Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiswitch Terra MS952 - Dziwne zachowanie po zaniku napięcia zasilającego

Darkk 29 Gru 2013 21:47 1938 5
  • #1 29 Gru 2013 21:47
    Darkk
    Poziom 6  

Witam,

w okresie ostatnich kilku miesięcy kilkakrotnie miałem odcięte zasilanie na kilka godzin (prace przy sieci energetycznej na osiedlu). Po każdym takim incydencie pojawiał się problem z uruchomieniem TV-SAT. Na ekranie TV wyświetlał się napis "słaby sygnał lub brak sygnału, sprawdź instalację"
    Zostawiałem włączony dekoder i po kilku/kilkunastu godzinach problem "sam znikał" i dekoder znowu działał poprawnie.
    Niestety po ostatnim wyłączeniu prądu problem nie znikł i dekoder zgłasza od 3 dni brak sygnału.
    Podpiąłem inny dekoder i nic się nie zmieniło.

Jak wygląda instalacja (dom jednorodzinny):
    Czasza średnica 100 cm z konwerterem QUAD Inverto, multiswitch Terra MS-952, dekoder nc+ PACE PVR 500GB.
    Instalacja była kładziona przez firmę zajmującą się tym zawodowo (pierwotnie były dwa konwertery w zezie) i przez 5 lat działała bez zarzutu, więc kable są podpięte poprawnie.

Pomierzyłem napięcia, na kablu dochodzącym z dekodera do multiswitcha jest 15,5 V. Na zasilaniu multiswitcha (ten model ma zasilacz zewnętrzny), jest 17,5 V więc też chyba OK. Natomiast na gniazdach multiswitch'a: HLo HHi mam tylko 4,9 V, a VLo i VHi 4,7 V. Więc tu jest chyba niedobrze, bo napięcie na konwerter jest za niskie. Czy tak ?

I drugie pytanie. Zakładam, że wcześniejsze braki sygnału, też wynikały z problemu z multiswitchem, tylko jakoś same "się naprawiały". Jak to jest możliwe ? I dlaczego zanik napięcia powoduje taką sytuację ?

pozdrawiam

0 5
  • #2 29 Gru 2013 22:43
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 30 Gru 2013 19:27
    Darkk
    Poziom 6  

Witam,

dzięki za odpowiedź ale nie pomogło.

Zakupiłem nowy multiswitch.
    Zamontowałem...
    I nic ...
    Objaw ten sam.

Sprawdziłem dalej.
    Multiswitch bez podpiętych kabli od konwertera daje dobre napięcia na wyjściach HLo, HHi, VLo, VHi.
    Jak podłączę kabel do odpowiadającego HLo lub HHi, to na wszystkich pozostałych 3 wyjściach H napiecie spada do 6.5 V , a na 4 wyjściach V napięcie jest OK.
    Jak podepnę kabel od konwertera do odpowiadającego VLo lub VHi w multiswitchu, to na pozostałych 3 wyjściach V napięcie spada do 4,5 V, a na 4 wyjściach H napięcie jest OK.
    Jak podłączę komplet 4 kabli od konwertera, to na pozostałych 4 wejściach V i H multiswitcha napięcie spada do 4,5 V

To chyba nie jest normalne.
    Czyli tak jakby konwerter był przyczyną kłopotów.
    Czy jakaś może inna przyczyna ?

Kolejny zakup ? Tym razem konwertera ? Pytam bo już mam zapasowy nowy multiswitch za 250 pln :(

pozdr
    Darek

0
  • #4 03 Sty 2014 20:25
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 05 Sty 2014 00:04
    Darkk
    Poziom 6  

mihal2002 napisał:
    Darkk napisał:
    Czasza średnica 100 cm z konwerterem QUAD Inverto, multiswitch Terra MS-952,

Nie pomyliłeś się co do konwertera?

Nie, Jest QUAD Inverto Red Extended 0,3 dB. Taki założyli fachowcy którzy robili instalację SAT.

Ale problem chyba rozwiązałem. Wygląda na to, że winny jest zasilacz.
    Jak sprawdzam napięcie na wyjściu zasilacza to jest prawidłowe 18 V. Czyli nieobciążony daje dobre napięcie. Ale po podpięciu zasilacza do multiswitcha z podpiętym konwerterem, napięcie na wyjściu z zasilacza spada do 4,5 V.

Kupię pojutrze zasilacz i sprawdzę czy to pomoże.

0
  • #6 09 Sty 2014 07:29
    Darkk
    Poziom 6  

Nowy zasilacz rozwiązał problem.

Dziękuję wszystkim, którzy próbowali mi pomóc.

pozdr

0