Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powolne włączanie światła

29 Gru 2013 21:25 4272 14
  • Poziom 2  
    Wybaczcie, że pytam tak po babsku, ale nick mówi sam za siebie ;)

Czy jest możliwe skonstruowanie czegoś takiego, żeby po pstryknięciu tradycyjnym włącznikiem do światła (najzwyklejszym włącz-wyłącz) światło w pomieszczeniu nie rozbłyskiwało od razu, tylko powoli narastało? Powiedzmy w ciągu 5-10 sekund, zanim osiągnie pełną moc? Żarówki mogą być ledowe albo normalne. Nie chcę "ściemniacza", żadnego pokrętła.

Moja koleżanka taki "system" osiągnęła stosując żarówki energooszczędne, ale ja chcę tego uniknąć (zapalane rzadko i na krótko - bez sensu). Konkretnie - chodzi mi o światło w toalecie. Mam chore oczy, więc takie nagłe "bum" pełnią mocy na przykład kiedy idzie się do toalety w nocy aż boli. Jeśli będę miała te parę sekund na przyzwyczajenie się do narastającego światła, będzie dobrze. Docelowo będą dwa plafony włączane jednym "pstryczkiem".

Czy można (i jak) coś takiego skonstruować? Jak duże to może być (remont w połowie stycznia, chciałabym to zamontować w trakcie prac)?

Czy ktoś się tego podejmie (i za ile)?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Poszukaj pod hasłem softstart - układ miękkiego startu. Stosuje się to przy rozruchu silników i nie wiem jak by się zachował z żarówką.
    Tylko należało by taki wybrać który ma długi czas narastania.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Pogooglaj się z hasłem "wyłącznik z efektem kinowym" lub podobnie. Możesz tez poszukać układu sekwencyjnego zapalania świateł, ale to wymaga specyficznej instalacji oświetleniowej.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    W tym problem, że ja się generalnie boję prądu i nie bardzo się znam :) Swoją edukację w zakresie teorii zakończyłam już dawno, a do praktyki się staram jak najrzadziej dotykać (czyli wymiana żarówki i pstrykanie w korki to max, na co mnie stać) :D
    Najszczęśliwsza bym była, gdyby okazało się, że to jest jakaś mała kosteczka, którą wpina się w kabel gdzieś między pstryczkiem a żarówką i może to zrobić zwykły "pan od remontu". Wiem, że gotowych nie ma, przynajmniej nie w marketach budowlanych. Jeśli ktoś by mi mógł taką kosteczkę zmajstrować, byłoby pięknie :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Powinno działać. Tylko pamiętaj, że to płynne rozjaśnianie/ściemnianie będzie trwało dość krótko. 10 sekund raczej nie.
  • Poziom 2  
    Zobaczymy, nawet kilka sekund jest lepsze, niż takie "łup" po oczach :) Dziękuję Wam za pomoc!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tylko pamiętaj, że to powolne rozjaśnianie/ściemnianie pracuje tylko z żarówkami klasycznymi i pewnie z niektórymi ledowymi. Na pewni nie zadziała z "energooszczędnymi" świetlówkami i innymi wyładowczymi.
  • Poziom 15  
    Ciemnablondynko kup sobie żarówki energooszczędne firmy OSRAM ze startem na ciepło czyli 8W 6 lat trwałości. Zapalają się po sekundzie od czasu podania napięcia. Czas pełnego świecenia osiągają po 30 s. Jeśli masz w domu w toalecie 75 W to się nie dziwę że oczy Ciebie bolą. Mam zdrowe oczy i też od takich mocnych źródeł światła mnie bolą od najmłodszych lat więc zostałem elektrykiem.
    W mojej kuchni, łazience działają (energooszczędne) już trzy lata więc to co słyszałaś, koleżanko na temat żarówek energooszczędnych jest półprawdą a precyzyjnie mówiąc dotyczy do żarówek zapalanych na zimno (czyli natychmiast łukiem elektycznym). Tak rodzą się mity o trwałości energooszczędnych źródeł światła. Najłatwiej powiedzieć bezsens i pozamiatane. Nic literatury nie czytasz bo wiedzę łatwiej czerpać z dziennika telewizyjnego niż z podręczników fizyki, elektrotechniki. Kto ma na to czas? Przecież kolejną bajkę dla dorosłych trzeba zobaczyć na szklanym ekranie.
    Zasada jest prosta: na zimno do pokoju, piwnicy, a na gorąco do kuchni, automatów schodowych, łazienek, ubikacji. Marnowanie energii przez zwykłe żarówki jest grzechem ekologicznym!
  • Poziom 10  
    Ciemnablondynka, jeżeli chodzi Ci tylko o łagodny start, to proponuję Ci urządzenia do łagodnego rozruchu silnika. W popularnym serwisie aukcyjnym wpisz: "MIĘKKI START WOLNY ROZRUCH ŁAGODNY SOFT REZYSTOR". Koszt 12zł, a działa tak jak sobie tego życzysz.