Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minikompresorek z agregatu lodówki

jaarex 05 Sty 2014 16:15 44925 55
 • #31
  jaarex
  Poziom 15  
  Waci napisał:
  Brak zaworu bezpieczeństwa dyskwalifikuje to urządzenie jako bezpieczne.


  Zawór bezpieczeństwa jest przy reduktorze, jest to zawór regulowany. Aktualnie jest ustawiony na 4,5bar po przekroczeniu tej granicy zaczyna spuszczać powietrze ze zbiornika. Zawór jest odkręcany/regulowany im więcej go wykręcę tym mniejsze ciśnienie wytrzymuje i puszcza. Przy całkowicie wkręconym ciężko jest za zawleczkę pociągnąć zaś przy odkręconym poddaje się lekko. Taka tzw tania chińszczyzna ale bardzo sprawnie działa!

  Zdjęcie 1 (maksymalne ustawienie)
  Minikompresorek z agregatu lodówki
  Zdjęcie 2 (minimalne ustawienie)
  Minikompresorek z agregatu lodówki
  Zdjęcie 3 (ustawienie optymalne pod zbiornik)
  Minikompresorek z agregatu lodówki
  Zdjęcie 4 (zawór od środka)
  Minikompresorek z agregatu lodówki
 • #33
  agalant
  Poziom 14  
  Oj! Za ile złotych, w czym i o ile lepszy? Zaraz bym kupił, bo mój obecny jest... wystarczający, ale potrafię sobie wyobrazić lepszy.
 • #34
  Misiek1233
  Poziom 19  
  Tak sobie myślę że taki fabryczny kompresor jest nawet fajny i przydatny...pod warunkiem że zostanie dawcą i zamiast hałaśliwego "tłokowca" za-implantuje mu się kompresor lodówkowy :)
 • #35
  12pawel
  Poziom 33  
  Misiek1233 napisał:
  zamiast hałaśliwego "tłokowca" za-implantuje mu się kompresor lodówkowy

  Tylko że kompresor lodówkowy jest właśnie "tłokowcem"
 • #36
  Misiek1233
  Poziom 19  
  12pawel napisał:
  Misiek1233 napisał:
  zamiast hałaśliwego "tłokowca" za-implantuje mu się kompresor lodówkowy

  Tylko że kompresor lodówkowy jest właśnie "tłokowcem"


  Poważnie ?!?? Nie pomyślałbym.....
  Kluczem było słowo "hałaśliwego"....
 • #37
  rmierzwa
  Poziom 11  
  Należałoby pamiętać o uzupełnianiu od czasu do czasu oleju w agregacie lodówkowym,np poprzez króciec zasysający. dobrze się sprawdza olej wazelinowy stosowany do maszyn do szycia.Bez oleju ten jak i inny rodzaj sprężarki długo nie popracuje.
 • #38
  macha
  Poziom 19  
  Witam.
  Przed zbiornikiem odwadniacz nie do końca spełni swoje zadanie, bo powietrze z agregatu jest rozgrzane i woda jest w stanie pary, a skrapla się dopiero po ostygnięciu w zbiorniku. Dlatego zbiornik powinien mieć zawór do jej spuszczenia.
  Alternatywą jest zamontowanie odpowiedniej (chodzi o wytrzymałość ciśnienia) chłodnicy powietrza za agregatem, a wtedy odwadniacz można zamontować przed zbiornikiem do którego nie dostanie się już taka ilość wody.
 • #39
  jaarex
  Poziom 15  
  rmierzwa napisał:
  Należałoby pamiętać o uzupełnianiu od czasu do czasu oleju w agregacie lodówkowym,np poprzez króciec zasysający. dobrze się sprawdza olej wazelinowy stosowany do maszyn do szycia.Bez oleju ten jak i inny rodzaj sprężarki długo nie popracuje.


  Ta sprężarka ma aż pięć rurek, zauważ że dwie z nich tworzą obieg chyba chłodzenia, napisałeś żeby zassał ojej tam gdzie wchodzi powietrze chyba nie do końca się z tym mogę zgodzić.

