Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie Led RGB do kompute - Spalony zasilacz a po nim awaria sterownika

31 Gru 2013 07:36 3708 8
  • Poziom 8  
    Witam

Postanowiłem sobie upiększyć komputer taśmą led RGB 5050 (300) Dokładnie z aukcji ZESTAW listwa taśma 300 R G B smd led 5050/5m + pilot sterownik 44 przyciski + zasilacz 230v/12v.

Zanim zacząłem cokolwiek robić tylko przetestowałem wszystko nie rozwijając taśmy z rolki. Niby wszystko było ok zasilacz działał nie grzał się pilot działał tasma równierz poświeciła sobie tak z 5 min i wyłączyłem zostawiłem tylko zasilacz w sieci sterownik odłączony od niego po kilku dniach chciałem sprawdzić jak to będzie wyglądać z obudowie i okazało się że zasilacz nie działa (brak napięcia na gnieździe zasilania do sterownika).

Podłączyłem sterownik bezpośrednio do zasilacza w kompie (Coolermaster GX750 W) tak taśmę rozwinąłem tak by nie była ściśnięta w szpuli wszystko wyglądało dobrze w sumie tak pozostawiłem to na jakieś 3 dni ok 36 godzin świeciła.

Drugiego dnia świąt zacząłem przymiarki do podświetlenia spodu i frontu obudowy.

Dosztukowałem sobie trzy paski dwa tej samej długości i trzeci krótszy wszystkie były połączone zapinkami RGB i wpięte w kostkę .

Wygląda to tak Zasilanie pociągnięte z molexa od zasilacza wpięcie do sterownika sterownik do kostki odcinki LED RGB na zapinkach.

Problem polega na tym że teraz sterownik kiedy jest wyłączony taśmy świecą na zielono a po włączeniu sterowni dziwnie wybiera kolory na pilocie (nie pasują kolory z pilota do faktycznego oświetlenia.

Na końcu podłączyłem resztę taśmy ok 4 metrów i okazało się że trzy odcinki trzy diodowe maja popalone diody w kolorze niebieskim jest to pierwsza i ostatnia dioda w odcinku.

Co poszło nie tak ? Kiepska jakość ?
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem, w czasie kiedy zostawiłeś zasilacz w gniazdku bez obciążenia, mógł on się uszkodzić, a po podłączeniu do czegoś, mógł uszkodzić tamtą rzecz ;) Tak słyszałem, że nie zostawia się wpiętego do sieci nic bez obciążenia ;) Jak się mylę to mnie poprawcie :)
  • Poziom 8  
    No to mnie pocieszyłeś no to zasilacz i taśma na serwis pojadą a sterownik dostał kopa ze złości bo teraz już nie będę miał czasu na zabawy z kompem taka praca :P
  • Poziom 12  
    Mówię, poczekaj aż ktoś bardziej ogarnięty się wypowie, bo ja mogę źle myśleć... Ale według mnie jest to wina zasilacza :x
  • Poziom 34  
    Bardzo ciekawa sprawa jest z tą aukcją:
    ...
    Pobór mocy 72W- 14,4W/M
    ...
    ZASILACZ 60 W

Poza tym, nie widać dokładnie co tam za zasilacz jest, ale obecnie impulsówki spokojnie mogą sobie działać bez obciążenia (patrz wszelkie ładowarki do telefonów, zasilacze do laptopów itd).
  • Poziom 12  
    Świr napisał:
    Bardzo ciekawa sprawa jest z tą aukcją:
    ...
    Pobór mocy 72W- 14,4W/M
    ...
    ZASILACZ 60 W

Poza tym, nie widać dokładnie co tam za zasilacz jest, ale obecnie impulsówki spokojnie mogą sobie działać bez obciążenia (patrz wszelkie ładowarki do telefonów, zasilacze do laptopów itd).

Może obecne się zmieniły, nie wiem, dlatego napisałem, żeby autor tematu poczekał na kogoś bardziej obeznanego :)
  • Poziom 34  
    To jak dawno to kupiłeś? 10 lat temu? Wg mnie badziewny zasilacz, który po prostu padł, jak to padają badziewne chińskie urządzonka.
  • Poziom 8  
    Całkiem nie dawno zasilacz był po wyglądzie (oględzinach) badziewny została tylko taśma led sterowniki kupiłem nowe (dwie szt.)

Okazuje się że te spalone diody niebieskie one czasami mrugają i to na niebiesko

Coś mi się wydaje że cały ten zestaw był totalnym badziewiem nawet nie sztukuje tego tylko ok 4.5 m wsadzę byle jak do obudowy i zapomnę że coś z tym było nie tak ważne że czerwony kolor jest idealny a i białe podświetlenie oświetla wnętrze podczas testowanie (montowanie podzespołów testowych)

Oświetlenie Led RGB do kompute - Spalony zasilacz a po nim awaria sterownika Oświetlenie Led RGB do kompute - Spalony zasilacz a po nim awaria sterownika

Link
  • Poziom 11  
    Witam.
    Wiem, że temat już od dawna nie ruszany ale jakby ktoś szukał i tu trafił to napiszę parę wskazówek. Montowałem takie paski za telewizorem i po dosztukowaniu i lutowaniu okazało się, że 1 dioda nie świeci. Myślałem, że spalona ale nie świecił tylko kolor niebieski i jak się diodę dotknęło to coś tam mrugała - także tylko nie łączyła - wystarczyło poprawić luty lutownicą i wszystko elegancko działa, a raczej działało... Po 3 miesiącach po wyłączeniu diod sterownikiem (bez odłączania zasilania sieci) niebieskie diody się nie gasiły jak reszta tylko przygaszały na ok. 30 - 45% mocy. Diagnoza: no albo tranzystor - ale raczej nie bo widocznie włącza i "wyłącza" diody tylko nie do końca także następnym podejrzanym jest sterownik którym są atmel418 14C02N i następny niezidentyfikowany układ również o 8 wyprowadzeniach. O ile atmel jest pamięciom o tyle nieznany układ jest kontrolerem, który puszcza trochę więcej napięcia na bramkę tranzystora i stąd efekt świecenia nawet po zgaszeniu układu... Tak więc cały moduł idzie na wymianę, ponieważ nie wiadomo jaki to element i pewnie ciężko było by go dostać.
    To tak dla przyszłych pokoleń zdiagnozowana usterka sterownika LED RGB - chińskiego po 2A na kanał 12V.