Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LF-389D - proszę o opnie na temat stacji i sklepu ndn.com.pl

artur_siara 30 Gru 2013 02:16 4017 4
  • #1 30 Gru 2013 02:16
    artur_siara
    Poziom 10  

Witam,

Jestem w trakcie szukania stacji lutowniczej do lutowania typowo hobbistycznego. Analizując posty na elektrodzie.pl wybór padł na Xytronic LF-389D.
    Z opisu tej stacji wynika, że na kolbe idzie napięcie 230V a nie 24V. Czy podczas lutowania brak transformatora jest w jakiś sposób odczuwalny? tzn szybsze zużywanie się grzałki, grota?
    A może macie jakieś inne typy stacji, które moglibyście polecić w kwocie około 200zł?

I ostatnie pytanie:
    Czy ktoś z Was robił zakupy na NDN.com.pl? pytam, ponieważ cena interesującej mnie stacji jest tam o około 100 zł niższa niż u innych sprzedawców? czy może są to jakieś podróbki Xytronica?

Pozdrawiam
    Artur

• Pomocny post
    #2 30 Gru 2013 13:34
    agalant
    Poziom 14  

Witaj.

ndn niestety nie znam, wiem tylko tyle, że mają fajną ofertę :) Ale mają dobre opinie na forum, więc chyba nie musisz się obawiać o ich rzetelność.

Myślę, że największą wadą LF-389D jest właśnie zasilanie grzałki. Jak widzę, grot jest uziemiony, jest także przełączanie w zerze, więc w zasadzie można uznać, że jest dostateczna ochrona przed ESD (wyładowaniami elektrostatycznymi), choć producent się tym nie chwali.

Zdecydowanie nie musisz obawiać się szybszego zużycia grota, a zasilanie grzałki 220V możesz odczuć przede wszystkim w wypadku uszkodzenia przewodu lub grzałki. Wtedy masz ryzyko nie tylko uszkodzenia tego, co lutujesz, ale także porażenia.

24V grzałka daje lepszą ochronę przeciwporażeniową, ale czy lepszą ochronę przed ESD? Moim zdaniem nie, ale może czegoś nie dostrzegam.

Kolejna wątpliwość to regulacja temperatury. Kolba nie jest wyposażona w termoparę (Link). Nie bardzo sobie wyobrażam, jak regulują temperaturę z dokładnością do 5%? Mierząc zmiany rezystancji grzałki? Mój stary Xytronic 169 także nie miał termopary i NIE regulował temperatury w ogóle (mierzyłem), producent kłamał w instrukcji w żywe oczy. Ciekaw jestem, jak jest w przypadku LF-389D. Może ktoś zmierzy?

Natomiast ogólnie jakość wykonania stacji jest w tej klasie cenowej bardzo dobra.

W tej klasie cenowej alternatywy masz takie:
    * stacje 936D lub 937D rozmaitych producentów (zdaje się, że Zhaoxin jest stosunkowo dobrze wykonany), także WEP-939BD+ (Allegro lub hotair.pl) o nieco lepszych parametrach niż 936 czy 937,
    * stacje ZD.

Stacje ZD mają cięższe, mniej wygodne kolby, zaś ich jakość także nie rozpieszcza. Pominę je, bo nie znam ich i jakoś nie mam ochoty się zapoznać.

Stacje 936D, 937D, WEP-939BD+ reprezentują podobny (do siebie, nie do Xytronic czy ZD) poziom. Niezbyt dobra stabilizacja temperatury (ale jednak jakaś: grzałka z termoparą), średnia jakość wykonania, awaryjność zależna od egzemplarza. Masz jednak gwarancję 2-3 lata (nie obejmuje grotów ani grzałki, ale to tanie elementy, a ja od roku, tj. od nowości jadę na tych samych). Grzałki nominalnie 24V (faktycznie 26V). Moc deklarowana 60W (lub 75W w wypadku modeli z "+" na końcu), faktyczna (obliczona z napięcia i rezystancji 50W, na modelu bez "+"). Modele z "+" na końcu to zwykle modele z lepszą jakościowo i mocniejszą 75W grzałką Hakko, ale upewnij się w opisie, bo bodajże Yihua 937D+ wcale Hakko nie ma. WEP-939BD+ posiada kolbę Hakko 75W, lepszą podstawę pod kolbę oraz nastawę temperatury przyciskami, a nie pokrętłem, jak pozostałe.

