Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brama garażowa - Aperto - problemy z zamykaniem.

dannyZ 31 Dec 2013 15:25 3594 4
 • #1
  dannyZ
  Level 2  
  Szanowni bardzo proszę o pomoc.

  Posiadam uchylną (segmentową) bramę garażową z napędem Aperto 868L. Od siedmiu lat działa nienagannie. W zeszłym (zimowym) sezonie czasem się przycinała przy zamykaniu (w górnym odcinku) ale dawała radę.
  W tym sezonie znów zaczęła się przycinać przy zamykaniu, nawet do tego stopnia, że czasem stanie (głównie w górnej części odcinka).
  Dzwoniłem do serwisu, Pan mi na to że na pewno rolki brudne albo prowadnica gdzieś przygięta. Wyczyściłem / nasmarowałem rolki, sprawdziłem prowadnice - ale dalej to samo. Żeby być pewnym, że to nie rolki i nie prowadnica to odpiąłem bramę. Następnie sprawdzałem sam wózek i tu to samo do góry (otwieranie bramy) wszystko w porządku, a przy zamykaniu znów to samo zacina się w początkowym biegu żeby na metr przed końcem ładnie działać.
  No to teraz żeby być pewnym, że to nie opory wózka na łańcuchu odłączyłem wózek od łańcucha (tak że mogę ręcznie wózek przesuwać) no i dalej sprawdzam. Kiedy nacisnę przycisk w pilocie do otwierania bramy - silnik pracuje równo i bez zarzutu, natomiast kiedy nacisnę do zamykania bramy - wówczas słychać kilkukrotne cykanie jakiegoś przekaźnika (chyba) i silnik staje.
  I co ciekawe, jak skrzydło bramy było zapięte to czasem działa czasem nie, a tu kiedy skrzydło jest odpięte, wózek odłączony od łańcucha (czyli nie ma żadnych oporów), to przy zamykaniu silnik tylko zastartuje, słychać cykanie i natychniast się wyłącza.
  Bardzo proszę o pomoc, za co z góry serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam
  Daniel
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  satanistik
  Level 27  
  Możliwe że przekaźnik od tego kierunku ma wypalone styki. Trzeba by go podmienić.
 • Relpol przekaźniki
 • #3
  dannyZ
  Level 2  
  Serdecznie dziekuje za info. Jutro sprobuje zrobic zdjecie tej plytki i poprosze o pomoc w identyfikacji tego przekaznika.

  Jeszcze raz bardzo dziekuje i pozd.
  Daniel
 • #4
  650ccm
  Level 13  
  Witam. Podepnę się trochę pod temat choć z nieco innym problemem. Otóż mam bramę segmentową Wiśniowskiego (używaną) z automatyką podejrzewam że też Wiśniowskiego choć nigdzie nie mogę znaleźć tabliczki albo oznaczeń. Bramę ustawiałem zgodnie z zasadami montażu (przekątne, odległości itp). Sterowanie mam podłączone tymczasowo przez włącznik. Problem polega na tym, że brama otwiera się raczej bez problemu jednak raz na kilka otworzeń potrafi się zatrzymać na w momencie załamywania pierwszego segmentu. Sytuacja jest o tyle dziwna, że nie jest to systematyczne, a jedynie pojawia się co któreś otwieranie. Z zamykaniem nie ma najmniejszego problemu. W automatyce mechanizmu zauważyłem dwa potencjometry. Pytałem elektryka który miał niestety małe doświadczenie z bramami i powiedział mi że to prawdopodobnie są potencjometry od przeciążenia bramy. W związku z tym pytanie czy mogę spróbować poregulować tymi potencjometrami czy lepiej tego nie ruszać??
 • #5
  dannyZ
  Level 2  
  Witam ponownie,

  udało mi się wyciągnąć tą płytkę i obfotografować:


  Brama garażowa - Aperto - problemy z zamykaniem. Brama garażowa - Aperto - problemy z zamykaniem. Brama garażowa - Aperto - problemy z zamykaniem.

  Może ktoś z Państwa mógłby mi wskazać, gdzie mogą być te przekaźniki?
  Dodam tylko jeszcze, że teraz jak się temperatura podniosła to można powiedzieć, że brama pracuje bez zarzutu (czyli wynikało by z tego, że jednak temperatura ma tu jakieś znaczenie, ale jakie?).
  Jeszcze jedna tylko prośba - może ktoś wie co może mieć wpływ (lub gdzie to ustawić), żeby lampka (która jest wmontowana z przodu urządzenia) gasła po paru minutach od uruchomienia (otwarcia lub zamknięcia bramy), w tej chwil świeci się non stop i musiałem ją wyciągnąć.

  Z góry dziękuję za każda pomoc
  Pozd.
  Daniel