Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oddam KOmpa w dobre dłonie ;) - pomozcie podkrecic :D

daniel11 26 Mar 2005 19:01 1670 16
  • #1 26 Mar 2005 19:01
    daniel11
    Poziom 13  

A ja Wam dam pole do popisu i podam tylko standardowa konfiguracje mojego kompa a Wy bedziecie mowic bo zrobic by chdozil szybciej :D wiec oto ta konfiguracja:
    Typ procesora Intel Celeron II, 675 MHz (9 x 75)
    Nazwa kodowa Celeron III, Coppermine Lite, Coppermine-128
    Seria cB0
    Zbiór instrukcji x86, MMX, SSE
    Oryginalna częstotliwość taktowania 600 MHz
    Pamięć podręczna L1 kodu 16 KB
    Pamięć podręczna L1 danych 16 KB
    Pamięć podręczna L2 128 KB (On-Die, ATC, Full-Speed)

Informacje fizyczne procesora
    Typ obudowy 370 Pin FC-PGA
    Wymiary obudowy 4.95 cm x 4.95 cm
    Liczba tranzystorów 28.1 milion(ów)
    Technologia wykonania 6M, 0.18 um, CMOS
    Rozmiar procesora (Die Size) 104 mm2
    Napięcie rdzenia 1.50 - 1.65 V
    Napięcie We /Wy 3.3 V
    Typowa moc 9 - 22 W (zależna od szybkości procesora)
    Maksymalna moc 14.0 - 33.0 W (zależna od szybkości procesora)
    Plyta glowna:
    Pole Wartość
    Właściwości płyty głównej
    ID płyty głównej 05/19/2000-440BX-ITE8671-2A69KV3IC-00
    Nazwa płyty głównej Aristo AM-639BX-S/AM-948 / A-Trend ATA-N400-CX0

SPD:
    DIMM1: 64 MB PC100 SDRAM
    DIMM2: 64 MB PC133 SDRAM

Opis urządzenia
    Mostek północny (Northbridge): Intel 82443BX/ZX
    Mostek południowy (Southbridge): Intel 82371EB PIIX4E

BIOS:
    Informacja z BIOS'u Award BIOS-I-2M (2K000519) for CLAYTON
    Typ BIOS'u Award Modular
    Typ BIOS'u Award Award Modular BIOS v4.51PG

Właściwości procesora graficznego
    Karta wideo nVIDIA RIVA TNT2 M64
    Nazwa kodowa procesora graficznego NV5M64
    Urządzenie PCI 10DE / 002D
    Technologia wykonania 0.25u
    Typ magistrali AGP 4x
    Rozmiar pamięci 32 MB
    Częstotliwość taktowania układu graficznego 125 MHz
    Częstotliwość taktowania przetwornika RAMDAC 300 MHz
    Liczba potoków pikseli 2
    Liczba układów zarządzania teksturami (TMU) na potok 1
    Liczba urządzeń cieniowania wierzchołków Nie obsługiwane
    Liczba urządzeń cieniowania pikseli Nie obsługiwane
    Sprzętowa obsługa DirectX DirectX v6.0
    Pixel Fillrate 250 MPikseli/sek
    Texel Fillrate 250 MTekseli/sek

Właściwości magistrali pamięci
    Typ magistrali SDR
    Szerokość magistrali 64-bitowy(a)
    Rzeczywista częstotliwość taktowania 150 MHz
    Efektywna częstotliwość taktowania 150 MHz
    Przepustowość 1200 MB/sek

Te info zebralem przy pomocy programu: Everest Home Edition 2.00.264 Beta

Teraz mowcie co z mim zrobic by dzialal szybiej. Tylko bez rzeczy typu zmien napiecie bo chcialbym by mi pozyl jescze ten sprzet, chce go podkrecic ale nie znow ostro.

Z góry dzieki za podpowiedzi:)
    Pozdrawiam i zycze milej zabawy :D

0 16
  • Pomocny post
    #2 26 Mar 2005 19:17
    Exodos
    Poziom 19  

Podkręć FSB, daj np. FSB 80 i będziesz miał 720 MHz, spróbuj także podkręcić grafe (co 5 MHz) aż nie będzie artefaktów. Więcej chyba z tym kompem nic nie zrobisz.

