Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobka starych kolumn Unitry Oraz subwoofer

26 Mar 2005 18:27 3108 20
  • Poziom 31  
    Posiadam dosc stare kolumny Unitry.
    W obecnym stanie niespecjalnie nadaja sie do uzytku. Ich obudowy jednak sa dosc interesujace. Głosniki to 9/40 4Ω oraz 20/30 4Ω. Chcialbym wymienic je na glosniki firmy stx 8Ω i tu jest problem. Otwory pod wysokotonowce dookola maja dosc brzydka obwodke o srednicy okolo 14 cm. Zadne z wysokotowych na stronie stx nie maja tak wielkiej srednicy. Co proponujecie z tym zrobic? Otwory sredniotonowych maja 20 cm. Stx o takich wymiarach sa juz w dziale glosnikow niskotonowych, czy mozna takie zastosowac? Kolumny maja byc uzywane w polaczeniu z subwooferem. Sub chce zbudowac na glosniku GDN 32/150/8. Obudowa do niego w programie WinISD wyszla mi 135 litrowa. Miejsca na taki sub mi nie brakuje, mozliwosci konstrukcyjnych takze (mam bardzo latwy dostep do porzadnego warsztatu z wymaganymi narzedziami, materialami oraz pomocna obsluga). Czy tak wielka obudowa moze sprawiac jakies inne problemy? Przy strojeniu na 31 Hz wyszly mi 2 b-r 7 cm srednicy i 12 dlugosci, ktorym bardzo blisko do tych ktore wypatrzylem sobie w sklepie. Maksymalne group delay wyszlo mi 18 ms dla 36 Hz.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    kup na allegro czesci do tego basowca 20cm bo to jest bass a nie sredniak. do tego pierscienia nie dopasujesz nic innego nic 20 tonsila wiec najlepiej go zregenreuj. Jesli gwizdki sa spalone to wymiana cewki z membrana nie przekracza 10zl/sztuke i nie zajmuje wiecej nie 10minut.
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    Chaka zeby bylo tak prosto zregenerowac gdn20/30 niestety on ma bardzo gleboka membrane i za pierona nie mozna dobrac pasujacej, no chyba zeby ktos wkleil samo zawieszenie gorne (jezeli po prostu sie rozsypalo ze starosci) ale wg mnie jest trudniej
  • Poziom 31  
    Widze ze zalecacie pozostanie przy obecnych glosnikach. Co proponujecie zrobic z membranami niskotonowca? Gdzie ich szukac? Na allegro nie ma aktualnie zadnych. Na stronie STX najbardziej pasujaca membrana to http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=1&vSubPage=203. Z tych 20 centymetrowych jest najwyzsza i wymiar wewnetrzny pasuje na oko do metalowej rurki w moim glosniku (karkasu?). Czy 40mm wysokosci byloby dobre?
    Jako wzmacniacz do calego przyszlego zestawu chce uzyc tego wzmacniacza: http://www.sound.westhost.com/project3a.htm Do subwoofera zmostkowany i po jednym na kazda kolumne.
    Chcialbym takze zastosowac te znalezione w sieci projekty:
    http://www.sound.westhost.com/project09.htm - zwrotnica 3-drozna ?
    http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=274 - wychylowy wskaznik mocy
    http://www.sound.westhost.com/project99.htm - filitr subsoniczny
    http://www.sound.westhost.com/project23.htm - wykrywacz przesteru (chyba dobrze zgadlem ze clipping to przesterowanie?)
    http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=280 - wskaznik mocy wyjsciowej
    czy zaszkodzi mu drobne przekroczenie mocy 100W ?
    Dla kontroli glosnosci i balansu chcialem zastosowac ten projekt:
    http://www.sound.westhost.com/project88.htm wybór zrodla mi nie potrzebny. Czy powinienem zastosowac fazy 2-4 czy wystrarczy 3 ?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wstaw membrany orginalne tonsila można dostać je tutaj http://www.pabel.pl/index.html Co prawda są o wiele drosze ale parametry głośnika jeżeli dobrze zrobisz powiny być podobne do orginału a następna sprawa w stx czeba zamówić towaru conajmniej za 50zł. A tu na str www.akustyka.tk masz opisane w jaki sposub włożyć nowy bebech do głośnika
  • Poziom 31  
    Dzieki. Wszystkie znalezione dotychczas membrany maja wysokosc max 40 mm. Na zadnej ze stron nie ma jednak wspomnianego mojego głośnika czyli 20/30 co mnie martwi. Widze ze toadi ma jakies doswiadczenie z tym glosnikiem. Moglbys cos powiedziec o nim? Czy udalo ci sie w koncu jakos dopasowac membrane. Z tego co widze to glosniki sa dosc dobre i szkoda je wyrzucac, wymiana samego zawieszenia nie wchodzi niestety w gre.
    w stx mam zamiar zamowic glosnik do suba wiec limit 50 zl nie bylby problemem.

