Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

asus eee 1215n wyłącza się przy rozruchu

kolmus 02 Sty 2014 04:05 1728 6
  • #1 02 Sty 2014 04:05
    kolmus
    Poziom 2  

Witam wszystkich,

Mam problem z asusem. Podczas rozruchu wyłącza tak jakby nagle tracił zasilanie. Początkowo myślałem że wina Windowsa, ale na linuksie (przez te problemy 4 dni sie instalował) było to samo. Na tą chwilę jak wejdę w ustawienia biosu to działa, przy rozruchu systemu są problemy, a jak sie uda uruchomić system to i 2 tygodnie działał bez problemów, o ile go nie wyłączałem. Myślałem że wentylator uszkodzony, ale jest ok. Wszystko wyczyszczone, płyta nie sprawia problemów, była też sprawdzana w serwisie. Potem przyszło mi do głowy, że zasilacz uszkodzony albo bateria. Sprawdzane na identycznym laptopie i też sprawne. Zamieniłem ram, to też nie jest przyczyna. Przeszukałem już chyba wszystko. Co mogłem przeoczyć?

0 6
  • #2 02 Sty 2014 10:16
    boro1234567
    Spec od komputerów

Usterka trudna w lokalizacji na odległość, trzeba wykonać pomiary, diagnostykę płyty w warunkach serwisowych.

0
  • #3 02 Sty 2014 10:26
    agalant
    Poziom 14  

Czy ma problemy tylko z pierwszym startem (po wyłączeniu), czy także po restarcie (reboot bez całkowitego wyłączenia zasilania)?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2014 10:38
    Primo86
    Poziom 20  

Wymieniałeś pastę pod prockiem też? Powinieneś jeszcze dysk przetestować.

0
  • #5 02 Sty 2014 12:06
    kolmus
    Poziom 2  

Przy starcie i restarcie to samo. Statystycznie łatwiej włączyć jak jest podpięty tylko do zasilacza bez baterii, ale i tak problem występuje. Pasta była wymieniana ale gdyby była problemem to przede wszystkim w trakcie pracy. Jakmi się uda włączyć to godzinami można procesor żyłować. Tylko odcinek czasu między startem a załadowaniem systemu w pełni jest problemem. Dopiero jak wszystko w autostarcie się załaduje można odetchnąć.

0
  • #6 02 Sty 2014 12:31
    boro1234567
    Spec od komputerów

Zrób reset CMOS, profilaktycznie przeprogramuj bios.

0
  • #7 02 Sty 2014 19:31
    kolmus
    Poziom 2  

CMOS i bios zrobione. Nic nie dało. Zaraz sprawdze dysk.

Nie wiem czy to było mądre ale postanowiłem kilka razy uruchomić lapka pod dużym nadmuchem chłodnego powietrza na płytę główną bez pokrywy. O dziwo problem nie występował i przez 2 godziny od zakończenia takiej wentylacji kilka razy restartowałem i było ok. Teraz powróciło.

Jak dysk będzie sprawny to oddaje do serwisu.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Primo86 miałeś rację - dysk uszkodzony. Zamieniłem dyski z 2 asusem i na uszkodzonym problem ustąpił, a na tym sprawnym bios wykrywał dysk, ale domagał sie płyty. Po powrocie na swoje miejsca wróciło do poprzedniego stanu.

Test programem victoria 4.47 wykazał 64 uszkodzone bloki a SMART pokazał wszystko na akceptowalnym poziomie. Sprawdzałem też temperaturę i okazało się że to dysk sie gotuje.

Dziękuję za pomoc

0