Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Równoległa praca transformatorów 1- a 3- fazowych.

monterinio 01 Sty 2014 22:01 1005 0
    monterinio
    Poziom 7  
    Witam.

Jakie są różnice (o ile są) co do wymagań stawianych transformatorom pracującym równolegle: jednofazowym a trójfazowym. Przejrzałem dostępną mi literaturę, Latek, Plamitzer, Jezierski, nikt nie mówi o tym wprost.

Jeśli chodzi o transformatory jednofazowe, to raczej ciężko mówić o grupie połączeń, więc uważam, że ten warunek tyczy się stricte trójfazowych.

Natomiast podłączenie jednakoimiennych zacisków do tych samych szyn zbiorczych - ten warunek wydaje mi się być stawiany tylko transformatorom jednofazowym, ponieważ o zgodności faz napięcia po stronie wtórnej w przypadku transformatorów trójfazowych decyduje dobór odpowiednich grup połączeń.

Pozostałe warunki są oczywiste i tyczą się zarówno jedno jak i trójfazowych:
    - napięcia znamionowe po stronie pierwotnej i wtórnej takie same - zapewnia to równość przekładni
    - współczynnik mocy transformatorów w stanie zwarcia równy, co zapewnia stosunek mocy znamionowych transformatorów max. 3:1.
    - napięcia zwarcia nie różniące się od siebie o odpowiednią wartość.

Czy jakiś fachowiec mógłby to przeczytać i ewentualnie potwierdzić bądź poprawić?