Edit:
    Właśnie zmierzylem i od konca karkasu do plaszczyzny na ktorej zamocowane ma byc zawieszenie gorne jest odrobinke ponad 40 mm. Moze moznaby jednak kupic membrane 40 milimetrowa?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ja regenerowalem takie glosniki i wkleilem normalna membrane ale dalem sporo wyzsza cewke. moge taka cewke kupic u siebie i ci wyslac ale parametry sie zmienia. (kolega jest zadowolony - mial identyczne kolumny)
  • Poziom 20  
    Witam
    wiele razy regenerowałem te głosniki , najprościej jest przedłuzyć karkas cewki, doklejejąc mozliwie jak najlżejszy karkas( wykonywałem karkas nawijajac go na wałek , uzywam do tego kalki technicznej posmarowanej klejem distal.) po stwardnieniu kleju mamy dość sztywny i lekki karkas .który doklejamy do karkasu oryginalnego - z pewnoscia zmienią sie wtedy parametry głosnika , chociarz mysle ze nieznacznie bo karkas wazy , lecz membrama jest w sumie krótsza a tym samym lzejsza , zregenerowałem w ten sposób wiele tych głosników , wszyscy klienci sa do dziś zadowoleni , ja tez posiadam takie kolumny i nie narzekam
    pozdrawiam!
  • Poziom 32  
    jeszcze jedno wymien te zeschła gąbkę na nowsze wytłumienie! hi
  • Poziom 15  
    miałem taki zestaw trzydrożny kiedyś

ale te niskotonowe głośniki są o dużym skoku

nie wiem czy coś do tego dopasujesz
    przy 30W mocy wystarczy taki skok jaki wyjdzie po regeneracji. nie powinien sie zbytnio roznic od poczatkowego.
  • Poziom 31  
    Dziekuje za porady. Głośniki bede regenerowal po przedluzeniu karkasu. Wytlumienie oczywiscie wymienie na nowe, obecne rozsypuje sie przy dotknieciu i jest obrzydlwie tluste w dotyku. Prosilbym tez o ocene drugiej czesci mego projektu - suba wraz z wzmacniaczem i przedwzmacniaczem. Postanowilem jednak wprowadzic drobne modyfikacje w stosunku do 1 posta. Głośnik postanowilem zamienic na ten http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=56
    STX GDN-27-150-8-SS. Udalo mi sie dla niego chyba odpowiednio dobrac obudowe (screeny z WinISD ponizej). Jako wzmacniacza postanowilem uzyc tego:
    http://www.mdcs.elektroda.net/tda7294/tda7294.html - bardzo spodobal mi sie pomysl na wykonanie kontrolek.
    Reszta pozostaje bez zmian. Co o tym sadzicie?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Hmm, ja bym podniósł strojenie do 26-30 Hz i dał objętość 40-50 litrów. Posymuluj sobie: wzrasta wytrzymałość mocowa i zmniejsza się impuls.
    Pojedynczy TDA może być za słaby dla tego potworka :)
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    J.S dobrze prawi. No może nie do końca się z nim zgadzam, bo przy 40-50 Litrach długośc tunelu robi się nieprzyzwoita.

Moim skromnym zdaniem najlepiej dać mu 60 L, strojenie 30 Hz. Koło 45Hz wtedy jest górka + 2dB, co w niczym nie przeszkadza, a jeszcze wspomaga subka w reprodukcji dźwięku. Mocowa ma dołek w 42Hz, do 105W, ale nie przejmuj się, bo w tej częstotliwości głośnik ciągnie ze wzmacniacza symboliczną 1/3 mocy przyłożonej.

Średnica BR to nie mniej niż 10 cm, wtedy jego długość powinna mieć około 37,5 cm. Polecam profilowany tunel. Przynajmniej jednostronnie, prz ujściu, bo tu najbardziej świszcze.

