Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PANASONIC Lumix DMC-FZ8 - Nie działa zoom

30 Gru 2013 11:51 2973 4
 • Poziom 17  
  Brak zoom. Nie wiem czym to jest spowodowane. w obiektywie są dwa silniki, jeden do zoom drugi do fokus. Aparat bez problemu wysuwa obiektyw po włączeniu, bez problemu ustawia ostrość wydaje mi się więc, że oba silniczki działają bez problemu. Podczas próby zmiany zoom, zapala się tylko pasek zoom ale już więcej nic się nie dzieje. obiektyw się nie porusz, pasek zoom się nie przesuwa. Może jakaś podpowiedź.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jeśli nie wyskakuje na LCD komunikat "błąd zoomu" jak to bywa w Panasonicach to obiektyw raczej jest sprawny mechanicznie i prawdopodobnie jest uszkodzony jakiś element elektroniki. Zacznij sprawdzanie od przełącznika zooma.
 • Poziom 17  
  Błędu żadnego aparat nie pokazuje.Nawet po wejściu w kody serwisowe nie ma żadnych błędów obiektywu. A przełącznik wydaje mi się, ze jest ok. jak przejdę na podgląd zdjęcia to tym samym przełącznikiem bez problemu mogę powiększać i zmniejszać zdjęcie. Rozebrałem nawet pierwszą i drugą soczewkę ale nic tam złego nie zobaczyłem. nie dotykałem matrycy i czujników. nie wiem czy po odkręceniu matrycy optyka całkiem się nie rozjedzie.

  Dodano po 36 [minuty]:

  Aby dostać się do wnętrza obiektywu trzeba odlutować element tak jak na obrazku, tylko czy problem może być tutaj?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  O ile pamiętam to w tym modelu nie ma stabilizacji matrycy tylko jest stabilizator MEGA O.I.S z ruchomą soczewką korekcyjną, tak że możesz spokojnie wszystko odkręcać i nic nie trzeba będzie kalibrować. Nie zapomnij tylko przy montażu o podkładkach pod matrycę (jeśli są). Swojego czasu miałem Panasonica FZ100 w naprawie, też wysuwał obiektyw po włączeniu i można było prawidłowe zdjęcie zrobić ale ruszenie przełącznika zooma powodowało wyświetlenie komunikatu "wyłącz i włącz ponownie", winien był moduł AF który nie pracował w pełnym zakresie.
 • Poziom 17  
  Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli silnik zoom działa, przełącznik zoom też działa to może wgrać oprogramowanie nowe pomoże. Tylko czy jest takie oprogramowanie dostępne?