Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter HDMI na VGA, podłączenie projektora multimedialnego

myszek5 01 Sty 2014 21:32 10191 10
  • #1 01 Sty 2014 21:32
    myszek5
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    Mam drobne pytanie i byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc.
    Otóż potrzebuje podłączyć projektor multimedialny o symbolu Benq MP515 do odtwarzacza który ma wyjście Hdmi. Projektor oczywiście nie ma owego gniazda. Czytałem juz na tym forum że kable w stylu hdmi - >d sub nie pomogą. I faktycznie nie działają gdyż dostałem taki jeden i nie współpracuje. Wyczytałem ze jedynym rozwiązaniem będzie zakup konwertera. Z racji na niski budżet jaki posiadam (około 150zl) mam pytanie czy taki konwerter z niskiej półki będzie działał. Projektor z tego co wiem obsługuje rozdzielczości max 1024 na 768 wiec czy dostosuje sygnał full HD do takiej rozdzielczości? Pytanie następne czy ktoś posiada taki konwerter i może podzielić się opinią? Chodzi mi o jakoś sygnału. Czy taki tani konwerter da w miarę przyzwoity sygnał gdyż teraz mam projektor podłączony zwykłym kablem. Chyba czincz się nazywa co daje obraz w rozdzielczości PAL. Czy obraz z konwertera będzie jakościowo chociaż ciut lepszy?
    Dziękuję za każdą udzieloną informacje ;-)

1 10
  • #3 02 Sty 2014 01:14
    anmedia
    Poziom 39  

Kolego myszek5 w swoim poscie ograniczyles sie wylacznie do podania modelu projektora. Sensownosc zastosowania w/w konwertera zalezy od wielu detali. Napisales:

myszek5 napisał:
    do odtwarzacza który ma wyjście Hdmi

Jaki to odtwarzacz posiada wyjscie HDMI - tylko? Jesli jest to odtwarzacz DVD (tak sobie bedziemy gdybac) to zlacze HDMI jest bardziej dodatkiem niz "polepszonym" wyjsciem.

Dodatkowo nalezy pamietac, ze zlacze HDMI to nie tylko wysokiej jakosci obraz FullHD wlacznie z 3D, ale takze przez to zlacze przechodzi zabezpieczony sygnal HDCP. I jedyne sensowne wykorzystanie lacz HDMI to polaczenie urzadzenia i odbiornika wykorzystujacego wszystkie jego mozliwosci.

myszek5 napisał:
    Projektor z tego co wiem obsługuje rozdzielczości max 1024 na 768 wiec czy dostosuje sygnał full HD do takiej rozdzielczości?

Oczywiscie ze nie dostosuje, poniewaz nie ma zlacza HDMI. A np wspomniany przeze mnie odtwarzacz DVD posada tzw UP Scaling (zalezy od modelu) czyli nie robi nic wiecej niz softwarowo "rozszerza" obraz.

myszek5 napisał:
    Pytanie następne czy ktoś posiada taki konwerter i może podzielić się opinią? Chodzi mi o jakoś sygnału. Czy taki tani konwerter da w miarę przyzwoity sygnał gdyż teraz mam projektor podłączony zwykłym kablem. Chyba czincz się nazywa co daje obraz w rozdzielczości PAL. Czy obraz z konwertera będzie jakościowo chociaż ciut lepszy?

Kolego, napisze to w taki spsob, najgorszym urzadzeniem w calej (oczywiscie niewiadomej) konfiguracji ktora posiadasz jest projektor. Nawet gdybys mial projektor 4K, to niczego nie zmieni. Czy bedziesz ogladal material z dobrego DVD czy Bluray w koncowym efekcie nie wiele zobaczysz. Co innego gdyby odbiornikiem byl przyzwoity TV. Wtedy ewentualne zabawy w konwertery i ulepszacze moglyby miec sens.

0
  • #4 02 Sty 2014 07:22
    myszek5
    Poziom 2  

Mimo iż jestem zielony doskonale zdaje sobie sprawę że to projektor jest najsłabszym ogniwem w tym wszystkim. Do odtwarzania materiałów używamy odtwarzacza HDD Asus o!Play który posiada wyjście HDMI i zwykły czincz chyba się to tak nazywa plusy wyjścia audio które w tym wątku nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Odtwarzane materiały to w większości materiały 1080P więc o żadnym upscalingu nie ma mowy a skoro obraz przez czincz jest w rozdzielczości PAL proces jest raczej odwrotny, obraz musi być pomniejszany. Natomiast zdarza się że czasami muszę te materiały puścić z komputera, łączę w tedy komputer z projektorem po przez kabel "monitorowy" i obraz jest zdecydowanie lepszy niż przez czincza mino iż to ten sam materiał. Stąd moje pytanie czy obraz po przez konwerter będzie chodź ciut lepszy niż przez samego czincza, czy jest sens nabywać taki konwerter czy raczej to nic nie pomoże? Pozdrawiam.

0
  • #5 02 Sty 2014 11:01
    -Tomi-
    Poziom 13  

Musisz zdać sobie sprawę z tego że dokonujesz konwersji z sygnału cyfrowego na analogowy zawsze będzie jakaś strata. Tak jak wspomniałem w poprzednim moim poście posiadam w domu taki konwerter co podałem w linku i jestem z niego zadowolony. Wcześniej szukałem jakiś tańszych i nie dawały rady. Kosztuje troszkę więcej niż chcesz przeznaczyć ale opłaca się. Innym sposobem jest kupno nowego projektora, który posiada HDMI ale koszt będzie zdecydowanie większy.

0
  • #6 02 Sty 2014 12:35
    myszek5
    Poziom 2  

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego że każda konwersja sprawia stratę na jakości. Pytanie czy ta jakość po konwersji będzie i tak lepsza od tego jaką daje sam czincz czy jednak nie będzie i nie ma sensu bawić się w te konwertery itp. Wiem że najlepszym rozwiązaniem było by zakupienie projektora fullHD z HDMI ale taka opcja nie wchodzi w grę.

0
  • #7 02 Sty 2014 20:56
    -Tomi-
    Poziom 13  

Ja konwertuje sygnał z HDMI a następnie puszczam po VGA i jest naprawdę ok. Urządzenie to daje taką samą rozdzielczość na wyjściu ja na wejściu. Oznacza to, że po podłączeniu do wejścia HDMI urządzenia, które zapewnia rozdzielczość 1920 x 1080 ("Full HD") monitor VGA lub w Twoim przypadku projektor, także musi obsługiwać tę wysoką rozdzielczość

0
  • #8 02 Sty 2014 21:50
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

deejaytomekk napisał:
    Innym sposobem jest kupno nowego projektora, który posiada HDMI ale koszt będzie zdecydowanie większy.

Tylko, że też musisz sobie zdać sprawę, że powyżej 10 m robią się problemy z przesyłem takiego sygnału na takie odległości.

0
  • #9 03 Sty 2014 10:29
    myszek5
    Poziom 2  

Czyli sprawa jest rozwiązana bo jak wspomniałem projektor takiej rozdzielczości nie obsługuje. Tak, że raczej nie będzie to to funkcjonowało. z odległością nie ma problemu jest to ok 0,5 do 1 metra.

0
  • #10 14 Maj 2014 11:50
    areka9
    Poziom 9  

Witam,
    Chciałbym podłączyć się do tematu. Mam laptopa z wyjściem HDMI, muszę podłączyć się do projektora mającego wyłącznie wejście VGA. Jedynie proste prezentacje, Excele, Wordy. Widziałem w sklepach takie konwertery po 80-100zł. W necie są po 20zł.
    Czy te tańsze to chłam i w ogóle nie zadziałają, czy są po prostu prostsze, ale do moich potrzeb wystarczą? Mogę podesłać linki do przykładowych aukcji.
    Pozdrawiam
    Arek

0
  • #11 14 Maj 2014 12:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

areka9 napisał:
    Widziałem w sklepach takie konwertery po 80-100zł. W necie są po 20zł.

Kup w sklepie, możesz sprawdzić na miejscu, czy to działa, a z sieci, nie wiesz co kupujesz.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo