Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Ultrabook NP530U3C-A05 - Uszkodzona tablica partycji GPT na HDD

madshark 01 Sty 2014 21:18 2952 9
  • #1 01 Sty 2014 21:18
    madshark
    Poziom 6  

Witam,

Jestem posiadaczem laptopa Samsung Ultrabook Series 5 (NP530U3C-A05PL). Poniżej opiszę problem i jak namieszałem próbując go rozwiązać:

1) Pojawiły się problemy z Windows 8. Po restarcie system uruchamiał się w trybie naprawy i zatrzymywał się na naprawianiu problemów z dyskiem twardym. Niestety nawet po pozostawieniu uruchomionego laptopa w tym trybie przez kilkanaście godzin nie było efektu.

2) Wszedłem do oprogramowania Samsung Recovery Tool (F4 przy restarcie) i próbowałem zrobić backup danych na zewnętrzny dysk podłączony przez USB, jednak backup nie chciał się uruchomić (nie było żadnego komunikatu świadczącego o tym, że backup się rozpoczął)

3) W opcji recovery z "Maintain User Files" mogłem "podejrzeć" system plików z dysku C (dysk nie posiadał odrębnej partycji na dane) jednak nie zdecydowałem się na recovery z ustawieć fabrycznych. Wcześniej nie robiłem tym narzędziem backupu ani danych ani partycji bootującej ani partycji z plikami instalacyjnymi.

4) Żeby zrobić backup podłączyłem dysk przez USB (konwerter SATA - USB) do drugiego komputera z Windows 7 - dysk się pojawił jako GPT, lecz bez żadnych partycji (całość miejsca nieprzydzielone). Na takie podejście zdecydowałem się ponieważ nie mogłem zbootować się z USB - w międzyczasie problem ten rozwiązałem pomimo, że w Biosie nie mam możliwości wyboru innej opcji niż Windows Boot Manager.

5) Zmieniłem dysk w Konsoli Zarządzania Dyskami na MBR (i to był błąd po opisie podobnych problemów opisanych na forum). Po ponownym włożeniu dysku do laptopa nie mogę uruchomić Samsung Recovery (F4).

6) Przeskanowałem dysk oprogramowaniem EaseUS Data Recovery Wizard 7.0 - efekty niezbyt zadowalające. W tej chwili skanuję jeszcze oprogramowaniem MiniTool Power Data Recovery - zostało jeszcze kilka godzin - zobaczę, czy mogę coś tym narzędziem odzyskać (dysk ponownie podłączony przez USB do komputera z Windows 7).

W międzyczasie zaopatrzyłem się w Hirens BOOT CD (na pendrive) oraz Ubuntu (oferowanego przez migol21 w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2715380.html)..

Przekopuję się także przez poradnik użytkownika linuks : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2339563-30.html..

Pytanie do forumowiczów:
    1) Czy jest możliwość odzyskania z dysku przynajmniej części danych (w sczególności kilka GB zdjęć oraz pliku true crypt o wielkości ok 150GB)? Od momentu zmiany dysku z GTP na MBR i odwrotnie nic nie było na dysku zapisywane.
    2) Czy jesto możliwość przywrócenia tablicy partycji tak, by była możliwość zabootowania instalki Windows 8 i postawienia systemu na nowo ?

Dodam że mam możliwość zrobienia bootowalnego USB z innego laptopa (ten sam model).

Z góry dziękuję za pomoc.

Wszystkiego dobrego w nowym roku 2014 :)

0 9
  • #2 02 Sty 2014 21:22
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

1) Mówisz o szyfrowaniu więc opisz coś więcej co było szyfrowane i w jaki sposób ?

Skoro piszesz o iso :

1) Iso do USB lub CD - DVD https://www.dropbox.com/s/p5z4baxu4yea8r1/lubuntu-migol.iso
    2) Program do tworzenia USB startowego : https://www.dropbox.com/s/mr3o8vabxpebpwb/Universal-USB-Installer-1.9.3.9.exe
    Na tym linuxie jest wszystko co potrzeba TeamViuwer DMDE TestDisk i inne przydatne rzeczy.

Pokaż z DMDE to co tu opisane : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html

0
  • #3 02 Sty 2014 23:22
    madshark
    Poziom 6  

Jeśli chodzi o szyfrowanie : jeden kontener w postaci pliku na ntfs w wielkości 150GB.

1) Dystrybucję ubuntu ściągnąłem i wykorzystałem do zabootowania laptopa;
    2) Dysk przejechałem testdiskiem i udało mi się odzyskać partycje na tyle, że mogłem przekopiować zdjęcia po zamontowaniu (to na czym mi najbardziej zależało)
    3) Niestety nie udało mi się przekopiować na podłączony po usb dysk kontenera TrueCrypt - wywala błąd "cp failed to extend : input / output error". Spróbuję zrobić ddrescue i zobaczę, czy będę mógł podmontować kontener w truecrypt. Wydaje mi się że dysk pada : w SMART mam jeden sektor reallocated - za chwilę wrzucę zrzuty.

Pytanie : czy przy założeniu że partycje samsunga (rescue) są ok, będzie można na nowym dysku sklecić to, żeby jeszcze raz zainstalować Windows 8?

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Poniżej smart oraz lista partycji :

W załączniku zrzut 0-100 sektora

0
  • #5 03 Sty 2014 10:20
    madshark
    Poziom 6  

Na razie odzyskałem najbardziej krytyczne dane z podmontowanego zasobu.
    W tej chwili zapuściłem ddrescue z logowaniem dla sda3 - jest troche błedów odczytu na pierwszej fazie, ale później chcę dać mu trochę retry'ów - może uda mu się zgrać do pliku całość partycji i będę mógł zgrać także kontener true crypt z fs zamontowanego z pliku.

ddrescue trochę jeszcze potrwa - poźniej zapuszczę zwykłe dd dla całego sda.

migol21 - pożyczyłem od kumpla dysk 250GB - czy można przekopiować partycje recovery, winre, etc. tak, żeby na nowo odpalić Samsung Recovery ?

To co zaproponowałeś zrobię i tak - czegoś się nauczę od bardziej doświadczonych kolegów. BTW : wielki szacun za Twoje FAQ na tym forum :)

0
  • #6 05 Sty 2014 09:10
    madshark
    Poziom 6  

Czy wystarczy zachować ddrescue każdą partycję z osobna? Po przekopiowaniu tej największej już w zasadzie nie mam gdzie kopiować całego /dev/sda.

0
  • #8 05 Sty 2014 14:04
    madshark
    Poziom 6  

Chcę osiągnąć "stan fabryczny" dający możliwość reinstalacji na Windows 8.
    Jak się za to zabiorę - tutaj potrzebuję pomocy.

0
  • #9 05 Sty 2014 14:19
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Musisz mieć skopiowane od 0 do 1026047 oraz od 929302529 do ostatniego sektora, potem uruchomić recovery na nowym dysku. Dysk musi być z taką sama ilością sektorów. Jeśli nie jest należy zmieniać MBR i inaczej kopiować.
    Można również kopiować same dane najpierw kopiując odpowiednie wpisy ustawiające te same wielkości partycji i formatując je w ten sam sposób jak były.
    To nie jest jeden krok klik czy od takie sobie tu skopiuj i już.

0
  • #10 05 Sty 2014 14:50
    madshark
    Poziom 6  

Domyślam się, że to nie jest takie proste - szczególnie w tym konkretnym przypadku. W mnie kopiowanie sektorów raczej nic nie da - są nadpisane przez zainicjowanie przeze mnie dysku do MBR.

Pożyczyłem od kolegi instalkę Windows 7, zrobiłem boot USB i zainstalowałem na innym dysku (WDC 250GB). System nie bootował się - trzeba było mu pomóc przez boot loadera z Horens. Na Windows 7 zaktualizowałem BIOS - teraz mam przynajmniej widoczne inne opcje bootowania (USB, HDD, NET ...) - wcześniej miałem tylko Windows Boot Loader. Co ciekawe teraz Windows Boot Loadera nie mam :).

Co ciekawe - instalka Windows wrzuca partycję bootującą na iSSD (Express Cache) i Bios sobie nie radzi. W tej chwili instaluję Windows 7 raz jeszcze z przygotowaną partycją i przerzucę ją na HDD (bcdboot ...) - zgodnie z procedurą ze strony :

http://forum.notebookreview.com/samsung/69784...e-how-install-windows-7-8-via-usb-np700z.html

Jednak Windows 7 musiałbym kupić (traktuję to jako ostateczność) - za Windows 8 zapłaciłem wraz z laptopem i chcę jakoś zainicjalizować instalację.

0