Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naukowcy odkryli folię z tlenku zelaza do produkcji HHO

zadiar 30 Gru 2013 21:42 3525 6
 • #1
  zadiar
  Poziom 9  
  Witam
  na początku chciałem pozdrowić szanowną moderację, która systematycznie usuwa wszelkie moje posty o darmowej energii. Może to jednak nie będzie nadawało się do kosza?
  Pracownicy naukowi izraelskiego Technionu odkryli nowatorską metodę rozszczepiania cząsteczek wody na wodór i tlen przy użyciu energii słonecznej i ultra cienkich folii z tlenku żelaza (rdzy). Przełomowe odkrycie otwiera drogę do bardzo wydajnego i niekosztownego gromadzenia energii słonecznej w postaci paliw wodorowych. Dzięki badaczom z Technionu może urzeczywistnić się idea zastąpienia paliw kopalnych.
  Co o tym sądzicie? Próbujecie? :D
 • Osprzęt kablowy
 • #2
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Witam!
  Cały artykuł (od kilku miesięcy) jest tutaj: http://actu.epfl.ch/news/champion-nano-rust-for-producing-solar-hydrogen/ .
  Niestety, z wodorem nie jest tak łatwo: aby w litrze objętości zmieścić tyle wodoru, aby miał energię litra benzyny, trzeba by go sprężyć do 2700 atmosfer - to 3 razy więcej, niż ciśnienie w komorze nabojowej armaty podczas strzału.
  Skroplony wodór też jest kłopotliwy: ciągle wrze (ucieka), a litr waży 10 razy mniej, niż litr benzyny, zawierając prawie 3 razy mniej energii.
  Jedyne sensowne przetwarzanie wodoru to na paliwa węglowodorowe, a to potrafimy już od lat 30-tych ubiegłego stulecia, bez pozyskiwania wodoru z "egzotycznych" źródeł.
 • Osprzęt kablowy
 • #3
  telecaster1951
  Moderator Akustyka
  zadiar napisał:
  z tlenku żelaza (rdzy)
  Tlenek żelaza to nie to samo co rdza! Tam są stosowane nanokryształy hematytu nanoszone ze aerozolu w próżni na podłoże pokryte FTO.
  zadiar napisał:
  Naukowcy odkryli folię z tlenku zelaza do produkcji HHO
  Odkryć można Prawo Powszechnego Ciążenia. Oni to zrobili.
  zadiar napisał:
  odkryli nowatorską metodę rozszczepiania cząsteczek wody na wodór i tlen przy użyciu energii słonecznej i ultra cienkich folii
  Nie jest nowatorska. Opiera się na zjawisku o którym wszyscy znamy. Zmodyfikowany tylko elektrody. Poza tym to nie są cienkie folie a cienkie warstwy a to zupełnie inna struktura.
  zadiar napisał:
  Przełomowe odkrycie otwiera drogę do bardzo wydajnego i niekosztownego gromadzenia energii słonecznej w postaci paliw wodorowych.
  Nie sądzę. Gromadzenie wodoru jest bardzo kłopotliwe, ale to nie sprawa tego zespołu.
  Jeżeli zrobiliby układ OPV i takie elektrody, to byłoby coś.
  zadiar napisał:
  Próbujecie?
  Ja może spróbuję, ale nie sądzę aby duża ilość użytkowników miało dostęp do odczynników, napylarki próżniowej, cleen roomu i urządzeń pomiarowych.
  Rzuuf napisał:
  Cały artykuł (od kilku miesięcy) jest tutaj: http://actu.epfl.ch/news/champion-nano-rust-for-producing-solar-hydrogen/ .
  Ta notka to taka sobie jest. Obrazek z mikroskopem tunelowym i prawie żadnych informacji. Polecam przeczytać cały artykuł w Nature.
 • #4
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Myślisz, że wystarczy spróbować i wyjdzie? Ci, którzy to zrobili, znają się na robieniu tego z tysiąc razy lepiej od przeciętnego inżyniera, a pewnie pracowali nad tym parę lat, używając sprzętu, którego przeciętny Polak nie kupi ze swoich zarobków, choćby nie wiem jak się starał (choć ktoś dobrze zarabiający może kupić).
 • #5
  telecaster1951
  Moderator Akustyka
  _jta_ napisał:
  choć ktoś dobrze zarabiający może kupić
  Samo podłoże to koszt 730 dolarów (zamawiałem niedawno). Napylarka to 100 tysięcy euro, czyścik plazmowy, myjki ultradźwiękowe, szkło to kolejne dziesiątki tysięcy euro. Nie wspominam już o konieczności zbudowania cleen roomu.
  Nie mniej jednak zrobienie układu takich elektrod z OPV jest dobrym tematem do badań.
 • #7
  telecaster1951
  Moderator Akustyka
  _jta_ napisał:

  A mikroskop tunelowy do badania elektrod? Bez tego byłoby szukanie na oślep. Oj, chyba na to trzeba zarabiać jak prezes sporej firmy.
  Oj tam. Bez TEMu też by się dało. Można użyć SEMu, AFMu, Nawet można by się nawet pobawić w XRD. ;)
  Najtańszy AFM od NT-MDT kosztuje koło 10 tysięcy euro.