Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana oscyloskopu na 4-kanałowy, pasmo min 100MHz

tplewa 01 Sty 2014 19:18 2196 15
  • #1 01 Sty 2014 19:18
    tplewa
    Poziom 37  

Aktualnie posiadam dość leciwego Tektronixa TDS 210 i zastanawiam się nad zmianą na coś z 4 kanałami, pasmo minimum 100MHz i próbkowanie minimum 1GSa/s w każdym kanale...

Jak bym zmieniał to ten poszedł by do sprzedaży z tym że nie wiem nawet ile on jest obecnie warty. Sprzęt od początku używany w domu do celów hobbystycznych (97 włączeń) i stan idealny...

No i prawdę mówiąc nie wiem czy jest sens. Na nowego Tek-a raczej nie znajdę pieniędzy. Tak samo nie wiem czy jest sens zmieniać na jakiegoś chińczyka bo opinie to widzę różne. Do tego co słyszałem podobno w chińczykach podają 1GSa/s to jest to np. dla obu kanałów czyli faktycznie mamy połowę z 1GSa/s :) nie wiem na ile to prawda.

W sumie jak bym sprzedał mogę dołożyć max z 3tyś. zł aby kupić coś nowszego (może być używany). Byle nie było jak to mówią "zamienił stryjek siekierkę na kijek" :)

0 15
  • #2 01 Sty 2014 19:38
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

TDS210 wart jest około 700-800zł jak znajdzie się napaleniec. Zmiana, tanio, raczej tylko chińczyk i tylko Rigol z serii 2000.

0
  • #3 01 Sty 2014 19:47
    tplewa
    Poziom 37  

Tylko z serii 2000 nie widzę 4 kanałów, z tego co widzę około 3 tyś DS1104Z był by jeszcze w zasięgu. Seria 4000 to już 12k zł wiec odpada. Jak bym miał wiecej to celował bym np. w Teka TDS2014C (już mniej abstrakcyjna cena niż 12k zł).

Jak ta linia DS1000Z ma się do posiadanego Teka ?

0
  • #4 01 Sty 2014 23:02
    zdziwiony
    Poziom 21  

Z tą serią DS1000Z jest tak, że max. częstotliwość próbkowania zależy od ilości aktywnych kanałów. Przy 4 kanałach 250MSa/s. Tego Teka TDS2014c można raczej porównać z Rigol DS1104B, a nie z serią 4000. Tutaj takie małe porównanie twojego teka z chińczykiem i analogiemLink Za Rigolem przemawia większa pamięć, DPO, ekran o większej rozdzielczości, wada to mała (na wszystkich kanałach częstotliwość próbkowania).

0
  • #5 01 Sty 2014 23:31
    tplewa
    Poziom 37  

Jeśli chodzi o pamięć próbek to tak, z tym że też ciężko porównywać 4 x 250MSa/s z 4 x 2GSa/s w wspomnianym teku...

Do tego patrząc na tego chińczyka z filmiku mam trochę mieszane uczucia co do chińczyka...

Chyba pozostanie zostać przy TDS 210 do czasu aż wpadnie w oko propozycja jakiejś ciekawej używki w okolicach 3,6k zł...

0
  • #6 01 Sty 2014 23:51
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Chińczyk z linku to coś pokroju Owon, lub GWInstek. Rigol z serii 2000, który ma coś w rodzaju DPO jest naprawdę godny polecenia. Ale czy naprawdę potrzebujesz 4 kanałów?

0
  • #7 02 Sty 2014 00:17
    tplewa
    Poziom 37  

No właśnie to jest główny powód. Sam Tek 210 mimo że to staruszek z dość prymitywnym softem jako tako wystarcza, czasem jest to upierdliwe ale da się przeżyć. Natomiast dość często obecnie potrzebuję przeglądać powyżej 2 kanałów równocześnie i tutaj jest największy problem bo tego się nie przeskoczy.

0
  • #8 02 Sty 2014 08:15
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

To może używany TDS3034? Myślę, ze obecnie kupowanie cyfry bez DPO nie jest opłacalne.

0
  • #9 02 Sty 2014 11:30
    tplewa
    Poziom 37  

Wiesz z tą opłacalnością to jest różnie zwłaszcza jak coś kupuje się do zastosowań hobbystycznych gdzie nie ma z tego pieniędzy i tylko topi się kasę w to hobby ;)

Oglądałem trochę tego Rigola serii 2000 na EEVblog, o ile fakt zbudowany solidnie i ładnie. To firmware przynajmniej pokazywane na filmie (fakt film z 2012 roku) było trochę niedopracowane, chyba do tego czasu to poprawili... z tym że to dalej cena 5k zł więc nie mało.

Prawdę mówiąc to patrząc na te ceny zastanawiam się czy nie pchać się w Tektronixa DPO 2014. Bo mimo że te chińczyki wyglądają fajnie to jakoś mam obiekcję dawać za nie tyle kasy :) Hmm albo może Agilent DSOX2014.

Będę chyba musiał to przemyśleć i ewentualnie branie sprzętu w leasing na firme, choć to zapewne za jakiś czas bo nie ma co na siłę pozbywać się kasy. Na razie jakoś tam stary Tek daje rade :)

0
  • #10 02 Sty 2014 12:08
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jeśli ja miałbym teraz kupić cyfrę, nową to wybrałbym Rigola 2000, właśnie ze wzlędu an DPO. Jeśli używany, to albo Tektronix z DPO i LCD (przenośny), albo LeCroy, ale tu wynalazek typu 1GHz i 8-16GS/s.
    A oscyloskopów miałem już wiele.

