Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG 60010VI - moduł sterujący - jaka dioda Zenera

31 Gru 2013 09:42 4857 19
  • Poziom 10  
    Witam!
    Potrzebuję pomocy. Walczę ze zmywarką, która nie grzeje (brak napięcia na grzałce),poza tym działa poprawnie,bez jakichkolwiek błędów w trakcie pracy. Przyczyną może być dioda Zenera, któa na płytce znajduje się w miejscu QD2. Nie wiem jakie powinna mieć parametry. Zaprzyjaźniony elektronik twierdzi,że jest do wymiany,ale na niej jest nieczytelny opis. Pod lupą wg mnie jest napisane W1 oraz 88, wg elektronika to dioda Zenera SMD 47V oznaczona jako W16. Nie mogę znaleźć takowej. Znalazłem tylko diodę Zenera na 47V o symbolu BZX84C47, ale jej nr katalogowy to Y16.
    AEG 60010VI - moduł sterujący - jaka dioda Zenera AEG 60010VI - moduł sterujący - jaka dioda Zenera

Proszę o pomoc w identyfikacji tej diody. Być może ta którą znalazłem jest dobra, ale po co 47V w zmywarce?!

Zmywarka AEG60010 VI PNC 911936623/01 - dodam, że przekaźnik wymieniony mimo że dobry, tranzystor także, był uszkodzony.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Chyba znalazłem - oznaczenie W1 to tranzystor bipolarny BFT92.
  • Pomocny post
    Moderator
    Jakoś nie przemawia do mnie takie rozwiązanie masz na płycie oznaczenia jako Dxx są to diody.
    Jednak masz oznaczenia dla elementów SOD-32, SOD323 jako:
    Qx (jak dla mnie 100% tranzystor)
    oraz
    QDx (jak dla mnie są to oznaczenia dla diody)
    Jakkolwiek przy tej jakości zdjęcia nie widzę samych ścieżek, a w takich obudowach bywa nie tylko pojedyncza dioda...
    Dlatego najpierw należy zdefiniować typ obudowy elementu SMD, a dopiero potem gdybać (szukać gdzie i do czego prowadzą jego wyprowadzenia) to samo w sobie wiele wyjaśnia :D
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Patrząc po miejscu zamontowania tego elementu wygląda mi to trochę jak by to było coś w rodzaju lm431 diody regulowanej. Jeżeli jest tak jak myślę to element jest dobry bo on w tym przypadku decyduje o napięciu zasilnia całego modułu i jak by był uszkodzony to moduł by pewnie nie działał wcale bo było by co najmniej złe zasilanie układu lub całkowity jego brak.
    koval1980 napisał:
    tranzystor także, był uszkodzony.
    Który tranzystor? bo nic o nim nie piszesz. Jakie masz napięcia na przekaźniku w czasie pracy i jak był uszkodzony tranzystor przekaźnika to jaki założyłeś i sprawdziłeś diodę gaikową w cewce przekaźnika?
  • Poziom 10  
    egon42 napisał:
    Który tranzystor? bo nic o nim nie piszesz. Jakie masz napięcia na przekaźniku w czasie pracy i jak był uszkodzony tranzystor przekaźnika to jaki założyłeś i sprawdziłeś diodę gaikową w cewce przekaźnika?

Nie wiem, bo to nie ja robiłem, nie znam się tak dobrze na elektronice.

TONI_2003 napisał:
    Dlatego najpierw należy zdefiniować typ obudowy elementu SMD, a dopiero potem gdybać (szukać gdzie i do czego prowadzą jego wyprowadzenia) to samo w sobie wiele wyjaśnia

Myślałem, że to element SMD o budowie SOT23,a po symbolu W1 znalazłem tylko tranzystor. Foto tego elementu w powiększeniu wygląda tak:
  • Poziom 37  
    TONI_2003 napisał:
    a dopiero potem gdybać (szukać gdzie i do czego prowadzą jego wyprowadzenia) to samo w sobie wiele wyjaśnia
    Sprawdź, gdzie jest podłączony ten element jak pisał kolega.
  • Pomocny post
    Moderator
    egon42 napisał:
    i sprawdziłeś diodę gaikową w cewce przekaźnika?

