13. Nie pomógł także flash biosu. Po każdej instalacji czy zmianie włączałem occt I test zasilacza lub gpu I dost awalem bsod, czasem szybko a czasem trochę czekałem.

0
  • #5 29 Gru 2013 17:05
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Czyli wymiana plyty glownej...
    Wlasnie probuje otworzyc lapka I znalezc model plyty

0
  • #6 29 Gru 2013 17:09
    LA72
    Poziom 39  

Jedno co jeszcze mogę zalecić, jak jeszcze nie rozebrałeś komputera, to powtórne zainstalowanie sterowników do chipsetów.
    igdkmd32.sys wskazuje na problem z oprogramowaniem do Intel'a.

0
  • #7 29 Gru 2013 17:41
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Jasne mogę spróbować.
    Rozebrałem juz prawie cały laptop I udało mi się znaleźć wyryty numer części hp. Plyta kosztuje 60 $ wiec malo.
    Macie jakiś podręcznik jak szybko otworzyć lapka by wyjąc płytę? Bo ja zawsze rozkręcam od tylu wyjmując baterie, klawiaturę a potem odłączając kabelki I zawsze schodzi ponad godzina zanim doszukam się wszystkiego. Moze są jakieś śrubki których nie trzeba odkręcić?

Dodano po 11 [minuty]:

Czyli wymiana płyty głównej...
    Właśnie próbuje otworzyć lapka I znaleźć model płyty
    ----------------------------
    No i doczekałem się. Skręciłem laptop spowrotem bo nie wiem czy ciotke stać nawet na taką naprawę. Odpalam lapka, diodka się zaświeciła, cdrom się zakecił z dwa razy i tyle, ekran czarny... Laptop słychać choć nic nie widzę. Dysk też chyba nie pracuje bo nie słyszę, żeby coś boot'ował.
    Pięknie... nie wiem co poszło nie tak...

0
  • #8 29 Gru 2013 18:35
    boro1234567
    Spec od komputerów

kawaipapierosy napisał:

No i doczekałem się. Skręciłem laptop spowrotem bo nie wiem czy ciotke stać nawet na taką naprawę. Odpalam lapka, diodka się zaświeciła, cdrom się zakecił z dwa razy i tyle, ekran czarny... Laptop słychać choć nic nie widzę. Dysk też chyba nie pracuje bo nie słyszę, żeby coś boot'ował.
    Pięknie... nie wiem co poszło nie tak...

Wszystko dobrze poskładałeś, podłączyłeś?

0
  • #9 29 Gru 2013 19:06
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Rozłożyłem laptop na części ponownie, tym razem do końca, wyciągnąłem nawet płytę. Ponownie spakowałem, nie widziałem bym cokolwiek pominął. Nie wiem co zrobiłem nie tak.

0
  • #10 29 Gru 2013 19:42
    boro1234567
    Spec od komputerów

Są dwie opcje:
    Albo coś uszkodziłeś podczas tej rozbiórki albo płyta już częściowo uszkodzona(problem z grafika) po prostu padła całkowicie.

0
  • #11 29 Gru 2013 20:20
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Wydaje mi sie ze jedyna rzecza jaka moglem uszkodzic jest ten wielozylowy kabel ktory wchodzi w plyte przy zlaczu hdmi I z tego co widze idzie do monitora. Nie widze jednak by jakikolwiek kabelek sie zlamal czy odlaczyl.
    Ale nawet jesli to ten kabel do monitora to slyszalbym ze laptop pracuje przynajmniej dzieki pracy dysku. A teraz jestem wrecz pewien ze jedynie kreci sie wentyl I tyle. Plyte cd wyciagnalem to juz nawet cdromu nie slychac.
    Znalazlem z tylu bateryjke z dwoma kabelkami. Licze na cud ze zrobie reset I laptop odpali.
    Nie wiem czy jest sens zamawiac nowa plyte... czy moglem cos jeszcze innego uszkodzic?
    Mam taki maly testerek do laptopow. Wlozylem go na zlaczu pciex... tam gdzie byla karta wifi. Tester podaje 2 kody:
    No
    04F3
    Nie wiem co oznacza ten pierwszy ale drugi kod po rozlaczeniu go na dwa oznacza:
    04 - ram musi byc odswiezany
    F3 - czytanie pliku rom klaster po klastrze

Przeszukałem włąśnie net by znaleźć podręcznik kodów i już teraz wiem co oznacza to "no"

Code:
    Displays "NO" if CPU stop running when PC is powered on or running. 

Dobra wiadomość...
    mi się wydaje, że nic złego nie zrobiłem, ta płyta po prostu siadła...