0
  • Pomocny post
    #3 26 Mar 2005 19:29
    Platon
    Spec od komputerów

podnies napiecie na 1.8V, FSB na 100Mhz. i sprawdz co sie stanie :)

0
  • Pomocny post
    #4 26 Mar 2005 20:53
    Exodos
    Poziom 19  

Platon napisał:
    podnies napiecie na 1.8V, FSB na 100Mhz. i sprawdz co się stanie :)

Chyba tak zrobił i teraz komp mu nie chodzi. :twisted: :twisted:

0
  • Pomocny post
    #5 26 Mar 2005 21:02
    mrrudzin
    Poziom 39  

daniel11 napisał:
    A ja Wam dam pole do popisu i podam tylko standardowa konfiguracje mojego kompa a Wy bedziecie mowic bo zrobic by chdozil szybciej :D

Teraz mowcie co z mim zrobic by dzialal szybiej. Tylko bez rzeczy typu zmien napiecie bo chcialbym by mi pozyl jescze ten sprzet, chce go podkrecic ale nie znow ostro.

A to quiz jakiś jest tak?

Podkręcić => żeby chodziło na wyższych parametrach => podnieść napięcie => zmniejszyć żywotność

0
  • Pomocny post
    #6 26 Mar 2005 21:03
    Exodos
    Poziom 19  

mrrudzin napisał:
    daniel11 napisał:
    A ja Wam dam pole do popisu i podam tylko standardowa konfiguracje mojego kompa a Wy bedziecie mowic bo zrobic by chdozil szybciej :D

A to quiz jakiś jest tak?

Podkręcić => żeby chodziło na wyższych parametrach => podnieść napięcie => zmniejszyć żywotność

ten sprzęt już chyba swoje przeżył, więc troche O/C mu nie zaszkodzi.

0
  • #7 26 Mar 2005 22:24
    daniel11
    Poziom 13  

Hej Exodos jak widzisz zyje i mam sie swietnie:) Wiec tak: niemam mozliwosci dania 80 FSB bo niema takiej opcji :D dostepne BIOSEM ustawienia to: 66/75/84 MHz a Zworkami: 66/100/133. co do grafiki to juz chodzila na predkosciach na standardowym chlodzeniu clock 125@160MHz i pamiec ze 150@190 ale potem artefakty wyskakiwaly i zmniejszylem na 185MHz pozatym miala kiedys chlodzenie dodatkowe od pierwszego z serii GeForce :) ale potem odszedlem od tego:D. Platonie nieumiem podniesc napiecia na tym sprzecie, slyszalem o metodzie olowkowej ale niewiem do dokladnie pokryc grafitem, a w Biosie sie nieda bo niema tkiej opcji to jest wersja 4.51PG. Boje sie dac 100MHz bo niewiem czy mi uciagnie na intelowskim coolerze.
    mrrudzinie niema zadnego quizu po protsy chce by conieco wycisnac z tego wyplosza jakis odzew, bo zaczyna mnie denerwowac to ze kazdy mi wypomina zebym zmienil kompa, a ja caly czas mowie ze niemam powiedzmy 1500PLN na cos lepszego jedynie pare stow na tuning mam zamiar wydac:D
    Zgadzam sie z Toba Exodos troche ale nie za wiele mu niezaszkdozi :D

Wiec pomyslcie dalej co tu mozna z tym dziwolagiem zrobic, oprocz vmoda :) pytajciie o to co Wam jest potrzebne w sprawie HW a ja sprobuje to znalesc w tym kompie :D
    Pozdrawiam i zycze milego myslenia :D

0
  • Pomocny post
    #8 27 Mar 2005 00:05
    Exodos
    Poziom 19  

Spróbuj dać FSB 100 najwyżej jak nie odpali to zrobisz Clear CMOS i będzie wporządku, moim zdaniem ten procek uciągnie FSB na intelowskim coolerze, osobiście miałem kiedyś (odległe czasy) celerona 466 który poszedł na 715 i nic mu to nie robiło, więc spróbuj z tym twoim.

0
  • #9 27 Mar 2005 14:36
    daniel11
    Poziom 13  

Hmm mowisz dac FSB 100MHz czyli z mnoznikiem 9.0 bedzie 900MHz czyli +300MHz. Sprobuje, tylko powiedz mi najpierw co to jest clear CMOS? Apropos ile zyl ten Celeron? Dodam teraz ze dzis dolozylem mu wentylator od Rollbara ( takiego paru piwnego na kolkach :D) ktory ma srednice 172mm kat nachylenia lopatek to 34 stopnie a jego inne parametry to:
    6/32W 1300/1500 obrotow, przy czym zasilany ~50Hz to 1300 a ~60Hz to 1500, chociaz moze i sie myle. obudowe w kompie mam ATX i ten wentyl jest usadzony nad kartami wiec chlodzi mi je (karte od netu, karte muzyczna i graficzna :) ) zapytam czy dobrze zrobilem dajac taki wiatrak, bo moze jest to nieoplacalne. Apropos czy mozecie powiedziec ile kosztuje czujnik temperatury ( jak najtanszy) taki bym wsadzil go sobie tylko na procka albo jak niema to juz taki na procka i grafike :)
    Zapomnialbym, podobno plyty glowne pod intela ktore mialy chipset 440BX dobrze sie podkrecaja na standardowym chlodzeniu? To prawda?
    Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #10 27 Mar 2005 15:42
    Vizzle
    Poziom 21  

daniel11 napisał:
    ....powiedz mi najpierw co to jest clear CMOS?....

Czyszczenie ustawień biosu, zostą przywrucone ustawienia fabryczne. Przydatne jeśli ustawisz cośtak że nie będzie się włączał komp.

PS. Jeśli ten wentyl co dołożyłeś poprawia obieg powietrza to dobrze zrobiłeś.

0
  • #11 27 Mar 2005 16:10
    daniel11
    Poziom 13  

Czyli clear CMOS to znaczy wyjac baterie na pare min i wsadzenie jej z powrotem na miejsce? Apropos mam plyte gowna Aristo AM-639BX-S/AM-948 / A-Trend ATA-N400-CX0 przynajmniej tyle wiem:D i teraz pytanie czemu jest tak duzo miejsc od zworek?? jedno jest kolo procesora od strony pamieci ram po przeciwnej sa znow zworki, kolo wejsc ISA tez sa zrowki i kolo wejsc PCI powiedziecie gdzie szukac tych wlasniwych :D Czyzby to te kolo procerora od pamieci RAM ?
    Apropos na plycie glownej widzie taki rysunek:
    JP1 JP5 FREQ BAND
    OPEN OPEN 133MHz
    OPEN 1-2 100MHz
    CLOSE 1-2 AUTO

Co to znaczy to 1-2 ?? bo OPEN/CLOSE to czy zworka jest czy jej niema :D

0
  • Pomocny post
    #12 27 Mar 2005 17:11
    Vizzle
    Poziom 21  

daniel11 napisał:
    Czyli clear CMOS to znaczy wyjac baterie na pare min i wsadzenie jej z powrotem na miejsce? Apropos mam plyte gowna Aristo AM-639BX-S/AM-948 / A-Trend ATA-N400-CX0 przynajmniej tyle wiem:D i teraz pytanie czemu jest tak duzo miejsc od zworek?? jedno jest kolo procesora od strony pamieci ram po przeciwnej sa znow zworki, kolo wejsc ISA tez sa zrowki i kolo wejsc PCI powiedziecie gdzie szukac tych wlasniwych :D Czyzby to te kolo procerora od pamieci RAM ?
    Apropos na plycie glownej widzie taki rysunek:
    JP1 JP5 FREQ BAND
    OPEN OPEN 133MHz
    OPEN 1-2 100MHz
    CLOSE 1-2 AUTO

Co to znaczy to 1-2 ?? bo OPEN/CLOSE to czy zworka jest czy jej niema :D

Tak można resetwoać bateriom, lub przestawiając odpowiednią zworke :).

