Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

router+tv+pc+laptopy - Ulepszenie sieci domowej

30 Gru 2013 22:17 4716 22
  • Poziom 9  
    Witam,

Chciałbym ulepszyć swoją sieć domową. Na chwilę obecną wygląda to tak:

1. Router WR1043ND podpięty pod lan 4 Mbit/s (w niedalekiej przyszłości będzie światłowód)
    2. PC (win xp) z kartą sieciową tl-wn722n (+ drukarka, + dysk zewn.) połączony z routerem.
    3. Dwa laptopy (win xp i 7) z wifi połączone z routerem.
    4. TV LG LA620S połączony z routerem
    5. Telefon Samsung S8500 połączony z routerem.
    6. PS3 połączone z TV i z routerem.

Co chciałbym:

1. Zrobić tak, aby laptopy i pc widziały się w się w sieci, a przynajmniej jakiś wspólny udostępniony folder do którego nikt inny nie będzie miał dostępu. W routerze jest WPA2 + dodane adresy mac (nie wiem czy to będzie pomocne przy tym)
    2. Połączyć PC z TV. Próbowałem DLNA różnymi serwerami, ale coś nie bardzo mi to wychodziło. Chodzi o odtwarzanie zawartości PC na TV.
    3. Drukowanie zdalne z laptopów na PC. Nie wiem czy jest to też zależne od drukarki (mam starą HP 5150).
    4. Obsługa tv telefonem. Nie wiem czy będzie to kompatybilne, a druga sprawa to mam system Bada na którym nie spotkałem się z takim oprogramowaniem (jest tylko pod samsunga)
    5. Czy jak dokupię dysk przenośny i podłączę pod router to czy będzie on widoczny przez wszystkie urządzenia?

Jeśli miałby ktoś jakiś pomysł, bądź mógł podsunąć jakąś podpowiedź byłbym wdzięczny.

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Hmmm nie za bardzo Cię rozumiem:
    horscik napisał:
    Zrobić tak, aby laptopy i pc widziały się w się w sieci

Jeśli wszystkie są podpięte do tego samego routera to powinny się widzieć bez problemu
    horscik napisał:
    Połączyć PC z TV

W przypadku Samsunga jest specjalne oprogramowanie które trzeba zainstalować na kompie. Z LG powinno być podobnie.
    horscik napisał:
    Drukowanie zdalne z laptopów na PC

Na PC do którego podłączona jest drukarka musisz ją udostępnić.
    horscik napisał:
    Czy jak dokupię dysk przenośny i podłączę pod router to czy będzie on widoczny przez wszystkie urządzenia?

Po odpowiednim skonfigurowaniu routera powinno działać
  • Poziom 9  
    1. Wszystkie komputery są podpięte do tego samego routera drogą wifi. Priorytetem jest połączenie PC z laptopem tak, aby udostępnione dokumenty i drukarka z jednego były widoczne na drugim. Oczywiście bez kabli tylko drogą wifi.
    Konfigurowałem narzędziem windowsa XP, utworzyłem wspólną grupę roboczą, dodawałem sieć bezprzewodową, zmieniałem protokół TCP/IP, czytałem parę poradników, udostępniałem foldery/dyski/drukarkę i nic. Sam już nie wiem co źle robię.

Edit:
    Wyświetla się komunikat: "Mshome nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem tego serwera, aby uzyskać uprawnienia dostępu. Lista serwerów dla tej grupy roboczej jest obecnie niedostępna."

Adresy IP:
    PC: 192.168.1.105
    Laptop: 192.168.1.103

Wpisując w PC w uruchom: \\192.168.1.103 wyświetla: "Nie można odnaleźć ścieżki sieciowej"

Nie mam kont gości tylko admin wszędzie.

Przy wyłączonych zaporach też nic się nie dzieje.

Protokół internetowy (TCP/IP): IP automatycznie.

Dostęp do sieci: Dowolna dostępna sieć. Na ad hoc znika połączenie z internetem.

2. Zainstalowałem oprogramowanie od LG SmartShare, PC widział tv, włączając film/zdjęcia/muzykę telewizor się włączał tak, jakby się chciało otworzyć, ale nic się nie działo. Tak samo przy Serviio, PS3 Media Server, wykryto tv, ale nic nie odtworzyło.

3. Jak uporam się z pkt. 1 to drukowanie powinno być już ok.

4. Muszę zmienić system telefonu na chociażby androida, bo na bada to wyjdzie. Jeden problem z głowy.

5. Podłączyłem dysk do routera. Na wszystkich komputerach był on dobrze widoczny. Jedynie na tv udostępnione foldery nie były wyświetlane w całości. Np. folder z ok. 100 zdjęciami wyświetlał ich ok. 50, a nie wszystko.
  • Poziom 12  
    Sprawdź czy kompy się pingują (z wyłączonym firewall'em. Utwórz jakieś konto z hasłem i próbuj logować się na niego (z tego co pamiętam to od windowsa XP udostępnianie działa "różnie" :-) ) Zainstaluj na PC serwer FTP i spróbuj z laptopa się połączyć. Po tych operacjach ustalimy czy jest jakiś problem z siecią czy tylko z udostępnianiem windows.

horscik napisał:
    Jedynie na tv udostępnione foldery nie były wyświetlane w całości.

Sprawdź czy zawsze liczba widocznych plików jest taka sama.

Resztę będziemy rozwiązywać jak ustalimy te dwie sprawy.
  • Poziom 9  
    Robiłem wszystko krok po kroku. Doszedłem do instalowania serwera FTP i nagle sobie uświadomiłem, że oprócz zapory systemowej to antywirus ESET ma również swoją zaporę. Dodałem tam wyjątki i śmiga, jak należy.
    PC i laptop (XP) pliki + drukarka ok.
    PC i laptop (7) pliki ok, drukarka już nie. Problem tkwi w tym, że na win 7 nie ma sterowników do pobrania z drukarki (HP 5150). Jest tylko możliwość zainstalowania bezpośrednio ze strony producenta. Sama drukarka na 7 jest już zainstalowana, ale chcąc się z nią połączyć (z XP) wyświetla, że nie ma sterowników (*.inf), których nigdzie nie mogę znaleźć.
    Gdzieś na zagranicznym forum znalazłem sposób:
    1. Add Printer
    2. Add a local printer
    3. Create a new port: Local Port
    4. Write port name (\\nazwa_komputera\Drukarka
    5. Select printer
    Zacząłem tak robić, znalazło moją drukarkę, ale z głupoty kliknąłem Windows Update i na nowej liście już jej nie było. Teraz chcąc zrobić to na nowo wyskakuje mi komunikat: "Port \\nazwa_komputera\Drukarka already exist" i nic więcej nie mogę zrobić. Nie wiem czy da się usunąć ten port?!

Co do dysku pod routerem.
    Z tego co widzę liczba plików widocznych na tv jest taka sama. Myślałem już, że jest to ograniczone jakąś ilością dostępnych MB, ale nie. Udostępniając folder np. 50 GB widzi jakąś jego część, ale udostępniając cały dysk widzi już znacznie więcej niż 50 GB.

Co do sieci, udostępniania plików.
    Czy jest bezpieczne?! Na routerze mam filtrowanie mac i WPA2. Czy osoba nie połączona z routerem ma możliwość przeglądania udostępnionych plików?

Na koniec taki trochę off-topic.
    Zastanawiam się nad kupnem tunera TV na usb pod PC. Głównie po to, aby móc nagrywać programy TV bez ich oglądania "na żywo" (na telewizorze niestety nagrywa się tylko to co się ogląda). Czy mając tuner, który będzie miał podpięta antenę z zestawu (nie będzie podpięty pod antenę kablową podłączoną do TV) będę miał dostępne jakieś programy (dobry zasięg i jakość)?! Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia tego bez kupowania? Mieszkam w bloku, w ok. 30 tyś. mieście. Od nadajników MUX-1,2,3 jestem w odległości 23 km. Moc nadajników 100.000 kW.
  • Poziom 12  
    Jeśli chodzi o drukarkę to zastanów się nad kupnem nowej - nie jest to duży koszt a powinien zwrócić się jeśli kupisz jakąś z dostępnymi tanimi zamiennikami.

horscik napisał:
    Co do sieci, udostępniania plików.
    Czy jest bezpieczne?!