0
  • #12 29 Gru 2013 21:12
    boro1234567
    Spec od komputerów

kawaipapierosy napisał:

Nie wiem czy jest sens zamawiac nowa plyte... czy moglem cos jeszcze innego uszkodzic?

Zmawiać płytę lub tą naprawić.

0
  • #13 29 Gru 2013 21:19
    LA72
    Poziom 39  

Po zmontowaniu komputera na tzw. pająka, z zachowaniem szczególnej ostrożności, podgrzej układ graficzny. Podczas ogrzewania go próbuj włączyć komputer.
    Jeśli "zaskoczy" to masz winowajcę.

0
  • #14 29 Gru 2013 22:41
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Prawie się poddałem. Ale na koniec gdy googlowałem jeszcze o tym kompie zostawiłem go bez baterii i kabla zasilającego, wyjąłem bateryjkę(choć nie byłem czy to aby na pewno bateryjka). Wróciłem po pół godziny a nie 5-10min jak wcześniej.
    Laptop się włączył i pokazał napis: Load Deafault Cmos? hit F1
    Wszystko jasne, no i poszło:)
    System odpalił, oczywiście OCCt wywalił BSOD w minute po odpaleniu testu gpu.
    Naprawdę się bałem, że coś zepsułem no ale byłem ostrożny, więc możecie sobie wyobrażać jak sie czułem...
    W każdym razie pozostaje wymiana płyty. Płyty główne znalazłem 4, wszystkie są używane i testowane, że niby działają poprawnie.
    Nie wiem gdzie kupować płyty główne do lapków więc zawsze używam ebaya.
    Jaką gwarancje można dać na taka naprawę gdy sprzęt jest używany i nie wiadomo ile pociągnie. Ebay twierdzi, ze taki używany laptop można dostać za 150-230$ zależy która seria g60 i z jakim prockiem...
    Znając życie ciotka kupi se nowy...

Dodano po 5 [minuty]:

LA72 napisał:
    Po zmontowaniu komputera na tzw. pająka, z zachowaniem szczególnej ostrożności, podgrzej układ graficzny. Podczas ogrzewania go próbuj włączyć komputer.
    Jeśli "zaskoczy" to masz winowajcę.

tak z ciekawości... gdy laptop jest już złożony to nie mam dostępu do układu graficznego. Czym się to podgrzewa?

0
  • #15 29 Gru 2013 22:52
    boro1234567
    Spec od komputerów

kawaipapierosy napisał:

tak z ciekawości... gdy laptop jest już złożony to nie mam dostępu do układu graficznego. Czym się to podgrzewa?

No bez przesady, rozbierasz w drobny mak i podgrzewasz rdzeń hotem.

0
  • #16 30 Gru 2013 00:36
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

ok, ok już czaję.
    Mam "hot air gun", to chyba o tym mówisz. Kosztował dyszkę ale chyba z 1500w ma... strasznie dziadowski ale chyba lepszego nie trzeba.
    Tyle tylko, że w tej chwili to już nie mam po co tego robić...

0
  • #17 30 Gru 2013 15:23
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

No to teraz was zaskoczę. Wrzuciłem płytkę win7 do napędu I zainstalowałem system na nowo utworzonej partycji. Po instalacji odpaliłem Occt I test szedł bezbłędnie przez pol godziny na cpu, gpu I psu. O co wiec chodzi? Czyżby ten bsod był wynikiem błędu sterowników?
    Jednak nie cieszyłem się długo.
    Postanowiłem uaktualnić system. Znalazło z 7 aktualizacji do sterowników I masę normalnych łatek. Podczas instalacji wyskoczył błąd ze polowa się nie zainstalowała. Poza tym wifi przestało nagle działać. Po restarcie wyskoczył chkdsk I naprawiał błędy indexu czy coś takiego. Ale skąd się wzięły? Następnie była już masakra. Cokolwiek chciałem włączyć czy zapisać na dysku wyskakuje błąd

Code:
    Struktura systemu plików na dysku jest uszkodzona I nie nadaje się do użytku. Uruchom chkdsk".

Uruchomiłem oczywiście z parametrami /f/r I znajduje masę błędów ale wszystko naprawia a na końcu skanu wyskakuje mi komunikat na sekundę I jest napisane ze nie ma błędów I chyba.... ze nie ma miejsca na dysku, ale za szybko znika I nie jestem pewien.
    W każdym razie nic się nie poprawia I tak jest za każdym razem. Postanowiłem nawet utworzyć jeszcze jedna partycje 100gb ale po instalacji efekt był ten sam.
    Wiec o co chodzi? Nagle gpu jest dobre a dysk padł? Smart się nie zmienił.