  Mam kilka sprężarek jedną z nich przeznaczyłem do testów (ogólnie ma problemy z rozruchem) i próbowałem tak jak piszesz z olejem hydraulicznym i to co zassał agregat znalazło się na wyjściu (tzn wszystko było zabryzgane olejem) musi być chyba inny sposób, może do tego służy ta rurka zaklepana i zalutowana?

  Dodano po 9 [minuty]:

  macha napisał:
  Zbiornik powinien mieć zawór do jej spuszczenia.
  W tym się całkowicie zgadzam. Zbiornik który używam kwalifikuje się do wymiany może nie ze względu na brak zaworu spustu wody ale na jego małą wytrzymałość i nie znany stan od środka. Kupiłem butlę gazową na złomowisku.
  Minikompresorek z agregatu lodówki
  Według specyfikacji z butli pojemność 5L ciśnienie 2,5mpa czyli wychodzi 25bar!

  macha napisał:
  Odwadniacz można zamontować przed zbiornikiem do którego nie dostanie się już taka ilość wody


  Zdecydowałem się na dwa filtr odwadniacza/odolejacza za zbiornikiem przez reduktorem i to powinno wystarczyć, drugi będzie za sprężarką a zaworem zwrotnym (czyli przed zbiornikiem)

  Zamówiłem oby dwa filtry jakiś czas temu z allegro i czekam. Oczywiście poinformuję o tym w kolejnej odpowiedzi.
 • #40
  jaarex
  Poziom 15  
  Dla zainteresowanych tematem kompresora, czekając na zamówione części filtry odwadniacz i odolejacz zmieniłem poprzedni zbiornik z centralnego ogrzewania na butlę gazową o pojemności 5L. Zmianie również uległo podłączenie pneumatyki. w poprzednim projekcie zbiornik posiadał dwa złącza.

  Krótki opis nowego podłączenia: agregat > zawór zwrotny z odprężaczem > zbiornik > reduktor z presostatem.
  Minikompresorek z agregatu lodówki Minikompresorek z agregatu lodówki Minikompresorek z agregatu lodówki

  aktualny schemat podłączenia (na zielono zaznaczona zmiana)
  Minikompresorek z agregatu lodówki
 • #41
  kgs245
  Poziom 16  
  Jeżeli ktoś chce dolewać oleju do agregatu niech weźmie pod uwagę że jest to gatunek oleju zwany olejem transformatorowym .(elektroizolacyjny) Izolacja uzwojenia silnika nie jest odporna na wszystkie gatunki oleju , zwykłe oleje do smarowania mogą spowodować powolne rozpuszczanie izolacji drutu nawojowego a w konsekwencji zwarcia między zwojowe i spalenie silnika.
 • #42
  jaarex
  Poziom 15  
  Jaki typ oleju transformatorowego zastosować mineralny czy syntetyczny bo różnych się stosuje do chłodzenia oby dwa typy mają zupełnie inne parametry ale zastosowanie to samo chłodzenie a w sprężarce dochodzi jeszcze smarowanie. Czy kolega może podać jakiś konkretny rodzaj, parametry oleju aby nie uszkodzić tłoczka?
 • #43
  kgs245
  Poziom 16  
  Nie mogę dać stuprocentowej gwarancji , raz że ilu producentów agregatów tyle pomysłów, a dwa to brak takich informacji od producentów gdyż nikt nie przewidywał uzupełniania tego oleju w czasie użytkowania . Obydwa mają właściwości smarne co przy niewielkim obciążeniu mechanicznym tłoczka na pewno nie doprowadzi do jego zatarcia . Zakładam że jest to olej mineralny , dlatego że jest to bardziej uzasadnione ekonomicznie i drugi czynnik który za tym przemawia to silnie rakotwórczy składnik w oleju syntetycznym ograniczający jego zastosowanie . Również zmieszanie tych dwóch rodzajów nie powinno spowodować katastrofy , kolega uzupełnił poziom tego oleju w rozciętym agregacie dolewając pół litra oleju napędowego , agregacik pracuje sporadycznie ale mimo kilku lat nie widać niepokojących objawów , czasami dla ciekawości mierzymy mu stan izolacji uzwojenia. Jest też nowy gatunek oleju syntetycznego bez szkodliwych substancji ale zbyt młody żeby znajdował się w starych agregatach.
 • #44
  jaarex
  Poziom 15  
  Zakupiłem olej transformatorowy Orlen Trafo EN 5L który wg specyfikacji moim zdanie pasuje do tego typu sprężarki. Opis producenta tego oleju Olej elektroizolacyjny trafo do transformatorów i aparatury łączeniowej jest olejem nieinhibitowanym (nie zawierającym inhibitora utleniania) otrzymywanym z głęboko rafinowanych frakcji olejowych pochodzenia naftowego. Posiada bardzo dobre własności elektroizolacyjne, tj. wysokie napięcie przebicia oraz niską stratność dielektryczną, wykazuje doskonałe własności antyutleniające i antykorozyjne, nie zawiera w swoim składzie toksycznych związków PCB, wykazuje wysoką odporność termooksydacyjną, wykazuje dobrą stabilność w polu elektrycznym. Olej elektroizolacyjny trafo przeznaczony jest do izolacji i chłodzenia różnego rodzaju urządzeń elektrycznych.