W przypadku WPA2 jedynym niebezpieczeństwem jest atak słownikowy więc jeśli masz hasło 123456789 to raczej słabo ale jeśli wielkie, małe litery plus cyfry i znaki to nie ma się czego bać

horscik napisał:
    Z tego co widzę liczba plików widocznych na tv jest taka sama.

Czyli ile? 30, 50, 100 plików?

horscik napisał:
    Czy mając tuner, który będzie miał podpięta antenę z zestawu (nie będzie podpięty pod antenę kablową podłączoną do TV) będę miał dostępne jakieś programy (dobry zasięg i jakość)?!

Ciężko powiedzieć - bardzo często anteny wewnętrzne nie działają. A ten kabel który jest w TV jest z kablówki czy też naziemna?
  • Poziom 9  
    Z drukarki jestem zadowolony, a tusz mam akurat za darmo, więc zostanę przy niej. Poza tym na tym laptopie z siódemką to nie jest mi ona potrzebna, robiłem to z ciekawości. No nic, może kiedyś wpadnę, jak to zrobić.

WPA2 ma hasło bardzo dobre. Chodziło mi tylko o to czy komputer nie połączony z routerem ma dostęp do udostępnionych plików, ale z tego wynika, że nie.

Na dysku mam ponad 12.000 plików, więc nie uśmiecha mi się liczyć ile dokładnie widzi tv. Udostępniając część dysku, tv nie widzi całości, ale udostępniając cały widzi ich więcej niż wcześniej, ale też nie całość. Liczba widocznych plików jest większa, nie stała, jeżeli Ci o to chodzi, a zależna od tego ile udostępnię. (Trochę zakręcenie napisane, ale chyba wiadomo o co chodzi).
    Poza tym po dłuższym czasie użytkowania wydaje mi się, że router nie wyrabia się z tym dyskiem. System się przycina i zawiesza przy korzystaniu z dysku sieciowego od czasu do czasu. Możliwe, że ma pouszkadzane sektory i to dlatego.
    Kupię nowy i mniejszy, będzie przynajmniej czysty i utrzymywany w lepszym porządku, więc myślę, że problem zniknie.

Z tym tunerem to widzę, że dopóki nie kupię to się nie przekonam. Też tak myślałem.
    Jak dla mnie to jest kablowa telewizja naziemna, a tak serio to nie wiem. Antena jest na dachu, jest zbiorcza chyba. Odbieram wszystkie MUX i mam sygnał cyfrowy i analogowy. Miałbym możliwość podpięcia tego kabla (kupując rozdzielacz) do tego tunera, ale nie chcę go ciągnąć przez pokoje.

Doszedł mi kolejny problem. Chcę połączyć PC z telewizorem, tak, aby móc oglądać zawartość PC w telewizorze albo puszczając coś na PC oglądać to w tv (nie wiem czy to jedno i to samo).
    Zacząłem się bawić DLNA. Najpierw zainstalowałem oprogramowanie producenta SmartShare, wykryłem tv, udostępniłem pliki, ale włączając w telewizorze wyświetlało "Ten plik nie jest obsługiwany". Działo się przy każdym rodzaju pliku (mkv, avi, mpg, mp3, jpg).
    Dobra, problem rozwiązany. Trzeba było wszystkie IP sieciowe udostępnić w Esecie. Potem pojawił się problem, błędy egui.exe i explorer.exe, ale wystarczyło zresetować ustawienia Eseta i pomogło. Zainstalowałem program Serviio, śmiga lepiej od w/w, a do tego odtwarza napisy i mkv.
    Problem z dyskiem chyba też rozwiązany. Po prostu trzeba długo, a nawet bardzo długo czekać na załadowanie całości. Dysk podłączyłem pod PC i udostępniłem folder w DLNA, potem ten sam folder, ale z dysku komputera też udostępniłem w DLNA. Po jakimś czasie zauważyłem, że folder z dysku wewnętrznego zaczął ładować kolejne foldery szybciej (choć i tak wolno) od tego zewnętrznego. Problem może leży w podpięciu USB 2.0 i dlatego wolniejszy transfer.
    Czy jest jakiś sposób (poprzez ustawienia), aby polepszyć transfer? Przy filmach mkv co minutę film się ładuje, ale już przy avi jest normalnie.

Tak, w ogóle to dzięki serdeczne za pomocne rady i zaangażowanie w temat.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    horscik napisał:
    Problem może leży w podpięciu USB 2.0 i dlatego wolniejszy transfer.

USB 2.0 powinno wystarczyć do bezproblemowego transferu filmu (w końcu jak podłączysz do kompa to działa prawda?) Jesteś pewien, że router ma USB 2.0? Może jest tam 1.1?
    horscik napisał:
    Czy jest jakiś sposób (poprzez ustawienia), aby polepszyć transfer?

Jeśli problem jest w wysyceniu przepustowości USB to programowo nic nie zrobisz. Sprawdź jeszcze czy możesz odpalić poprawnie film z jakiegoś komputera (zarówno podłączony kablowo z routerem jak i WiFi).
    horscik napisał:
    Tak, w ogóle to dzięki serdeczne za pomocne rady i zaangażowanie w temat.

Zawsze możesz kliknąć "pomógł" :-)
  • Poziom 9  
    Tak, ma USB 2.0, więc pewnie to zbyt duża ilość danych i telewizor ma problem z przetworzeniem danych. Z resztą już nie ważne, jak kupię nowy dysk to sprawdzę. Na razie nie jest mi to już potrzebne, a dysk tak czy siak muszę niedługo kupić.

Z tym drugim to nie bardzo wiem, jak. Serwer DNLA mam postawiony na PC. Odtwarza mi na tv, bo on ma opcję DLNA, ale moje komputery z tego co wiem to jej nie mają. Nie wiem czy dobrze myślę?!

Pomoc kliknięta :)
  • Poziom 12  
    horscik napisał:
    Z tym drugim to nie bardzo wiem, jak. Serwer DNLA mam postawiony na PC. Odtwarza mi na tv, bo on ma opcję DLNA, ale moje komputery z tego co wiem to jej nie mają. Nie wiem czy dobrze myślę?!

A co chcesz osiągnąć bo się zgubiłem :-)
  • Poziom 9  
    Film mkv oglądany na telewizorze za pomocą serwa DNLA postawionego na PC co minutę się zatrzymuje i wgrywa dalej (tak, jakby buforuje). Przy oglądaniu avi już tak nie ma. Wiadomo, że chodzi o większą wielkość pliku, co za tym idzie więcej danych jest przesyłanych w tym samym czasie. Chciałby przyspieszyć jakoś ten transfer, aby móc oglądać płynnie film w formacie mkv.
  • Poziom 12  
    Udostępnij ten plik przez windows i spróbuj obejrzeć go na kompie. Potem podłącz na jakiś czas TV kablowo. Ustalimy czy problem nie dotyczy czasem WiFi
  • Poziom 9  
    Oglądając go na kompie przez udostępnienie jest to samo. Problem jest w przepustowości wifi. Przykładowo i orientacyjnie film zajmujący 10 GB i trwający 1:30 h musi w minutę wysłać ok. 110 MB, film zajmujący 700 MB i trwający tyle samo już wysyła 7,7 MB. To jest duża różnica, więc widocznie sieć nie wyrabia. Chociaż z drugiej strony karta sieciowa ma do 150Mb/s, a router 300Mb/s, a wykorzystanie sieci na obydwu kompach nie jest większe niż 7%, więc sam już nie wiem.

