Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny DIY do pioneer sa 760 lub...

yyyja 31 Gru 2013 02:42 1248 8
  • #1 31 Gru 2013 02:42
    yyyja
    Poziom 6  

Witam,
    jak w temacie chcę stworzyć kolumny i mam wiele rozwiązań do wyboru.
    Zacznę od tego, że mam pokój szer 1,69m dł3,6m.
    Słucham power metalu symfonicznego.
    Mam komputer z wbudowanym 8.1.
    Nie wiem czy robić kolume - z własnym zasilaniem i podłączyć do komputera, czy bez i do wzmacniacza pioneer sa760?
    A kolejnym problemem jest jakich głośników użyć? Nie chodzi o konk. modele, tylko o ilość niskotonowych, średniotonowych itp..

• #2 12 Lut 2014 22:23
    arabzarabi
    Poziom 9  

Ja osobiście bym wybrał zrobienie osobnych kolumn do wzmacniacza i rozstawienie ich w rogach pokoju , wtedy byś miał fajny podział lewa prawa strona pokoju .

• #3 13 Lut 2014 16:03
    yyyja
    Poziom 6  

A jeszcze jakbyś mi mógł poradzić ile głośników i jakiego typu na 1 kolumnę.

• #4 14 Lut 2014 18:13
    k52
    Poziom 32  

Naprawdę dasz rade przeliczyć objętość obudowy pod głośnik nisko tonowy jego parametry, dać zwrotnicę na odseparowaną sekcję średnio tonową , lub chociaż wysokotonowiec, tak aby było płynne przejście i grało, a nie drażniło i furkotało ? Nie lepiej kupić markowe używane, sporo przykładów pokazuje że wiele osób żałuje pieniędzy wyrzuconych na własne konstrukcje.

• #5 15 Lut 2014 22:52
    yyyja
    Poziom 6  

Mam kolumny Unitra Tonsil ZGC50-8-682. One są trochę za słabe do tego wzmacniacza, ale raz okazjonalnie podłączyłem u kolegi mój wzmacniacz do jego Altusów (chyba 75) i muszę przyznać że fajnie się słuchało.
    Tylko że one są wielkie i trudno znaleźć w dobrym stanie 75 lub 110, a jakbym zrobił własny projekt i potem szukał tanich lecz dobrych głośników do mojego projektu i na koniec oczywiście je poskładał miałbym to poczucie że coś sam zrobiłem (i przy okazji był się dużo nauczył praktycznie).

• #6 16 Lut 2014 00:54
    arabzarabi
    Poziom 9  

Jeśli już chcesz robić sam te kolumny zwłaszcza że robisz pierwszy raz coś takiego radził bym ci zrobić je na wzór jakiś innych kolumn , masz nie zbyt duży pokój więc najlepiej by było wysokie a szczupłe kolumny . Gdy już bys miał zrobione te kolumny to oczywiste musiał bys przemyśleć jakie głośniki tam wstawić , proponował bym np w jednej kolumnie 2 głośniki nisko tonowe (16 cm) jeden głośnik średnio i jeden wysoko tonowy ,bass refleks na samym dole i chyba można kupić taka okleine co nią sklejkę obklejają i wygląda jak prawdziwe drewno , zmieścisz się w granicach 200zł (same głośniki dwie kolumny) do tego zwrotnice, wygłuszenie , wkrety itp . Jeśli dobrze to wykonasz będą cieszyły ucho przez wiele wiele lat oraz, estetycznie również i oko . Nie przesadzaj z mocą tych kolumn do 120 watt max na tego pioneera jedna .

• #7 16 Lut 2014 10:49
    nitros66
    Poziom 25  

Na początek przeczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644509.html - ale przeczytaj, a nie tylko rzuć okiem i zmierz siły na zamiary. Nie chcemy Cię zniechęcać, wręcz przeciwnie jeśli zdecydujesz się na budowę wszyscy chętnie pomogą., ale poznaj trochę stronę merytoryczną tematu, za któy zamierzasz się zabierać.
    Z tego co piszesz masz pokój zaledwie 6m^2 , jedynie monitory będą sensowne w takim pomieszczeniu. Określ też budżet jakim dysponujesz.

• #8 18 Lut 2014 22:43
    yyyja
    Poziom 6  

Bardzo dziękuje za taki wyraźny odzew i pomoc.

1.Nie mam takiego dokładnego budżetu (ile będzie potrzeba tyle uzbieram), ale fajnie jak cena 1 kolumny, by wyniosła ok.100-150zł no max 300zł(za całość[wszystko]).

2.Oczywiście ja tylko myśle o takich wysokich i szczupłych, bo jakbym miał normalny pokój to bym raczej szukał altusów 140(lub coś podobnego).

3.Czytam , czytam i wiele z tych rzeczy już się dowiedziałem ale są też pytania na które szukałem odpowiedzi.

Dodano po 9 [minuty]:

...jeszcze chciałem dodać iż jeśli chodzi o projekt wizualny to mogę coś "fachnąć" i wysłać tutaj. Potrzebujecie takiego mojego wizualnego poglądu na moje wymarzone kolumny?

• #9 18 Lut 2014 23:08
    nitros66
    Poziom 25  

Wykończenie to sprawa drugorzędna - nie gra przecież :) Czy wylakierujesz, czy dasz w okleinie to już zależy wyłącznie od Twojego gustu. Za 300zł zrobiłbym na Twiom miejscu coś na Tonsilu - poczytaj o zestawach na Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7 -tzw klony Totem mite , STX'ach - STX GDN 14-100-8 SCX + STX GDWK 10-200-8 PJ lub ewentualnie na Tesli ARN 150+visaton sc10 - zakładając ze sa jeszcze dostępne te głośniczki.
    Pamiętaj, przy rozmieszczeniu otworów montażowych, aby centra głośników były maksymalnie zbliżone do siebie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME