
Prezentowane urządzenie to stereofoniczny wzmacniacz audio o mocy 5W, oparty na układzie TEA2025.
Elementy:
1x układ TEA2025
2x potencjometr 10kΩ - 20kΩ
2x kondensator 0.22µF
6x kondensator 100µF
2x kondensator 0,15µF
2x kondensator 470µF
2x głośnik 3 – 4W
Opis teoretyczny:



Układ UTC REA2025 to zintegrowany wzmacniacz audio zamknięty w 16-pinowej obudowie DIP. Został on zaprojektowany specjalnie z myślą o wykorzystaniu w przenośnych odtwarzaczach kaset i odbiornikach radiowych, równie dobrze może być jednak użyty do budowy wzmacniacza o przyzwoitych parametrach przeznaczonego do odtwarzaczy takich jak na przykład iPod. Nie wymaga wielu dodatkowych elementów oraz może być zasilany nawet napięciem 3V. Schemat wyprowadzań oraz noty aplikacyjne zostały przedstawione na załączonych powyżej obrazkach. Układ ten jest w stanie zapewnić maksymalne wzmocnienie na poziomie 45dB. Wzmocnienie może być jednak nieco obniżone poprzez zastosowanie zewnętrznego szeregowego obwodu RC (obwód taki należy podłączyć między wyprowadzenie 6 i 11 oraz do masy). W nocie katalogowej istnieje jednak adnotacja mówiąca o tym, że nie należy zmniejszać wzmocnienia poniżej 36dB. Aby uzyskać maksymalne wzmocnienie należy zastosować rezystor o rezystancji 0Ω oraz kondensator o pojemności 100µF (tak jak zostało to przedstawione na powyższym obrazku).
Dolna częstotliwość graniczna (f) sygnału wyjściowego zależy od impedancji obciążenia (R) oraz pojemności kondensatora wyjściowego (C). Jeżeli impedancja głośnika będzie wynosiła 4Ω, a pojemność kondensatora 470µF, to częstotliwość graniczna zgodnie ze wzorem przyjmie wartość:
f = 1/(2πRC) = 80 Hz
Interesującą cechą układu TEA2025 jest to, że posiada on wbudowane wewnętrzne zabezpieczenie termiczne, które chroni układ przed nadmiernym nagrzaniem i jego uszkodzeniem. Jeśli będziesz chciał uzyskać z układu jego pełną moc (5W), konieczne będzie zastosowanie radiatora. W przeciwnym wypadku, zadziała zabezpieczenie termiczne, które nie pozwoli na uszkodzenie urządzenia, kiedy temperatura wzrośnie zbyt mocno, moc wyjściowa zostanie po prostu zredukowana.
Istnieje możliwość zastosowania podwójnego potencjometru o charakterystyce logarytmicznej (10kΩ lub 20kΩ) celem umożliwienia regulacji poziomu głośności. Kondensatory o pojemności 0.22µF na wejściu układu mają za zadanie minimalizowanie szumów wynikających z obecności potencjometru. Zaś kondensatory o pojemności 0.15µF na wyjściu układu stabilizują częstotliwość. Użycie kondensatorów o innych wartościach może skutkować niepożądanym zjawiskiem oscylacji, więc bardzo ważnym jest stosowanie się do schematu oraz poprawne wykonanie płytki PCB.
Wykonanie wzmacniacza


Autor wykonał swoje urządzenie na płytce uniwersalnej, gotowa konstrukcja pokazana jest na załączonym zdjęciu. Cały układ umieszczony jest w plastikowej obudowie o wymiarach 6 cm x 11 cm, zaś wszystkie konieczne złącza (zasilanie, głośniki, wejście stereo) zostały wyprowadzone na zewnątrz obudowy. Urządzenie może być zasilane ze źródła o napięciu od 3V do 12V.
Podsumowanie
Autor wpadł na pomysł, aby jako zasilanie do swojego wzmacniacza wykorzystać pakiet ogniw, które mogą być wielokrotnie ładowane. Pakiet ten pochodzi z uszkodzonej zabawki RC. W swoim artykule pisze, że jest zadowolony z efektu, jaki osiągnął.
Źródło:Link
Cool? Ranking DIY