Jeżeli chodzi Ci o podłączenie TV kablowo pod router to odpada. Zbyt daleko i nie mam takiego kabla.
  • Poziom 12  
    Sprawdź jeszcze czy udostępniając film innemu kompowi ale podłączonemu kablem do routera też zacina (oba muszą być połączone kablem oczywiście). To potwierdzi na 100% problem po stronie wifi.
    horscik napisał:
    Chociaż z drugiej strony karta sieciowa ma do 150Mb/s, a router 300Mb/s

Rozumiem, że zdajesz sobie sprawę, że te wartości są znacznie zawyżone?
    TV na pewno ma kartę w n-ce? Komp na którym cięło łączy się na 150Mbps?
  • Poziom 9  
    Porobiłem tak:

1. Laptop podłączyłem pod router na kablu. Przy odtwarzaniu filmu z kompa przez wifi, film się tnie.
    2. Pendrive podłączony do routera. Odtwarzanie na PC przez wifi, film tnie się.
    3. Pendrive podłączony do routera. Odtwarzanie na laptopie przez wifi, nawet mając laptop zaraz przy routerze, tnie się. Choć wydaje mi się, że mniej.
    4. Pendrive podłączony do routera, laptop na kablu do routera, a odtwarzanie na laptopie przez wifi. Laptop zaraz przy routerze. Film się tnie, ale zdecydowanie mniej.
    5. Pendrive podłączony do routera, laptop na kablu do routera, wifi wyłączone. Odtwarzanie bezbłędne.

Laptop:
    przy samym kablu
    połączenie lokalne do 25% wykorzystania sieci przy szybkości 100 Mb/s
    przy samym wifi
    połączenie bezprzewodowe do 8% wykorzystania sieci przy szybkości 300 Mb/s
    przy kablu i wifi
    połączenie lokalne ma duże przeskoki od paru % do 50 %
    połączenie bezprzewodowe poniżej 1%

PC
    połączenie bezprzewodowe do 8% wykorzystania przy szybkości 150 Mb/s

Nie mam możliwości podłączenia obydwu komputerów naraz kablem (brak kabla i odległość).
    Wygląda na to, że problem po stronie wifi. Może to wina odległości i struktury bloku (ścian) poprzez zasięg jest gorszy. ok. 74 dBm (RSSI) na PC zmierzone w inSSIDer.

Kolejna sprawa to wyczytałem w specyfikacji tv, że lepsze będzie urządzenie 5GHz, a mój router ma 2,4 GHz.

Tak, doskonale wiem, że te wartości są zawyżone.

Tv ma kartę n na 100%. Jednak w routerze mam ustawione na auto, bo przy samym n nie łączyło mi wszystkiego. Nie pamiętam czego, ale chyba albo starego laptopa (innego niż w testach powyżej) albo telefonu.

Co do samego DNLA. Nie orientujesz się może czy plik przechodzi bezpośrednio z PC na tv, czy musi również przejść przez router?
  • Poziom 12  
    horscik napisał:
    Kolejna sprawa to wyczytałem w specyfikacji tv, że lepsze będzie urządzenie 5GHz

Jeśli Twój TV ma kartę 5GHz to warto zainwestować w router dualband.
    Sprawdź programem WiFi Analyzer jaki kanał jest najmniej używany dookoła Ciebie i taki ustaw. Ewentualnie sprawdź wszystkie kanały po kolei i sprawdź czy na którymś działa dobrze.
  • Poziom 9  
    Tv ma kartę 5Ghz, ale w czy zakup nowego routera (niecałe 300 PLN) wart byłby tego. Szybkość z 300 Mb/s do 450 Mb/s nie jest, aż tak wielka. Poza tym trochę szkoda mi tyle kasy wydawać na to, aby tylko pliki mkv oglądać. No, bo nie wiem w czym bardziej by mi pomógł. Kolejna sprawa to co zrobię ze starym routerem, szkoda się go pozbywać.

Kanały mam ustawione na auto i to się sprawdza najbardziej. Teraz mam akurat wszystkie kanały wolne, a i tak się tnie. Jednak w godzinach, gdy sąsiedzi powłączają komputery to i tak wszystkie kanały są zajęty. Tryb auto działa dobrze, bo znajduje te najmniej wykorzystane. Sprawdzałem to już kiedyś.

EDIT:
    Ustawiłem bardziej kierunkowo antenki w routerze. Karta sieciową postawiłem wyżej i dalej od ściany. Wykorzystanie sieci podskoczyło o jakieś 50% do max 12%, a dBm spadło o 10 do średniej wartości 65. Film dalej się przycina, ale jest spora różnica. Może wystarczyłoby dokupić mocniejsze anteny. W routerze i karcie jest możliwość ich odkręcenia.
  • Poziom 12  
    horscik napisał:
    Kanały mam ustawione na auto i to się sprawdza najbardziej.

Niestety nie zawsze tak jest. Pracuję w branży i miałem styczność z setkami routerów... Niestety bardzo często tryb auto działa bardzo słabo - wielokrotnie dostawałem informacje od naszych techników, że router na auto wybrał NAJGORSZY kanał a to daje do myślenia. Przy N-ce 300mbps można wyciągnąć ok 100mbps natomiast przy tej 150 około połowę mniej dlatego mkv powinien teoretycznie śmigać.
    horscik napisał:
    Szybkość z 300 Mb/s do 450 Mb/s nie jest, aż tak wielka.

Nie chodzi mi o szybkość a o zakłócenia. W mieszkaniach 90% to 2.4GHz dodatkowo dochodzą bluetooth-u i inne pierdoły. Fakt wydatek na taki router nie jest mały ale czy warto to pytanie musisz zadać sobie (osobiście uważam, że chyba nie :-) ). Poza tym najlepiej by było jak byś mógł najpierw taki router pożyczyć i sprawdzić czy działa wszystko dobrze.
    A jeśli nie nowy router to pozostaje mieszanie z 2.4. Szerokość kanału masz oczywiście ustawione na 40MHz a szyfrowanie AES?
    Możesz też pokombinować z antenami ale też najlepiej by było pożyczyć najpierw. Pokombinuj też z ustawieniem kanału na sztywno.
  • Poziom 9  
    Zmieniłem kanał. Polepszyło się. Już zacina znacznie mniej, jest dużo lepiej. Wykorzystanie dochodzi do max. 16%, a średnia dBm wzrosło do -59.
    Wykres kanałów u mnie wygląda tak:

router+tv+pc+laptopy - Ulepszenie sieci domowej

Mój to ten zielony Tp-link. Nie wiem czemu, ale mam ustawiony kanał 5, a wyświetla mi 5+9. Trochę tu ludzi jest, poleciłbyś może jakiś inny?

U mnie to nawet 100% 2.4Ghz, na 5Ghz jest pusto, ale raczej wstrzymam się z zakupem.
    Szerokość kanału miałem na auto. Pamiętam, że kiedyś zmieniałem, ale w niczym to nie pomogło i wróciłem do auto. Teraz mam ustawione na 40.
    Szyfrowanie mam na auto. W czym pomoże zmiana na AES? Wersja WPA2-PSK ustawiona.
    Problemem są też skoki sygnału, nie duże, ale są.

EDIT:
    Plik 4 GB mkv.
    Na kompie już w miarę to chodzi, prawie w ogóle się nie zacina, da się oglądać.
    Na tv jest chyba tak samo, jak na początku.
    Na tv, ale przez DNLA co chwilę się zacina.
  • Poziom 12  
    horscik napisał:
    Zmieniłem kanał. Polepszyło się. Już zacina znacznie mniej, jest dużo lepiej.

A nie mówiłem? ;-)
    horscik napisał:
    Wykres kanałów u mnie wygląda tak:

Przewalone... sieci masz bardzo dużo
    horscik napisał:
    Szerokość kanału miałem na auto

Akurat szerokość kanału może zostać na auto bo działa to dobrze
    horscik napisał:
    Szyfrowanie mam na auto. W czym pomoże zmiana na AES?

Jeśli z jakiegoś powodu urządzenie połączy się na TKIP to nie będzie działać w N-ce
    Spróbuj wyłączyć szyfrowanie całkowicie i poskacz kanałami od 3 do 11 i sprawdź czy na którymś działa lepiej. Potem włącz WPA i sprawdź czy coś się zmieniło
  • Poziom 9  
    W niektórych godzinach sieci jest jeszcze więcej, ale największe zatłoczenie jest na początku i końcu kanałów.

Szerokość kanału zostawiłem na 40 Hz, chyba w niczym to nie będzie przeszkadzać?!