  Mój kompresor na razie stoi w garażu gdzie średnia temperatura to 13sC agregat miał problemy ze startem (rozłączał uzwojenie termik w starterze) ale po wylaniu starego oleju który ściekał przez kilka godzin i uzupełnieniu nowym olejem agregat startuje bez większego problemu nawet gdy temperatura spadnie do 5sC. Agregat pobrał około 160ml oleju.

  Zależało mi na w miarę małym tanim filtrze i udało się zakupić filtr odolejacz/odwadniacz AF2000 którego wysokość to jedynie 100mm mocowanie pneumatyki gwinty 1/4 pojemność zbiorniczka 50ml na zdjęciu porównanie z kasetą magnetofonową.
  Minikompresorek z agregatu lodówki

  Zamontowałem odolejacz na wyjściu sprężarki po kilku użyciach kompresora w zbiorniczku filtra pojawiły się minimalne ślady oleju.
  Minikompresorek z agregatu lodówki Minikompresorek z agregatu lodówki Minikompresorek z agregatu lodówki

  Aktualnie oczekuje na odwadniacz który zamówiłem jakiś czas temu z allegro.

  Minikompresorek z agregatu lodówki Minikompresorek z agregatu lodówki

  Prezentacja aerografu K138P podłączonego pod kompresor.


