Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła 3 - 6 kw powietrze

Piotr 33,5 01 Sty 2014 19:54 1596 8
  • #1 01 Sty 2014 19:54
    Piotr 33,5
    Poziom 8  

Witam, zastanawiam się się nad adaptacją klimatyzacji lub szukaniem pompy ciepła zasilanej powietrzem. Celem jest ogrzewanie małego sklepu, w lecie chłodzenie mnie nie interesuje. Na odbiorze instalacja wodna. Zapotrzebowanie na energię to około 4 - 6 kw. Priorytetem jest prosta nieskomplikowana budowa, niezawodność i niska cena zakupu.

0 8
  • #2 03 Sty 2014 07:59
    sq9cwd
    Poziom 27  

Witaj.
    Najprostszym wyjściem jest klimatyzator z funkcją grzania. Niestety, przy bardzo niskich temp. nie sprawdzi się.

0
  • #3 13 Lip 2015 08:30
    HandsomeMitch
    Poziom 6  

Mógłbyś użyć transformatora ciepła, niestety najtańszy on nie jest (ok. 40k zł). Za to podgrzewałby ci wodę do czegokolwiek chcesz i to przez cały rok, więc mógłbyś zastapić nim nawet inne źródła ogrzewania.

0
  • #4 13 Lip 2015 10:02
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Ja u siebie zastosowałem powietrzną PC Meeting MD20D - 7kW w cnia ok. 4.000zł.
    Ogrzewam tym dość duży dom.
    Przy temperaturach 0-5C pompa ledwo wystarcza do nagrzania domu, ale jak jest powyżej 5C to w domu normalnie cieplutko.
    Mo ale dom duży.

1
  • #5 13 Lip 2015 11:20
    hostii
    Poziom 22  

putas napisał:
    Ja u siebie zastosowałem powietrzną PC Meeting MD20D - 7kW w cnia ok. 4.000zł.
    Ogrzewam tym dość duży dom.
    Przy temperaturach 0-5C pompa ledwo wystarcza do nagrzania domu, ale jak jest powyżej 5C to w domu normalnie cieplutko.
    Mo ale dom duży.

Tylko szkoda że do meetinga trzeba mieć bufor :( chociaż gdzieś tam wpadłem na jakąś stronkę i sprzedawali meetingi odrazu z wymiennikami, ale czy to dobre rozwiązanie ?

0
  • #6 13 Lip 2015 11:46
    putas

Ja eksperymentuję bez bufora.
    Przez PC puszczam wodę z CO.
    Do pompki od CO większy UPS, żeby nigdy woda nie przestała płynąć.
    Takie rozwiązanie jest skuteczniejsze, bo ta PC jest małej mocy i w chłodniejsze dni nie była w stanie znacząco podgrzać bufora 1500l, a jak jest wpięta bezpośrednio w układ CO to spokojnie podgrzewa wodę o tych kilka C.
    Przy mrozach i tak na niewiele się zda, ale planowałem na okresy przejściowe gdzie na dworze temperatura 0-10C i to sprawuje się OK.

0
  • #7 13 Lip 2015 12:34
    hostii
    Poziom 22  

putas napisał:
    Przez PC puszczam wodę z CO.

A przy mrozach woda w PC nie zamarznie ?

0
  • #8 13 Lip 2015 12:42
    putas

Jak woda będzie stała to zamarznie.
    Dlatego mam dwie koncepcje:
    - na początku mrozów spuścić wodę, bo i tak PC nie ogrzeje mi domu przy ujemnych temperaturach
    - woda z CO cały czas będzie przepływać przez PC (i tak całe sterowanie podłączone jest po UPS z dużymi aku z zapasem prądu na jakieś 12-15 godzin. Rury i wymiennik w PC są nieźle zaizolowane więc nie powinno być zbytnich strat cieplnych, a jak w dzień zrobi się cieplaj zawsze będzie można na kilka godzin odpalić PC.

0
  • #9 13 Lip 2015 13:07
    hostii
    Poziom 22  

2 opcja jeszcze możliwa, 1 odpada. Bezpośrednie podłączenie CO do PC jest mniej stratne niż przez wymiennik. Ale grzejąc piecem można wodę przepuszczać przez PC i wtedy napewno nie zamarznie. U mnie taka PC by szalała bo ja mam w układzie CO 80l wody. Póki co cały czas działam z przeróbką klimy na CO i średnio to wygląda :( (kupiłem nawet cały sprzęt do montażu klim)

0