Bez szyfrowania

kanał 3; sygnał -64 -70; link score 30; wykorzystanie sieci do 16%
    kanał 4; sygnał -62 -66; link score 29; wykorzystanie sieci do 17%
    kanał 5; sygnał -65 -68; link score 30; wykorzystanie sieci do 16%
    kanał 6; sygnał -59 -63; link score 68; wykorzystanie sieci do 17%
    kanał 7; sygnał -68 -72; link score 32; wykorzystanie sieci do 15%
    kanał 8; sygnał -60 -64; link score 30; wykorzystanie sieci do 16%
    kanał 9; sygnał -60 -65; link score 32; wykorzystanie sieci do 16%
    Kanał 10; sygnał -58 -67; link score 26; wykorzystanie sieci do 17%
    Kanał 11; sygnał -59 -63; link score 50, wykorzystanie sieci do 14%

Po dłuższym sprawdzaniu uważam, że to jest bez sensu. W chwili obecnej mam prawie 30 sieci i w/w dane są już inne (głównie sygnał). Sygnałem w ogóle nie będę się sugerował. Wykorzystanie sieci nie jest też za bardzo jakimś odnośnikiem, bo mierzone w menadżerze zadań.
    Zostało, więc link score. Wiem, że im bliżej 100 tym lepiej, ale nie mam zielonego pojęcia do czego się to odnosi. Najlepiej wypada tu kanał 6 i 11. Jednak kanał 11 jest bardziej obciążony, mocniejszymi sieciami.
    Są dwie sieci, które mają podobny, jak nie lepszy sygnał ode mnie. Pierwsza jest na 1 kanale druga na 8 (8+12). Niestety nie ma możliwości ominięcia obydwu kanałów z tymi sieciami. Pierwsza ma mocniejszy sygnał, więc jej nie będę wchodził w paradę.
    Dlaczego wyskakuje mi od czasu do czasu, że mam zajęte dwa kanały?
    Na żadnym kanale nie ma jakiejś zaskakującej zmiany. W tv film cały czas się zawiesza.
    Przy szyfrowaniu wydaje mi się, że jest lepiej (sygnał stabilniejszy i lepszy).
    Podejrzewam, że nie ma w moim przypadku innej możliwości oglądania płynnie mkv na tv. Zobaczę jeszcze może czy kupno mocniejszej anteny albo wgranie nowego softu na tv jakoś pomoże, ale to dopiero w późniejszym czasie.

Urlop się skończył, więc będzie mniej czasu na zabawę. :)
  • Poziom 12  
    horscik napisał:
    Szerokość kanału zostawiłem na 40 Hz, chyba w niczym to nie będzie przeszkadzać?!

Urządzenia które nie obsługują N-ki mogą się nie połączyć, poza tym nie przeszkadza
    horscik napisał:
    Dlaczego wyskakuje mi od czasu do czasu, że mam zajęte dwa kanały?

No to jest właśnie kwestia 40MHz kanału
    horscik napisał:
    W chwili obecnej mam prawie 30 sieci

To raczej za dużo już nie ugrasz - jak to się mówi z g... bata nie ukręcisz ;-)
    horscik napisał:
    Zobaczę jeszcze może czy kupno mocniejszej anteny albo wgranie nowego softu na tv jakoś pomoże, ale to dopiero w późniejszym czasie.

Jest na to szansa ale nie spodziewał bym się rewelacji. Za drogiej anteny nie kupuj bo wtedy lepiej sprzedać aktualny router, trochę dołożyć i kupić tańszy dualband
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany. Piszę tak późno, gdyż przyszedł mi mail, aby zamknąć temat.

Ad.1 Udostępnić foldery w sieci.
    Ad.2 Przy dużej ilości zajętych kanałów większe pliki nie dają rady płynnie chodzić.
    Ad.3 Udostępnić drukarki w sieci.
    Ad.4 Nie ma takiej możliwości.
    Ad.5 Jest taka możliwość, ale w moim przypadku nie bardzo jest to funkcjonalne.

Z resztą wszystko jest opisane bardziej szczegółowo w temacie.

Temat zamykam