Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby na demontaż mocno sklejonego radiatora

30 Gru 2013 21:43 1560 13
  • Poziom 18  
    Siema, otóż mam mały problem z demontażem radiatora.
    A dokładniej chodzi o oddzielenie tego czarnego od aluminiowego, które są oddzielone podkładką i sklejone żółtym klejem.
    Niby prosta sprawa ale wciskanie ostrych przedmiotów na nic się nie zdało...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jakieś wyraźniejsze zdjęcia...
    Tam może być ceratka z klejem lub pastą termoprzewodzącą, która się zwulkanizowała/skleiła z powierzchniami. Albo to podważaj. Albo spróbuj podgrzać dość mocno i wtedy rozdzielaj.
  • Poziom 18  
    Proszę, po prawej większa ostrość, widać tutaj że to jakiś materiał, a z drugiej strony wcześniej wspomniany żółty klej.
    Podważać za bardzo nie chcę ponieważ radiator jest wieloczęściowy i do tego przylutowane są diody prostownicze w D2PAK.
    86gnr
    Podgrzej. Jest szansa, że choć trochę zmięknie. Zamiast podważania możesz próbować ukręcać. Innych metod raczej nie ma.
  • Poziom 18  
    Dzięki szybki Błażeju, zrobię tak :)
    EDYTA:
    LIPA...
    po podgrzaniu do ok. 100°C brak efektu, więc rozgrzałem nóż do czerwoności i pogrzebałem w tym żółtym kleju, NIC, jak by ten nóż wcale nie był rozgrzany!
  • Poziom 21  
    Jak chcesz uzyskać 100% pewności to palnik odpal podgrzej do 500*C i samo odpadnie, a tak na poważnie to śrubokręt płaski i ukręcaj jak kolega wyżej pisał to lepsza metoda od podważania jeśli mocno trzyma.
    Nie dałeś jakiegoś większego zdjęcia, ale czasem jedyną metodą jest demontaż całości z płytki i użycie jakiś ślusarskich metod. Trzeba się też pogodzić z możliwością uszkodzenia któregoś elementu...
  • Poziom 12  
    podgrzej suszarką do włosów i pomóż sobie skalpelem
  • Poziom 18  
    DEIWSON, suszarka tu raz że nie da rady, dwa że wszystko w około będzie także nagrzane to trzy że nie chce uszkodzić elementów poprzez przegrzanie.
    Wyginanie też nie chodzi w grę, bo to ma być potem z powrotem złożone.
    Chciałem zdemontować ten czarny radiator by odlutować część radiatora i wymienić kilka elementów.
    No ale najwidoczniej będę musiał całość odlutować od PCB, i zrobić metalowe spinacze by się nie odlutowały elementy SMD które są przylutowane od spodu tegoż radiatora.

Dobra dzięki za rady, ale jak ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to niech śmiało piszę.
  • Poziom 21  
    Skoro tam masz SMD to faktycznie nie warto podgrzewać bo potem byś se kłopotu narobił, z tego co przeczytałem dochodze do wniosku że najlepiej wyjąć całą PCB z radiatorem wsadź w imadło pieprznij młotkiem w śrubokręt i powinno puścić jak tam radiator sie pokrzywi to nic.
  • Poziom 18  
    Ehh, lipa...
    Wyjąłem całą pcb z obudowy i chciałem odlutować ten radiator poprzez nagrzanie palnikiem od góry, nagrzane do 150st.C+ i więcej swoim mini palnikiem nie mogłem.
    Jak to odlutować nie rozwalając transformatorów które są tuż obok??
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Doctore. napisał:
    Ehh, lipa...
    Wyjąłem całą pcb z obudowy i chciałem odlutować ten radiator poprzez nagrzanie palnikiem od góry, nagrzane do 150st.C+ i więcej swoim mini palnikiem nie mogłem.
    Jak to odlutować nie rozwalając transformatorów które są tuż obok??

Niezbyt jasne jest co jest pod tym radiatorem (ty zapewne mozesz dojrzeć przez szczeliny, my nie) i w jakim celu to demontujesz (naprawa zasilacza, odzysk radiatora).
    Sposób demontażu dobrac trzeba do sposobu montażu elementów pod nim.
    jdubowski napisał:
    Sposób demontażu dobrac trzeba do sposobu montażu elementów pod nim.

I do
    jdubowski napisał:
    w jakim celu to demontujesz

Jeśli odzysk radiatora, to co się martwić, co pod nim? Jeśli naprawa sprzętu, to może zajść potrzeba poświęcenia radiatora.
  • Poziom 18  
    Początkowo chciałem wymienić 4 elementy, a przy okazji kondziory które są pod tym radiatorem, ale ostatnio też zepsułem jedną z diod do wymiany.
    A razem tych diod jest ok 13, do tego 3 paski PCB z rezystorami.

EDIT:
    Dopowiem też jak to jest z tymi radiatorami i diodami połączone.
    Radiator robi jednocześnie za "przewód" obu linii zasilacza, 3,3v i 12v.
    Do tego radiatora idzie pierw 12v z trafa, przechodzi przez jeden rząd diod prostowniczych schottky, a następnie przez drugi rząd podobnych diod ale te już są max na 15V(ja podkręcam zasilacz do 25,5V) i wymienić chcę te diody z drugiego rzędu linii 12V.
    Tak samo jest z linią 3,3V ale w niej diod nie wymieniam.
    Do tego, wcześniej wspomniane paski PCB(podczas ostatnich prób się miejscami odlutowały) z rezystorami SMD, które łączą poszczególne fazy(przez rezystory), nie do końca wiem jaką one funkcje pełnią ale coś pewnie z ustabilizowaniem...
    Po co te diody są w zasilaczu to wiecie.
    Myślę że chyba wam to nieco rozjaśniłem jak to jest.
    Ten radiator(srebrny) to chyba jest z miedzi, widać na wcześniejszych fotach.

Myślałem o użyciu grzałki 1,5kW, ale chyba bym musiał się zaopatrzyć w taśmę kaptonową by nie przegrzać transformatorów(emalia).
    To pozwoli szybko rozgrzać radiator bez podgrzewania wszystkiego wokół.