Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja wideo z robota

01 Sty 2014 15:08 2097 17
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Witaj
    Sprawa, o którą pytasz, to trudny temat. Istnieje wprawdzie ponoć coś, co się nazywa WUSB, ale zasięg tego jest mały, chyba 3m.

Odległość 1km jest nierealna w pewnym sensie, bo sam takiego legalnego nadajnika nie stworzysz (przeróbki homologowanych nadajników też są nielegalne w używaniu)...

Drugi aspekt jest taki, że nadajnik na takie odległości ma już pewne zapotrzebowanie na zasilanie, więc akumulator w robocie musiałby być odpowiednio duży.
  • Poziom 16  
    jest coś takiego jak transmiter audio video zamienia sygnały na rf i z powrotem, ew. kamera sieciowa wi-fi, telefon z aparatem i wi-fi przerobienie go na kamerkę i wysyłanie do komputera.
  • Poziom 27  
    Wszystko zależy od terenu w jakim chcesz się poruszać robotem. Myślę że jakiś zestaw nadajnik+odbiornik na 1.2GHz będzie w stanie uciągnąć taką odległość przy ziemi (w powietrzu na nadajnikach 1.2GHz o mocy 500-800mW robi się ponad 10km). Może jakiś Fox?

No i podstawa - olej kamerkę USB, lepiej zainwestować w jakąś płytkową z obiektywem 120 stopni.
  • Poziom 27  
    Np coś takiego Podawanie linków do źródeł szybko wygasających jest zabronione. Regulamin forum 3.1.18

Do tego dowolna kamerka płytkowa, jeśli fundusze pozwolą to super sprawdza się pixim seawolf.
  • Poziom 30  
    Pamiętaj, że używanie nadajników tego typu jak ten wskazany w linku nie jest legalne.

Istnieją kamery GSM mające "bardzo duży" zasięg. Np. tu znajdziesz przykładowy obraz on-line z tego typu urządzeń http://telekamery.net/
    Niestety przepustowość GSM jest zbyt mała oby transmitować płynny obraz o wysokiej rozdzielczości.

Praktycznie każda kamera kolorowa ma zamontowany pasmowo-zaporowy filtr IR/UV.
    Niekiedy w charakterystyce tego filtru może być tzw. okienko np. na 850nm pozwalające zastosować oświetlacz IR.
  • Moderator Robotyka
    emx97 napisał:
    Własnie nie mam nadmiaru funduszy i kamera plytkowa jest za droga na moja kieszeń :D .

Niestety, pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Inne można ominąć.
    Kamery płytkowe można kupić za granicą, za nawet 9$. Są sprzedawcy oferujący darmową wysyłkę do Europy i także Polski.
    Kamery o rozdzielczości poniżej jakości HD, są dość tanie. Wystarczy ci nawet kamera 240 linii. Można też do nich dokupić obiektyw o szerokim kącie widzenia.

Będą pracować z dowolnym, analogowym transmiterem Video, ale nie spodziewaj się zasięgu 1km. Raz, że anteny tych układów są beznadziejne. Dwa, że zasięg pełny można uzyskać np. w powietrzu, przy całkowitym braku przeszkód. Na ziemi będzie to o wiele mniej.

Wg polskiego prawa, do transmisji Video, bez zezwolenia można wykorzystywać częstotliwości 2,4GHz i 5,8GHz. Ta pierwsza odpada, gdyż na niej pracuje wiele układów sterowania RC i odbiornik jest zagłuszany przez transmiter video.
    Popularne są jeszcze 1,2GHz bo ta częstotliwość u nas jest mało wykorzystywana.

Odbiornik można połączyć z laptopem za pomocą video grabbera i nagrywać oraz oglądać na ekranie. Tu wystarcza nawet windowsowy Windows Movie Maker - oferujący przechwytywanie obrazu z karty grabbera.

Kamery internetowe przeważnie mają małą rozdzielczość i niską ilość klatek. Winny jest oczywiście transfer USB, który nie nadąża z szybkim przesyłem obrazów o dużej rozdzielczości. Stąd różne sztuczki. Nadają się do czatowania z kumplem, ale nie do kontrolowania ruchów robota.

Nie kombinuj z takimi rzeczami, bo to pozorne oszczędności. Na kamerkę internetową wydasz 30zł, a kamera płytkowa kosztuje ok 50zł. Ale z kamerą internetową będziesz mieć problem. Analogowa wymaga zasilania 12V ze zwykłej "żelówki" i jednego przewodu na sygnał video (czasem drugi na dźwięk, jak ma mikrofon). Przewody można połączyć z typowym kablem A/V do TV czy DVD.
    Odbiornik też wymaga zwykle 12V z akumulatora. Laptop ma swoje zasilanie.

Łącznie z grabberem za 30zł, i przesyłką transmisja video z robota, na poziomie budżetowym to koszt ok. 250zł.
    Dojdzie jeszcze kwestia lepszych anten, ale tu już pomoże homework.
    Można wykorzystać np. proste anteny panelowe.

Taniej ci raczej nie wyjdzie. Koszt zmuszenia kamery internetowej do przesyłania obrazu na odległość wyjdzie ci podobnie, za to jakość będzie gorsza.

Minimalne koszty znasz.
  • Poziom 30  
    Jeśli chodzi o tzw. urządzenia radionadawcze to bez zezwolenia wolno używać tylko te wymienione w odpowiednich rozporządzeniach. Nieco upraszczając chodzi o pasmo pracy, sposób modulacji/szerokość pasma, moc, zastosowanie, natężenie pracy itp.

Kamera USB wymaga do obsługi komputera lub przynajmniej procesora klasy ARM. Żaden prosty nadajnik nie będzie z nią współpracował.
  • Poziom 27  
    5.8GHz nie sprawdzi się na takiej odległości. Pamiętaj że im wyższa częstotliwość tym szybszy transfer ale i mniejszy zasięg. Chcąc na 5.8GHz wykręcić taki sam zasięg jak na 1.2GHz trzeba by mieć kilkukrotnie mocniejszy nadajnik.

Co do prawa to ja wiem jakie ograniczenie dotyczy częstotliwości 2.4GHz - moc wypromieniowana (EIRP) nie może przekroczyć 100mW. A jest to niestety malutko...
    Nie wiem jakie ograniczenia ma 1.2 i 5.8GHz.

Za 3 stówki spokojnie kupisz kamerkę płytkową i zestaw RX+TX na 1.2GHz. Tak jak koledzy wspomnieli grabber usb to grosze (sam takiego używam i jest w miarę ok).
  • Poziom 30  
    Pytanie jest źle sformułowane. Dokument do jakiego podałem link wymienia wymagania jakie muszą spełnić urządzenia aby mogły być używane bez specjalnego zezwolenia. Tak więc legalne lub nie może być co najwyżej używanie urządzenia a nie samo urządzenie.
    We wskazanym dokumencie nie ma wymienionego pasma 1.2GHz. Być może istnieje jakieś nowsze rozporządzenie dopuszczające użycie tego pasma. Ja jednak takiego nie znam.