1-2 to zworka ma łączyć 1 i 2 "bolec", najlepiej jak poczytasz instrukcję obsługi od mobo tam wszstko jest wytłumaczone (powiny być rysunki pomocnicze). Będziesz wiedział co i jak zrobić aby było właściwie.

0
  • #13 27 Mar 2005 18:02
    daniel11
    Poziom 13  

Tylko jest jeden b maly problem ;) Instrukcji od tego komputera nieposiadam bo braciszek byl pom yslowy i spalil uwazajac ze jak po 3 latach niebyla potrzebna to juz niebedzie, na necie jest b malo info o tej plycie glownej:( Wiec musze sie zdac albo na Wasza pomoc albo po prostu na chybil trafil zworki przekladac :D Mowisz ze 1-2 to zworka laczaca 2 bolce , zapewne chodzi ci o polaczenie poziome nie pionowe? OPEN to zworki niema? a CLOSE w takim razie ?? Moze ktos ma obrazek pokazac jak by to wygladalo ??

Pozdrawiam i dziekuje :)

0
  • Pomocny post
    #14 27 Mar 2005 18:37
    Exodos
    Poziom 19  

daniel11 szukaj zworki koło kości z biosem, powinna tam być taka tabelka Clear CMOS i przy tym te 3 zworki, defaulowo powinieneś mieć na zworce 1-2, a żeby zrobić clear CMOS powinieneś dać zworki 2-3.

0
  • #15 27 Mar 2005 20:28
    daniel11
    Poziom 13  

Ekhm... znalazlem miejsce zworek tych kolo BIOSu bo sa jakies :D pozatym niema zadnej tabelki :( te ktore widzialem to tylko od FSB i od mnoznika. Ale jak naarzie moze mniejsza z tym najwyzej bede pisal z innego kompa ;) Wiec teraz powiedzcie mi ktore zworki sa od FSB ? Czy te kolo procka Podpisane JP1 i JP5 ktore sa blizej RAMu czy z przeciwnej strony od wyjsc kompa :) W kazdym razie sa ustawione w taki sposob:
    JP1 zworka zamknieta
    tu jakas przerwa
    nizej tez
    JP5 zworka zamknieta :) Dodajmy oznaczenie z tabelki z plyty glownej:

JP1 JP5 FREQ BAND
    OPEN OPEN 133MHz
    OPEN 1-2 100MHz
    CLOSE 1-2 AUTO
    tera zpowiedzicie ktore zworki przestawic zeby miec 100MHz a ktore 133 MHz na FSB :)
    ZApytam jescze czy napewno na oryginalmym standardowym chlodzeniu z naklejka intela to pociagnie na szynie 100 i na szynie 133 bez zawiech :) dodam ze mam nadal ten wiatrak o ktorym informowalem :)
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

0
  • Pomocny post
    #16 28 Mar 2005 13:27
    airnox
    Poziom 24  

Jeżeli chcesz mieć FSB 100MHz to musisz JP1 zostawić bez zworki, a JP5 połączyć zworką. Napisz jeszcze na co wieje ten duży wiatrak. Czy wieje też na procka czy nie :?:

0
  • #17 28 Mar 2005 13:32
    daniel11
    Poziom 13  

Niestety jak narazie tylko polowicznie, i malo chlodniejszego wiatru leci na procka, za to w programie 3dmark 2001SE jak wczesniej grafike mialem podkrecona ( teraz ja zostawilem na standard) ale znow podkrece, to bylo 667 czy tez 700 pare punktow przy procku 600MHz teraz podkrecilem na te 750 MHz i grafike zostawilem na standardzie to mam 1023 ptk, mysle ze gdyby miec podkrecona grafike i procka 900 czy tez nawet 1197 to by bylo miodzio :D Co do tego wielkiego wiatraka to jescze mysle dac ukirunkowanie na procka, o czym juz myslalem ze starym :)

0