Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025

Hetzer 29 Dec 2013 18:14 11502 5
 • Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025
  Prezentowane urządzenie to stereofoniczny wzmacniacz audio o mocy 5W, oparty na układzie TEA2025.

  Elementy:
  1x układ TEA2025
  2x potencjometr 10kΩ - 20kΩ
  2x kondensator 0.22µF
  6x kondensator 100µF
  2x kondensator 0,15µF
  2x kondensator 470µF
  2x głośnik 3 – 4W

  Opis teoretyczny:
  Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025 Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025 Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025

  Układ UTC REA2025 to zintegrowany wzmacniacz audio zamknięty w 16-pinowej obudowie DIP. Został on zaprojektowany specjalnie z myślą o wykorzystaniu w przenośnych odtwarzaczach kaset i odbiornikach radiowych, równie dobrze może być jednak użyty do budowy wzmacniacza o przyzwoitych parametrach przeznaczonego do odtwarzaczy takich jak na przykład iPod. Nie wymaga wielu dodatkowych elementów oraz może być zasilany nawet napięciem 3V. Schemat wyprowadzań oraz noty aplikacyjne zostały przedstawione na załączonych powyżej obrazkach. Układ ten jest w stanie zapewnić maksymalne wzmocnienie na poziomie 45dB. Wzmocnienie może być jednak nieco obniżone poprzez zastosowanie zewnętrznego szeregowego obwodu RC (obwód taki należy podłączyć między wyprowadzenie 6 i 11 oraz do masy). W nocie katalogowej istnieje jednak adnotacja mówiąca o tym, że nie należy zmniejszać wzmocnienia poniżej 36dB. Aby uzyskać maksymalne wzmocnienie należy zastosować rezystor o rezystancji 0Ω oraz kondensator o pojemności 100µF (tak jak zostało to przedstawione na powyższym obrazku).  Dolna częstotliwość graniczna (f) sygnału wyjściowego zależy od impedancji obciążenia (R) oraz pojemności kondensatora wyjściowego (C). Jeżeli impedancja głośnika będzie wynosiła 4Ω, a pojemność kondensatora 470µF, to częstotliwość graniczna zgodnie ze wzorem przyjmie wartość:
  f = 1/(2πRC) = 80 Hz

  Interesującą cechą układu TEA2025 jest to, że posiada on wbudowane wewnętrzne zabezpieczenie termiczne, które chroni układ przed nadmiernym nagrzaniem i jego uszkodzeniem. Jeśli będziesz chciał uzyskać z układu jego pełną moc (5W), konieczne będzie zastosowanie radiatora. W przeciwnym wypadku, zadziała zabezpieczenie termiczne, które nie pozwoli na uszkodzenie urządzenia, kiedy temperatura wzrośnie zbyt mocno, moc wyjściowa zostanie po prostu zredukowana.
  Istnieje możliwość zastosowania podwójnego potencjometru o charakterystyce logarytmicznej (10kΩ lub 20kΩ) celem umożliwienia regulacji poziomu głośności. Kondensatory o pojemności 0.22µF na wejściu układu mają za zadanie minimalizowanie szumów wynikających z obecności potencjometru. Zaś kondensatory o pojemności 0.15µF na wyjściu układu stabilizują częstotliwość. Użycie kondensatorów o innych wartościach może skutkować niepożądanym zjawiskiem oscylacji, więc bardzo ważnym jest stosowanie się do schematu oraz poprawne wykonanie płytki PCB.

  Wykonanie wzmacniacza
  Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025 Wzmacniacz audio o mocy 5W na układzie TEA2025

  Autor wykonał swoje urządzenie na płytce uniwersalnej, gotowa konstrukcja pokazana jest na załączonym zdjęciu. Cały układ umieszczony jest w plastikowej obudowie o wymiarach 6 cm x 11 cm, zaś wszystkie konieczne złącza (zasilanie, głośniki, wejście stereo) zostały wyprowadzone na zewnątrz obudowy. Urządzenie może być zasilane ze źródła o napięciu od 3V do 12V.

  Podsumowanie
  Autor wpadł na pomysł, aby jako zasilanie do swojego wzmacniacza wykorzystać pakiet ogniw, które mogą być wielokrotnie ładowane. Pakiet ten pochodzi z uszkodzonej zabawki RC. W swoim artykule pisze, że jest zadowolony z efektu, jaki osiągnął.

  Źródło:Link

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Hetzer
  Level 13  
  Offline 
  Hetzer wrote 123 posts with rating 49, helped 0 times. Live in city Września. Been with us since 2012 year.
 • #2
  androot
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Gdzie tu sens i logika? W urządzeniu zasilanym bateryjnie widzę wzmacniacz klasy D. Do tego sam układ TEA2025 to już prehistoria. Zniekształcenia na poziomie 5% przy 1W mocy wyjściowej.
  Te 5W to jest sumarycznie dla obu kanałów.

  Szkoda pracy Tłumacza :)
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Trafo888
  Level 17  
  Acha... I stworzyłbyś jeszcze większe kuriozum niż układ tu zaprezentowany...
 • #6
  Krystian1256
  Level 8  
  Czy da radę policzyć dwa takie wzmacniacze że sobą żeby były dwa wyjścia stereo?