  Link
 • #45
  bialy260
  Poziom 10  
  Witam
  Mam podobną konstrukcję na bazie butli 5 kg z zaworem zwrotnym, presostatem, zaworem bezpieczeństwa no i sprężarką (agregatem z lodówki) i mam mały problem przy starcie sprężarki kiedy pompuje powietrze do butli słychać charakterystyczny dźwięk(rezonans, wibracja), który przenosi się na płaszcz butli nie wiem czy powoduje go zawór zwrotny czy też inny element, po jakimś czasie ok 3 bar dźwięk ustaje.
  Nie mam pojęcia jak się tego pozbyć, chciałbym zaznaczyć że nie mam odprężnika, który mocno hałasował podczas nabicia przez sprężarkę powietrza gdy zadziałał presostat, a sprężarka bez problemowo załącza się przy ponownym starcie, gdyż ma kondensator rozruchowy
  Pozdrawiam
 • #46
  jaarex
  Poziom 15  
  Mam to samo brzęczenie "rezonans" powoduje zawór zwrotny, nie ma się czym przejmować. Aktualnie mam presostat ustawiony na 8bar ponowne dobijanie powietrza następuje gdy ciśnienie w butli spadnie do 4bar (lekko zmodyfikowałem presostat zabawa ze sprężyną i podkładką pod śrubką - dobierane na oko)
  U mnie przestaje "brzęczeć" zawór po 1,5bara. Warto byłoby jednak podłączyć przewód odprężnika bo bez tego sprężarka dostaje po dupie przy starcie, po mimo że wg ciebie startuje bez problemów.
 • #47
  bialy260
  Poziom 10  
  Wiem że to nic szkodliwego dla całego zestawu ale sam fakt tego rezonansu jest denerwujący i myślę jak go wyeliminować i co przede wszystkim go wywołuje i dlaczego?
 • #48
  jaarex
  Poziom 15  
  Ten specyficzny dźwięk wywołuje powietrze przepływające przez zawór zwrotny, który samoczynnie przechodzi od stanu zamknięcia do stanu otwarcia w zależności od różnicy ciśnień po stronie butki i sprężarki. Te drgania powoduje sprężynka która dociska uszczelkę gdy powietrze jest wtłaczane do zbiornika. Wymień zawór zwrotny.
 • #49
  raceman
  Poziom 18  
  Mam pytanie. Jak poradziliście sobie z problemem upuszczania ciśnienia przed odprężnik? Odprężnik w wyłączniku ciśnieniowym nie jest w stanie się zatkać przy starcie gdyż wydajność agregatu jest zbyt małą.U mnie puszcza ciśnienie cały czas.
  Czy wy też macie podobny problem?
  Słyszałem, że jednym ze sposobów jest skrócenie sprężynki w tym zaworku o połowę, ale sęk w tym , że według mnie jest on nie rozbieralny.
 • #50
  jaarex
  Poziom 15  
  Wymontowałem odprężnik z presostatu następnie rozebrałem go i wymieniłem sprężynkę która powoduje że zawór jest otwarty na bardziej "elastyczną" miękką. Odprężnik jest całkowicie rozbieralny, trzeba zdemontować dźwignię wyłącznika w presostacie, natomiast sam odprężnik jest od dołu przykręcony nakrętką.
 • #51
  raceman
  Poziom 18  
  Z wymontowaniem zaworu odprężnika nie mam problemu.
  Nie mogę natomiast go rozkręcić, aby dobrać się do tej sprężynki.Załączam zdjęcia. Może ten mój jest jakiś inny, ale zazwyczaj chińczyki są identyczne.
  Od spodu wchodzi rurka fi 6mm zaciskana miedzianą tulejką.
  Od góry jest tylko otwór w którym chodzi trzpień zaworu.Obudowa jest całością wykonaną z mosiądzu.
  Oglądałem go z każdej strony, ale może nie patrzyłem tam gdzie powinienem.
 • #52
  raceman
  Poziom 18  
  Pomoże ktoś z tym odprężnikiem?Jak to rozebrać o ile w ogóle się da.
 • #53
  Freddy
  Poziom 43  
  raceman napisał:
  Pomoże ktoś z tym odprężnikiem?Jak to rozebrać o ile w ogóle się da.
  Nie ma tam przypadkiem lewego gwintu ?
 • #54
  raceman
  Poziom 18  
  Gwint zewnętrzny jest normalny i służy do mocowania do presostatu.
  Czy jest jakiś inny gwint, raczej nie wygląda na to.
  TO wszystko wygląda jakby było zrobione z jednego kawałka metalu.Tylko jak tam wsadzili ten trzpień i sprężynkę?! Oto jest pytanie.Nie mam pojęcia.
 • #55
  Gizmoń
  Poziom 28  
  Jakiś "korek" jest pewnie w tej gwintowanej części, wkłada się kulkę, sprężynkę i czymś blokuje. Może to być złączone na wcisk lub zagniecione. Szkoda, że nie ma zdjęcia pokazującego ten zaworek właśnie od tamtej strony.
 • #56
  luklas944
  Poziom 11  
  Witam. Jestem w trakcie budowy takiego kompresora. Dwa agregaty i 40L zbiornik po LPG.
  Nie za bardzo ogarniam kwestie smarowania. Po zastosowaniu samego odolejacza, olej w agregacie w końcu się wyczerpie. Widziałem że można kupić też tak zwany naolejacz,

  Proszę powiedzcie mi czy dobrze to rozumiem. Na wlocie agregatu daje naolejacz z zalanym olejem. Olej podawany jest do agregatu, a na wyjściu odzyskiwany za pomocą odolejacza, można by połączyć odolejacz z naolejaczem i oddzyskany olej powracał by do naolejacza. Za zbiornikiem dał bym odwadniacz.

  Tylko tu nasuwa mi się pytanie czy odolejacz za kompresorem nie będzie zbierał również wody?