Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie temperatury kotła kondensacyjnego 2 obiegowego z czujnikiek pogodowym ?

holc2 01 Sty 2014 13:49 2034 7
  • #1 01 Sty 2014 13:49
    holc2
    Poziom 9  

Witam serdecznie

Posiadam kocioł kondensacyjny firmy Vaillant ECO Compact o mocy 20.6 kW, służący mi do zapewnienia CWU oraz CO w budynku jednorodzinnym ok. 180m2.

Budynek posiada ogrzewanie podłogowe, ze sterownikami na każdym obiegu + pogodówka. Dodatkowo ogrzewanie kominkowe z rozprowadzeniem ciepła, który jest dość intensywnie używany.

Zaraz po instalacji ogrzewania serwisant z firmy Vaillant ustawił na kotle temperaturę wejścia dla ogrzewania 53 i podobnie dla ogrzewania wody. Budynek jest ocieplony styropianem 15 cm. Część pomieszczeń jest jeszcze nie wykończona i tam ogrzewanie mam wyłączone.

Ponieważ temperatura w budynku waha się między 21.5 - 22.0 stopni, postanowiliśmy przykręcić trochę sterowniki temperatury by zejść do temperatury:
    19,5 (noc) ; 20.5 (dzień)

Również ograniczyliśmy temperaturę CW do 50 stopni gdyż 53 była temperaturą zbyt wysoką a szkoda płacić za to, jeśli z tego nie korzystamy.

W związku z tym zwracam się do Państwa z pytaniem :

Jaką temperaturę ustawić dla CO, CWU, jaki współczynnik krzywej grzewczej (0.8 obecnie).

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki

0 7
  • Pomocny post
    #2 01 Sty 2014 18:57
    gersik
    Poziom 31  

Temperaturę dla CO jeśli masz pogodówkę to moim zdaniem nie ma co ustawiać bo sterowanie pogodowe się tym zajmie, a temperaturę CWU taką aby podczas prysznica nie musiał dodawać zimnej wody.

0
  • Pomocny post
    #3 01 Sty 2014 20:14
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Temperatura ciepłej wody użytkowej 50 stopni jest za wysoka, gdyż trzeba ją mieszać z zimną. Praktycznie, to nawet woda o temp. 40 stopni wmaga niewielkiego przymieszania z zimną. Może najlepiej ustawić ciepłą wodę na 40 stopni.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2014 08:18
    wnoto
    Poziom 32  

Jeszcze sporo zależy od tego jak daleko są odbiorniki CWU od pieca. Jak daleko to zbytnie obnżenie temp. wody w zbiorniku wpłynie na komfort (stawiam na 43C). Płynąca woda oziębia się i w prysznić wchodzi poniżej 38C a to dla wieluu już nie jest komfortowa.

Proponuję schodzić stopniowo z temperaturą i obserwować. Zmniejszyć na pewno warto.

0
  • #5 02 Sty 2014 09:44
    holc2
    Poziom 9  

Szczerze byłem pewien, że temperatura dla CWU jest moim zdaniem optymalna, gdyż praktycznie kąpiąc się przekręcam gałkę do praktycznie 90% na ciepłą wodę - ale jestem wdzięczny za wskazówkę, dziś po pracy potestuje. Sądziłem jednak, że tutaj ustawienia mam optymalne, gdyż przy ogrzewaniu samego CWU opłata za gaz dla 2 osób to ok. 100 zł miesięcznie.

Przy czym pompe cyrkulacyjną CWU mam ustawioną głównie na 5.45 rano i w okolicach 15:00 i 20:00 (ze względu na cykl pracy, wstaje o 6:00). Aczkolwiek popróbuje i dam znać.

A co jeśli ogrzewanie mam włączone CO na 53 stopnie wraz z pogodówką (- 2 na zewnątrz) a (termostaty w pokojach pozakręcane) czy wówczas piec się będzie załączał ?

Chodzi mi by jak najoszczędniej zachowując komfort temperatury w budynku ustawić CO

0
  • #6 02 Sty 2014 09:57
    wnoto
    Poziom 32  

Proponuje przejść z wanny na prysznic - to spora oszczędność i podobno zdrowsze rozwiązanie (szczególnie dla kobiet).
    Przy wannie nadwyżka mocy na CWU jest wskazana szczególnie gdy kąpiele są długie i trzeba dolewać ciepłej wody - to już tylko doświadczalnie ustawisz.

Przy kondesacie im mniejsze temperatury ustawisz tym większa oszczędność ... ale bez przesady wiele już nie zwojujesz.

Jak mierzysz rachunki tj. zużycie gazu. Jak często masz odczyt licznika. Bo z gazowni to dostajesz prognozy + wyrównanie.

0
  • #7 02 Sty 2014 17:25
    holc2
    Poziom 9  

Dokładnie z tego co pamiętam ustalałem odczyty 2 x na rok ale teraz chyba się u nas pozmieniało i otrzymuje 1x2 miesiące. Gdyż widzę, że ten sam Pan spisuje liczniki prądu i gazu. Więc pewnie jakąś umowę może zawarli.

Szczerze mówiąc, będąc na emigracji zmuszony byłem korzystać z prysznica (super porada dla zaoszczędzenie większej ilości wody - nie było gdzie zaczepić prysznica, trzeba było trzymać go w ręku. Nic przyjemnego trzymać rękę ku górze, by się trochę wygrzać dlatego prysznice były szybkie)

Ja jednak preferuje wannę, lubię poleżeć, poczytać książki, wygrzać się. Ustawiłem temperaturę na 45 stopni CWU i dziś skorzystam z wanny zobaczę czy będzie temperatura wody zadawalająca.

Gdzieś w necie wyczytałem, ze przy ogrzewaniu podłogowym dobrze jest ustawić temperaturę CO na poziomie 40-45 stopni, czy to prawda ?

0
  • Pomocny post
    #8 06 Sty 2014 22:45
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Gdzieś zaczerpnięty kawałek cytatu z danymi ze szkolenia :

,,Podstawowe znaczenie dla prawidłowego działania ogrzewania podłogowego z punktu widzenia fizjologii człowieka jest maksymalna temperatura powierzchni posadzki. Temperatury podłóg, których nie należy przekraczać są następujące:

+ 27°C – praca stojąca lub w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają w bezruchu
    + 29°C – pomieszczenia mieszkalne i biurowe (zalecane 27 °C)
    + 30°C – przejścia, korytarze, hole
    + 33°C – pomieszczenia łazienek, hale pływalni i pomieszczenia o krótkim pobycie ludzi
    + 35°C – strefy wydzielone, strefy brzegowe pod oknami, balkonami w pasie szerokości nie większej niż 1 m.

pozdrawiam

0