0
  • #11 02 Sty 2014 14:36
    tplewa
    Poziom 37  

Tak prawdę mówiąc to ja nie wiem czy ten Rigol jest aż tak bardzo atrakcyjny...

Rigol DS2102 - 5100 zł (rigol.com.pl)
    Tektronix DPO2012 - 5780 zł (Farnell)
    Agilent DSOX2012A - 6285 zł (TME)

ceny brutto na szybko z internetu (sprzęt nowy)...

Biorąc pod uwagę że to tak na prawdę 500MSa/s.

0
  • #12 02 Sty 2014 15:14
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Rigol już nie robi na 5 przetwornikach po 40MS/s podkręconych do 100MS/s

0
  • #13 02 Sty 2014 16:28
    tplewa
    Poziom 37  

A nie przepraszam mój błąd dla DS2101 podają 2GSa/s czyli wychodzi 1GSa/s na kanał (chyba że w tej serii nie ma już czegoś takiego że to co podają dzieli się na liczbę kanałów) i ma on 2 x 2GSa/s (wtedy był by fajna alternatywą).

Tylko jak by nie patrzeć jest tańszy o 680zł od Tektronixa DPO2012, fakt w Teku trzeba jeszcze ewentualnie dopłacić do dodatkowych funkcjonalności... albo sobie samemu to włączyć :cunning:

Kolejna zaleta dla Teka to obsługa aktywnych sond. Niby minus trochę mniej pamięci próbek 14M do 1M, ale tutaj widzę do wszystkich chińczyków pakują tej pamięci więcej. Tylko więcej nie zawsze znaczy lepiej, pytanie jak z zarządzaniem tej pamięci i jej ograniczaniem w razie potrzeby. No i kwestia firmware jak szybko poprawiają błędy bo te z filmiku są trochę upierdliwe. http://www.youtube.com/watch?v=TRy755StMak

Zobaczę może w tygodniu znajdę czas i podjadę do NDN to zobaczę jak to wygląda na żywo...

Jednak dalej brak wersji czterokanałowych, więc albo leasing i DPO 2014 (może DPO2024).

Ewentualnie czekać na Rigola w wersji cztery kanały (może wypuszczą). Pytanie na ile będzie duża różnica w cenie w stosunku do Teka... który z tego co widzę trochę zjechał z cenami serii DPO 2000

Jednak nawet patrząc na Rigol DS2101 vs Tek DPO2012 to mam poważne wahania przy tej kwocie czy nie lepiej dopłacić do Teka te 680zł...

0
  • #14 02 Sty 2014 16:58
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Niby Tek to Tek ale w tej półce, raczej jest tak samo chiński jak Rigol, a ma mniejsze możliwości. Jeśli ma być to hobby, to wolałbym chińczyka. Albo szukać okazji czegoś z wysokiej półki używanego, jak wspominane LeCroy DDA itp.
    Co do Teka i Agilenta, to widać że zeszli z ceną, wobec tego co wypuścił Rigol.

0
  • #15 02 Sty 2014 17:35
    tplewa
    Poziom 37  

Niby tak... z tym że jak pisałem z kieszeni mogę wywalić powiedzmy c 3k zł, no może 3,5k zł jak za 500zł puszcze TDS 210.

Celując w Rigol DS2102 wchodzą w grę raty/leasing. A w takiej perspektywie na 100% nie pchał bym się dalej w dwa kanały bo co z tylu dodatkowych opcji jak znowu będzie problem gdy będzie potrzebna analiza 3 sygnałów co ostatnio mnie właśnie dobija w moim Tek-u...

Natomiast jak już płacić raty to mogę pojechać z kasą trochę wyżej... Niby można Rigol DS4000 - z tym że tutaj te nieszczęsne 4 x 250MSa/s przy znacznie większej cenie. Więc jednak chyba wolę kosztem mniejszej ilości pamięci próbek Teka 4 x 1GSa/s za mniejszą kasę + przeprogramowanie sobie pamięci by włączyć wszystkie opcje :cunning: (których do zastosowań hobbystycznych jest w nim i tak aż nadto). Za zwyczaj właśnie zaczyna brakować kanałów niż tych wszystkich bajeranckich opcji :)

Natomiast polowanie na jakąś używkę z górnej półki to takie polowanie na czarownice, mało kiedy firmy pozbywają się czegoś solidnego. Jak już to dorywają to handlarze sprzętem którzy śledzą rynek - no i nie kupię takiej używki za 3,5k zł... ani używki nie wezmę w leasing.

Niestety przeglądałem ebay i ceny mają lekko przegięte widziałem TDS 210 który wyglądał jak by ktoś go znalazł na wysypisku śmieci (połamana obudowa itp.) i krzyczą za to 400$. Tak to średnio 300$ za TDS210 czyli około 900zł + zapewne 23% VAT do zapłacenia na cle...

Na chwile obecną to sobie chyba dam na wstrzymanie do czasu naocznego zweryfikowania jak działa Rigol i ten Tek. Będę musiał poszukać gdzie można się nimi pobawić. Bo niestety wywalenie takiej kwoty na "kota w worku" nie będę ryzykował...

0
  • #16 02 Sty 2014 21:04
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ja pracowałem na obu i mogę spokojnie polecić. Tek to Tek, Rigol to chińczyk, ale myślę, że nie odbiega daleko jakością wykonania od Teka.

0