Powodzenia przy konstrukcji, to dobry wybór, ale jeden TDA to dla niego za mało. Przymnajmniej mostek.
  • Poziom 31  
    W tak mala obudowe ciezko bedzie wcisnac 40 centymetrowy otwor b-r. Czy mozna zamiast tego zastosowac dwa mniejsze?
  • Poziom 31  
    Mam kolejne pytanie, tym razem dotyczace funkcji mute wzmacniacza TDA7294. W załączniku jest schemat oryginalnego uklady stand by i mute z drobna modyfikacja podpieta w miejscu zaznaczonym prostokacikiem i strzaleczka. Układ ten ma byc sterowany pradem z glownego trafa w celu wyciszenia wzmacniacza do chwili ustabilizowania sie napiecia. Chcialbym jednak miec kontrolke zapalajaca sie w chwili wylaczenia wyciszenia (z tego co wiem to jest to w momencie pojawienia sie okolo 3,5V na nozce mute). Czy zastosowane przeze mnie rozwiazanie jest prawidlowe? Jesli nie to jak tego dokonac?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Co do otworów BR - to one się nie dodają... dwa mniejsze otwory BR miałyby wyższą częstotliwość...

Oto proste zasady dotyczące BR:

1. Wydłużenie rury czy tez otworu liczonego od krawędzi zewnętrznej obudowy do końca rury wewnątrz czy też końca otworu prostokątnego wewnątrz obudowy powoduje zmniejszenie częstotliwości rezonansowej otworu. Skrócenie - zwiększenie częstotliwości - tracimy pasmo u dołu.

2. Poszerzenie otworu rezonansowego niesie za sobą zwiększenie czestotliwości rezonansowej, tracimy pasmo czestotliwości u dołu. Jeśli będziemy zmniejszać otwór do pewnych granic częstotliwosć rezonansowa spadnie, będziemy mieli głębsze pasmo. Stosowanie zbyt wąskich otworów powoduje swisty powietrza

3. Dwa otwory rezonansowe o tych samych częstotliwościach rezonansowych, a rożnych średnicach mają odpowiednio wielkie długości. Im większa średnica tym większa długość.

4. Zwiększenie ilości otworów rezonasnsowych niesie za sobą konieczność wydłużenia każdego z nich.

WG mnie twój układ powinien działać napiecie w kwadracie szarym mozna policzyć
    Do tych starych tonsilów kumpel dawał Alphardy LW800 albo HW800 (szerokopasmowe)
    lw800 wychodza beznadziejnie w nieduzych obudowach zamknietych..
  • Poziom 24  
    ja słyszalem lw 800 w nieduzej obudowie otwartej :) 30litrow i tez byly beznadziejne ;]
  • Poziom 31  
    Postanowilem wrocic do tematu, po krotkiej przerwie wrociłem do tematu regeneracji kolumn. Zamowilem membrany wraz z piankowymi zawieszeniami ze strony www.umifon.pl maja membrany oznaczone jako 20 centymetrowe dlugie ktore chyba pasuja do tych glosnikow. Maja dosc maly otwor - 2,7cm i sa dluzsze od membran od innych dwudziestek. W wysokotonowych wymieniłem cewki na cewki z kopulkami do glosnikow 9/80 z lokalnego sklepu z glosnikami - czarne jedwabne. Czy one pasują? Sprzedawczyni powiedziala ze teraz tylko 8 omowe robia. Oryginalne wysokie byly 4 omowe a i basowce sa 4 omowe. Co moze sie przez to zmienic? Czy musze zmienic zwrotnice czy glosniki beda graly poprostu ciszej co mozna skorygowac na korektorze?
  • Poziom 28  
    Tak musisz zmienić zwrotnice. A właściwie tor wysokich, prawdopodobnie skończy się na dostawieniu kondensatroa. Te czarne jedwabne to cewki stx'a, sprzedawczyni wciska kit. Oryginalne jescze robią i długo będą. Ale nie martw się bo oszukała baba sama siebie, stx'a cewki są ciut tańsze a mają większą wytrzymałość. Miałęm 2 pary tych kolumn w naprawie. Cewki stx'a to podstawowy ich tuning jaki u mnie przechodzą. Dobrze że zamówiłeś membranę w umfonie. Tulejka dystansowa wydaje mi się gorszym pomysłem, ja do tych głośników brałem jak dotychczas specjalne wysokie cewki lub głębokie membrany. Z tym subem to trochę presadziłeś, wytrzymałość mechaniczna spada przy takiej objętości, a poza tym 18 ms delay'u to trochę za dużo do słuchania muzyki jak na mój gust. W samochodzie i owszem, ale w domu..