Groty zarówno do Xytronic jak i wymienionych w poprzednim akapicie pasują wymiennie. Są to bowiem stacje wzorowane na stacji japońskiej firmy Hakko. Możesz kupić świetne (Xytronic, Hakko), całkiem dobre (Aoyue) jak i beznadziejne - musisz znaleźć dobrego dostawcę. Są jednak tanie, o ile nie stosujesz oryginalnych Hakko czy Xytronic.

Szczerze mówiąc dla siebie za te pieniądze wybrałbym "chińszczyznę". Xytronic jest lepszy pod względem ogólnej jakości wykonania, ale rozwiązanie (grzałka 220V, bez termopary) mnie nie przekonuje, zwłaszcza, że "przejechałem się" parę lat temu na innym modelu tego producenta.

Minusy "chińszczyzny" są do przełknięcia: jeśli trafisz na pechowy egzemplarz, masz gwarancję. Stabilizacja temperatury z dokładnością do 20-30 stopni swobodnie wystarcza, bo skoki temperatury grota wynikające z jego bezwładności cieplnej także są duże i dopóki się o nich nie wie, można ich nawet nie zauważyć (dotyczy to także znacznie bardziej renomowanych marek). Jakość wykonania jest dostateczna, tzn. nic się nie rozpadnie, a jeśli chcesz stacji używać, a nie na nią patrzeć, zrobi, co do niej należy.

Jeśli chcesz kupić lepszą stację, poszukaj Solomona (cena 250-300zł i wyzej), Hakko (na eBay jakieś 500zł z dostawą i cłem), Quicka (ok. 400zł).

Z drugiej strony wszystko, co wymienione powyżej jest lepsze od zwykłej nieregulowanej lutownicy oporowej.

Pomogłem, jak umiałem. Decyduj! :)

• #3 31 Gru 2013 15:31
    artur_siara
    Poziom 10  

agalant dzięki za odpowiedź.

Nad Solomonem też myślałem. Był jeszcze nie dawna na Alle....pl Solomon SL-20 używany za 100zł ale aukcja się już skończyła. Jest jeszcze jeden za 80zł (licytacja) z uszkodzoną kolbą ale bardzo sfatygowany więc nie wiem czy nie lepiej będzie kupić wspominanej przez Ciebie 936D cena około 120zł (w przypadku Solomona stacja 80zł + kolba 40zł wychodzi 120). W moim przypadku stacja będzie wykorzystywana sporadycznie. Do tej pory używałem zwykłej kolby firmy YATO 30W ale żeby wlutować coś z płyty gł komputera to trzeba było się przy tym trochę napocić :)

Dzięki za pomoc
    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku

• #4 31 Gru 2013 18:33
    agalant
    Poziom 14  

To chyba wyważona decyzja (tak samo bym zrobił w Twojej sytuacji). Cieszę się, że mogłem pomóc.

Zależnie od przewidywanych prac, zamów od razu groty:
    * dłutowy 1.2mm (T-1.2D) albo 0.8mm (T-0.8D), do wspomnianych płyt głównych,
    * dłutowy 3.2mm (T-3.2D) do większych spraw (np. złącza),
    * T-4C do naprawę masywnych elementów (np. złącza "banan").

Jeśli poprosisz sprzedawcę, zapewne zastąpi grot dostarczany ze stacją jednym z w/w.

Niech stacja dobrze się sprawuje!

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

• #5 28 Cze 2015 14:04
    artur_siara
    Poziom 10  

Od ponad roku nic w temacie się nie dzieje więc zamykam.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME