Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega1284/ Bascom - Karta SD i pin sterujacy CS

maximus22_kr 01 Jan 2014 03:49 2544 8
IGE-XAO
    maximus22_kr
    Level 18  
    Witam w Nowym Roku

Chciałem zapytać, czy ma znaczenie, do którego pinu kontrolera jest podpięte wejście sterujące wyborem karty SD ?

Korzystam z kodu podanego w helpie - zamieniłem tylko PortB.4 na PortD.6 i cały czas mam aktywną kartę SD, co oczywiście skutkuje zablokowanie kontrolera.

Jako, że nie działa mi to razem z innymi funkcjami, więc próbuję zainicjować samą kartę.

Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Plik Karta_MMCSD_HC.bas zawiera

Log in, to see the code

cały czas świeci się LED podpięty do linii CS karty SD
  • IGE-XAO
    Mundi1970
    Level 24  
    Pin PD.6 lub inny może być zdefiniowany jako /CS karty SD, ale przed konfiguracją SPI pin PB.4 (/SS) musi być skonfigurowany jako wyście. Jeżeli w trybie SPI MASTER pin /SS będzie zdefiniowany jako wejście, i jego stan zmieni się na 0 to mikrokontroler przełączy się w tryb podrzędny (SLAVE).
    Ten kawałek nie może być w komentarzach:

Log in, to see the code
    maximus22_kr
    Level 18  
    Witam

U mnie "odkomentowanie" tych trzech linii powoduje tylko to, że dioda SD-active miga cyklicznie co 1 sekundę - tzn przerywa świecenie co 1 sekundę, więc właściwie cały czas jest aktywna. Natomiast włożenie karty SD powoduje, że SD-active miga bardzo szybko.

dołączam schemat
    Atmega1284/ Bascom - Karta SD i pin sterujacy CS

natomiast to:
    Log in, to see the code

nie robi żadnej różnicy, mimo, iż tutaj na forum ktoś pisał, że powinna być ta druga konfiguracja.

Najgorsze jest to, że w niedziele wieczorem całość działała przez parę minut, więc postanowiłem dołożyć detekcje karty SD oraz odczyt karty SD zaraz przy pierwszym uruchomieniu. Niestety coś się popierniczyło i zaczynam od początku

Fusebity mam
    Low: 0xFF
    High: 0xD1
    Extended: 0xFF
  • IGE-XAO
    maximus22_kr
    Level 18  
    A czy schemat według Kolegi jest poprawny ?

Podejrzewam jeszcze Fusebity, bo tam robiłem zmiany, chodziło o nie kasowanie EEPROM Atmegi przy programowaniu.

Mam dwie takie same płytki, na obydwu dzieje się tak samo, więc wykluczam błąd przy montażu.
    Mundi1970
    Level 24  
    A próbowałeś na urządzeniu uruchomić tylko sam AVR-DOS , bez reszty programu? Sprawdziłbyś czy karta i system plików jest poprawnie inicjalizowany. Przykładowy program, w archiwum są dodatkowe pliki z konfiguracją karty i avr-dosa. /CS karty jako PD.6, SPI na początku jest skonfigurowane z preskalerem 64. Jeżeli masz jakiś konwerter np. USB - UART (RS232) to podłącz do RXD0 i TXD0, wynik wyświetlisz w terminalu. Schemat podłączenia karty SD wydaje się być poprawny.

Log in, to see the code
    maximus22_kr
    Level 18  
    dziękuje za odpowiedź.

wgrałem ten program do Atmega1284P i jest tak, że uruchamiając przy wyjętej karcie:
    [00]Początek programu...
    Brak karty SD.
    Koniec
    Początek programu...

Po włożeniu karty - Sandisk 2 Gb
    Typ karty: SDSC Spec. 2.0 or later
    Udana inicjalizacja karty SD.
    Filesystem: 6
    FAT Start Sector: 143
    Root Start Sector: 615
    Data First Sector: 647
    Max. Cluster Nummber: 60273
    Sectors per Cluster: 64
    Root Entries: 512
    Sectors per FAT: 236
    Number of FATs: 2
    Koniec

Jeśli chodzi o podłączenie to rozumiem, że we wszystkich projektach wykorzystujących kartę SD ( właściwie SPI sprzętowe ) portb.4 ( SS ) musi pozostać nieużywany ?
  • Helpful post
    Mundi1970
    Level 24  
    Czyli karta inicjalizuje się poprawnie. PB.4 możesz wykorzystać jako wyjście, np. /CS innego urządzenia SPI. Niemożna tego pinu skonfigurować jako wejście (dotyczy trybu SPI master).
    maximus22_kr
    Level 18  
    A można przez portb.4 wysyłać sygnał SCK do RFM12 ? Pewnie można bo SCK to sygnał wyjściowy.
    Oczywiście nie jednocześnie z zapisem na SD - jeśli chodzi o prowadzenie ścieżek, to łatwiej i optycznie.

W całym projekcie wywołuje po kolei czujniki, wysyłam przez rfm12 u na końcu zapisuję na SD ( tzn. jeszcze nie zapisuję :-) ). Całość jest na zasadzie listy z zmienną wybór, która się zwiększa i uruchamia po kolei wszystkie elementy, po osiągnięciu wartości 18 jest wpisywana wartość 1 i tak w kółko.

To chyba nawet nie była kwestia szybkości SPI, bo jak podpiąłem te dwa pliki Kolegi do mojego, praktycznie "gołego" Test.bas to również jest OK, tzn. karta nie jest cały czas aktywna
    Mundi1970
    Level 24  
    Myślę że spokojnie można wykorzystać PB.4 jako SCK dla softwarowego SPI.