Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie stycznikiem z podtrzymaniem wyłącznikiem krańcowym.

29 Gru 2013 10:11 6201 14
  • Poziom 34  
    Witam.
    Na początek trochę danych: jest silnik sterowany stycznikiem z podtrzymaniem, klasyczny układ jeden przycisk start, drugi przycisk stop. Do tego muszę zrobić sterowanie wyłącznikiem krańcowym tak żeby po zadziałaniu krańcówki silnik się zatrzymał, a po przemieszczeniu się obiektu i powrocie krańcówki w stan spoczynkowy silnik ruszył ponownie. Do tego musi być zachowane bez zmian sterowanie przyciskami. I teraz moje pytanie: czy da się to zrobić bez wykorzystania przekaźników czasowych? Bo żaden inny pomysł nie przychodzi mi do głowy.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    O ile dobrze zrozumiałem zamiar, musisz zastosować dodatkowy przekaźnik do pamiętania stanu sterowania z przycisków, tak jak teraz robi to sam stycznik, a następnie przez ten przekaźnik i krańcówkę zasil stycznik.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Proponuję takie rozwiązanie: przed krańcówką wyłączającą umieścić drugą krańcówkę uruchamianą krzywką, połączoną równolegle s przyciskiem "start", której chwilowe zadziałanie w czasie podtrzymania stycznika (w drodze dochodzenia do krańcówki wyłączającej) nie miałoby znaczenia, a uruchomi silnik po przejściu krańcówki wyłączającej w stan spoczynku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego Grzegorzu czy tą maszynę ma obsługiwać jakaś zatrudniona osoba w zakładzie pracy ,czy to na własny użytek. A jak kolega diantus przewidział wykonanie tego założenia cytat kolegi Grzegorza
    Do tego musi być zachowane bez zmian sterowanie przyciskami.
  • Poziom 34  
    Już wyjaśniam. Jest to wagopakowarka. Silnik napędza taśmę załadunkową, a workownica ma zasuwy sterowane siłownikiem elektromagnetycznym. Zasuwy obsługują na przemian dwa worki, po napełnieniu jednego zasuwa zamyka dopływ i otwiera drugi. To ma działać tak: napełni się worek, krańcówka z wagi zamyka do niego dopływ, ruch siłownika zasuwy ma wyłączyć taśmę, zakłada się nowy worek, wtedy siłownik otwiera dopływ do tego drugiego i uruchamia taśmę. Dodatkowo są dwa przyciski którymi można w każdej chwili włączyć i wyłączyć taśmę. Maszyna jest fabryczna, ale nasi już tam byli i usunęli zatrzymywanie taśmy na czas przełączenia zasuwy. W szafie jest miejsce na dodatkowe elementy i przy siłowniku jest pręt, który miał sterować krańcówkami. Muszę po prostu doprowadzić to do stanu fabrycznego. Maszyna ma pracować w firmie.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego Grzegorzu czy tą wagą steruje sterownik? Mam okazję naprawiać identyczny układ tylko na jeden worek i tam sterownik załącza podajnik jak otworzy się chwytak (siłownik) co trzymał worek ,worek przejechał dalej jest zaszywany i na końcu taśmy krańcówka z sprężynką zatrzymuje taśmę i siłownik zbija worek z taśmy .
    Taka krańcówka zatrzymuje worek i zbijak zrzuca worek na paletę .
    http://sklep.jawaautomatic.pl/wy/me-9101-wylacznik-krancowy.html
  • Poziom 31  
    szelton napisał:
    Tak w ciemno ale spróbujmy.
    ...Jest lej zasypowy z dwiema zasuwami, zakładasz worek, wystawiasz sygnał do wagi np. "syp do lewego", i waga otwiera lewą zasuwę i krańcówka zasuwy powinna uruchomić taśmę i napełniać (w tym czasie zakładasz drugi worek) waga odmierza i zamyka zasuwę i taśma powinna stanąć, zdejmujesz worek z wagi, wystawiasz sygnał "syp do prawego" otwiera się prawa zasuwa i taśma rusza. W tym czasie zakładasz worek.
    Zasuwami steruje waga, zasuwy taśmą: tak "powinna" wyglądać nadrzędność sygnałów.
    Jeżeli tak? to proste.
    Krańcówki ustaw tak aby taśma ruszała po całkowitym otwarciu zasuwy.
    (chyba że czegoś nie jarze) :?:

Twoje rozwiązanie będzie co najmniej bardzo uciążliwe w obsłudze. Wytłumacz mi jak to się będzie działo że stycznik będzie sterowany krańcówkami jak to opisujesz ? Ze schematu to nie wynika.
  • Poziom 34  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Kolego Grzegorzu czy tą wagą steruje sterownik?

Nie, to jest zwykły układ na stycznikach i przekaźnikach. Waga jest mechaniczna, która otwiera krańcówkę jak zważy odpowiednią ilość. Dokładnie obmyśliłem pomysł kolegi @diantus i właśnie tak zrobię. Powinno to bez problemu zadziałać.
  • Poziom 31  
    Grzegorz_madera napisał:
    Dokładnie obmyśliłem pomysł kolegi @diantus i właśnie tak zrobię. Powinno to bez problemu zadziałać.

Miej na uwadze że takie rozwiązanie spowoduje że urządzenie będzie żyło własnym życiem (bez względu na załączenie przyciskiem START). A to może być niebezpieczne.
  • Poziom 34  
    Nie będzie, bo w stanie spoczynku, taśma sama się nie włączy, trzeba to zrobić przyciskiem. Samoczynne załączenie może nastąpić jedynie wtedy, gdy waga wyzwoli cykl przełączania zasuw. Ale tam jest jeszcze jedno zabezpieczenie na workownicach, mianowicie jak nie są założone worki to nie działa automatyka wagi, a skoro ta nie działa, to nie załączy taśmy. Zamówiłem krańcówki z rolką, jak przyjdą to się wszystko okaże. Na razie dziękuję za odpowiedzi.