Nie sądzę by jej coś dolegało, ale dla zainteresowanego to zapewne ta dioda zaznaczona na zdjęciu.
    koval1980 napisał:
    Foto tego elementu w powiększeniu wygląda tak:

Jak wygląda to każdy z nas odpowiadających w temacie wie, ale chodzi o to jak idą ścieżki poprzez przelotki na drugą stronę płytki PCB i gdzie zmierzają . Zaznacz tak jak zacząłem na zdjęciu, a jeśli chodzi o tranzystor dowiedź się szczegółów bo inaczej to wszystko nie ma najmniejszego sensu...
  • Poziom 10  
    Panowie, nie ulega wątpliwości,że element oznaczony na płytke jako QD2 podlega wymianie. Nadmienię, że elementy oznaczone jako QD3, QD4, QD5, QD6 to te same elementy, bowiem mają na obudowie symbole W16 i 88 (obrócone o 90st) stąd podejrzenie,że uszkodzony element też będzie miał ten symbol. Wieczorem wyciągnę ze zmywarki z powrotem płytkę i zobaczę jak idą ścieżki.

PS. Znalazłem w oznaczeniach SMD: W16 - dioda Zenera CMPZDA47V, tylko czy to ona i gdzie ją dostać?
  • Moderator
    koval1980 napisał:
    Znalazłem w oznaczeniach SMD: W16 - dioda Zenera CMPZDA47V, tylko czy to ona i gdzie ją dostać?

Spytam tylko czy czytałeś co ja pisałem i zamieściłem w poście #3, a jeśli tak co wyjeżdżasz W16 jak ponoć masz zepsutą W1?
  • Poziom 10  
    TONI_2003 napisał:
    koval1980 napisał:
    Znalazłem w oznaczeniach SMD: W16 - dioda Zenera CMPZDA47V, tylko czy to ona i gdzie ją dostać?

Spytam tylko czy czytałeś co ja pisałem i zamieściłem w poście #3, a jeśli tak co wyjeżdżasz W16 jak ponoć masz zepsutą W1?

Czytałem, ale podane przez Ciebie diody nie odpowiadają tej ze zdjęcia. Ponadto skoro inne el.na polach oznaczonych QD 3-6 (jak sam stwierdziłeś diody) mają oznaczenie W16, podejrzewam, że ten spalony też miał ten symbol. Jednak z powodu spalenia cyfra 6 może być niewidoczna. To są tylko moje przypuszczenia, które Wy mam nadzieję zweryfikujecie.
  • Poziom 10  
    Witam po dłużej przerwie. Dziękuję za pomoc, zmieniła się trochę sytuacja. Mianowicie element uszkodzony QD2 to tranzystor, został wymieniony na inny, dodatkowo dioda gaikowa też była uszkodzona. Po wymianie tych dwóch elementów zmywarka zaczęła grzać. Ale... Grzeje po ok.1h pracy, w moim odczuciu nie jest to taka temp.jaka powinna być dla poszczególnych programów. Niestety naczynia po skończeniu mycia są mokre i zimne, więc podejrzewam,że później myje zimną wodą. Zamówię tranzystor smd W16 i wstawię w to miejsce, zobaczymy czy się poprawi.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem teset serwisowy i żadnego błędu nie wykazało, a dodam, że dwa mycie były w pełnym kompletnym cyklu, łącznie z wysuszeniem naczyń. Czy czujnik NTC może być tego przyczyną?
  • Poziom 15  
    Panowie. Mam problem z tym modułem. Podczas wymiany tacho ktoś wkręcił za długą śrubkę i wbił się w uzwojenia pompy. 2 strzały było słychać. Jeden od triaka sterującego pompą, a drugi przypuszczam, że od elementu W16 (który również miał dziurę). Mierząc opór na kondensatorach C37 i C38 mam ok 68Ohm. Żadnej stabilizacji napięcia nie ma, brak reakcji płytki. Pytanie czy uszkodzony został procesor i to o zwiera? I jak to sprawdzić?
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Żadnej stabilizacji napięcia nie ma
    - nie ma napięcia po stronie wtórnej, czy jest niestabilne?
    Jeśli podejrzewasz zwarcie przez procesor - wylutuj L3 i wtedy sprawdź napięcie na C38.
  • Poziom 15  
    Nie bylo napiecia.
    Po wylutowaniu L3, wszystko zaswiecilo na czerwono.
    Napiecia na C38 i C37 ok 5.2 i 5.3V
    Jaki wniosek z tego eksperymentu powinienem wyciagnac?
    Przyznam, ze to juz ciut wykracza poza moja znajomosc elektroniki.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zwarcie w procesorze.
    Potwierdzisz to sprawdzając kondensatory smd w koło procesora.
  • Poziom 38  
    Zwiera coś za cewką L3, czyli procesor albo EEPROM. Moduł raczej do wymiany.
  • Poziom 12  
    Jeśli uszkodzony jest procesor to moduł jest do naprawienia.
  • Poziom 38  
    Wszystko jest do naprawienia - pytanie, czy jest to opłacalne. Albo wymiana procesora z innego (takiego samego) modułu, albo nowy procesor plus dostęp do HEXa - zczytać raczej się nie da, procesor prawdopodobnie jest zabezpieczony.