Dodano po 49 [sekundy]:

Jak naprawić strukturę dysku?

0
  • #18 30 Gru 2013 15:37
    boro1234567
    Spec od komputerów

Wrzuć wyniki testu dysku.

0
  • #19 30 Gru 2013 16:35
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Wykonałem ponownie chkdsk /f /r
    Test trwał dość długo, ale ostatecznie na etapie piątym gdy już było 99% i praktycznie skończył...
    pojawia się informacja, że brakuje miejsca na dysku by zapisać główną tabelę i test chkdsk został przerwany. Nie ma błędów.
    Także zdarzenie nie zostało zapisane do dziennika(szukałem i tak).
    Macie jakiś pomysł?
    Ja nie wiem skąd ten problem ze strukturą dysku>? To się naprawia jakąś komendą?
    fdisk/mbr ?
    czy zostaje zerowanie dysku i instalacja świeżego systemu na całym dysku? A może ta płyta głupieje?

0
  • #20 30 Gru 2013 17:13
    boro1234567
    Spec od komputerów

Wrzuć wyniki testów hdd bo na razie to nic konkretnego nie ma.

0
  • #21 30 Gru 2013 17:16
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

A dokładniej to jakie wyniki I jakich testów bo jak napisałem z chkdsk nic nie otrzymasz?
    Idę wrzucić dysk do kompa I uruchomię standardowy test mhdd ale nie wiem czy mhdd zajmuje się takimi problemami...
    --------------------
    Spójrz na wyniki CrystalDisk i HDTune. Za godzinę podam wyniki MHDD.

HP G60 - BSOD 0x00000116 z plikiem igdkmd32.sys HP G60 - BSOD 0x00000116 z plikiem igdkmd32.sys

MHDD jak podejrzewałem wykryło tylko 3 pierwsze rodzaje sektorów i żadnych błędów.
    Zainstalowałem dysk spowrotem do laptopa. Oczekiwałem pokazania wyboru 3 windowsów 7. Niestety zamiast tego pokazał sie od razu błąd ntdlr is missing a potem hal... i dałem sobie siana.
    Zeruje dysk...
    ---------------------
    Dysk wyzerowany w Vivard(normalnie używam MHDD ale ten program nie działa na lapkach). Następnie zainstalowałem win7 x32 sp1.
    Gdy tylko ujrzałem pulpit ściągnąłem i odpaliłem OCCT. Test na gpu i psu w DX9 i DX11 przeszły pomyślnie po 5-12min.
    Następnie zainstalowałem wszystkie możliwe aktualizacje do win7(włącznie ze sterami ale bez języków). Odpaliłem OCCt i miałem restart systemu zanim w ogóle pokazał się animacja OCCT, mignęły mi tylko kilka razy czarne ekrany.
    Odinstalowałem sterownik obrazu, wykonałem restart, domyślny sterownik został zainstalowany przy starcie systemu. Odpaliłem OCCT.... wszystko leci jak trzeba...

Czyli mam rozumieć, że karta graficzna działa w porządku?
    Skąd się wziął problem z dyskiem?

Przy okazji CrystalDisk twierdzi, że ten dysk podczas pracy w laptopie ma temperaturę 53 stopnie (przy tylko przeglądaniu stron w FF...).

0
  • #22 31 Gru 2013 08:07
    boro1234567
    Spec od komputerów

kawaipapierosy napisał:

Gdy tylko ujrzałem pulpit ściągnąłem i odpaliłem OCCT. Test na gpu i psu w DX9 i DX11 przeszły pomyślnie po 5-12min.
    Następnie zainstalowałem wszystkie możliwe aktualizacje do win7(włącznie ze sterami ale bez języków). Odpaliłem OCCt i miałem restart systemu zanim w ogóle pokazał się animacja OCCT, mignęły mi tylko kilka razy czarne ekrany.
    Odinstalowałem sterownik obrazu, wykonałem restart, domyślny sterownik został zainstalowany przy starcie systemu. Odpaliłem OCCT.... wszystko leci jak trzeba...

Czyli mam rozumieć, że karta graficzna działa w porządku?

Jaki z tego wniosek?

0
  • #23 31 Gru 2013 08:45
    kawaipapierosy
    Poziom 22  

Wniosek jest taki ze przy standardowym - starym sterowniku gpu dziala poprawnie co wcale nie oznacza ze nie ma defektu...
    Na razie tak zostawilem I oddaje lapka.

0
  Szukaj w 5mln produktów