Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony inwerter INVC 571B w IBM T2x.

02 Sty 2014 12:42 2193 6
  • Poziom 8  
    Witam to mój pierwszy wpis na forum. Tak że proszę o wyrozumiałość. Mam kłopot z podświetleniem matrycy w ibm t23.
    Sprawa wyglądała następująco:
    Na początku podświetlenie matrycy nie za każdym razem włączało się z startem komputera, trzeba było odchylić do tyłu cały ekran żeby zrobiła się jasność. Po wymianie taśmy łączącej ekran z płytą główną matryca i podświetlenie działało ok. Po restarcie komputera, zamykaniu i otwieraniu klapy ekranu było w porządku. Jednakże po wyłączeniu komputera i ponownym włączeniu go po paru godzinach świetlówka w ogóle się nie włącza.

Napięcie na zasilaczu - 16,37 [v]
    Matryca obraz wyświetla.
    Taśma w porządku.
    Bezpieczniki F4 i F5 w porządku.

Pomierzyłem napięcia na punktach kontrolnych inwertera. Niżej załączam zdjęcie z ponumerowanymi pkt.

Pomiarów dokonywałem na zakresie 20 [v] względem masy oto wyniki:
    1 - 0
    2 - 0
    3 - 0
    4 - 0
    5 - 0
    6 - 0
    7 - 0
    8 - 15,5 [v]
    9 - 0
    10 - 0
    11 - 0
    12 - 15,79 [v]
    13 - 0
    14 - 0
    15 - 0
    16 - 0
    17 - 16,17 [v]
    18 - 0
    19 - 0
    20 - 0
    21 - 0
    22 - 0
    23 - 15,64 [v]
    24 - 16,17 [v]
    25 - 0
    26 - 0
    27 - 0

Prosiłbym życzliwego użytkownika ibm thinkpad z serii T2x o podanie wyników pomiarów z sprawnego inwertera wg. punktów j.w.
    Druga rzecz to jakie napięcia powinny dochodzić na inwerter z płyty głównej?
    Trzecia rzecz to układ HL937 czy ktoś mógłby się podzielić jakimś info o tym scalaku.

Czy ktoś ma możliwość sprawdzenia napięcia na nowym zasilaczu do ibm T2x. Ciekawi mnie to ponieważ na tabliczce znamionowej zasilacza jest podane że napięcie wyjściowe jest równe 16 [v]. Czy ktoś wie jakie znaczenie ma dla pracy komputera różnica 0.4 [v].
  • Poziom 31  
    Zmierz napięcia na wejściu inwertera i podaj wyniki
  • Poziom 8  
    Witam oto zdjęcie i wyniki.

Wyniki:
    1 - 3,18 [v] (brak pkt. kontrolnego)
    2 - brak pkt. kontrolnego
    3 - brak pkt. kontrolnego
    4 - masa
    5 - masa
    6 - 16,18 [v] (17, 24 numer na zdjęciu z pkt. kontrolnymi inwertera)
    7 - 16,18 [v] (17, 24 numer na zdjęciu z pkt. kontrolnymi inwertera)
    8 - masa
    9 - brak pkt. kontrolnego
    10 - 0 [v] (3 numer na zdjęciu z pkt. kontrolnymi inwertera)
    11 - masa
    12 - masa
    13 - 16,18 [v](17, 24 numer na zdjęciu z pkt. kontrolnymi inwertera)
    14 - 16,18 [v] (17, 24 numer na zdjęciu z pkt. kontrolnymi inwertera)
  • Poziom 8  
    Na każdym z pinów trafo po stronie pierwotnej napięcie jest równe 0 [v] z wyjątkiem pinu pod literą A który jest połączony z masą.
  • Poziom 8  
    Dodam jeszcze że piny kondesatora inwertera - srebny obok otworu na śrubke- są zwarte. Czy tak ma być ? Jeżeli nie to gdzie szukać przyczyny.
  • Poziom 8  
    Tak ogólnie pisząc to małe zainteresowanie moim tematem. Dziękuje slawmix1234 za wiadomość. Po przeczytaniu podobnych tematów na elektrodzie i innych forach i z braku innych pomysłów podłączyłem inwerter do zewnętrznego "zasilacza" i ku mojemu zdziwieniu inwerter z świetlówką działa. W pirwszym poście pomyliłem się na chwile obecną sprawdziłem na płycie głównej bezpieczniki koło gniazda taśmy lcd, te z literą N oznaczone jako F1 i F4. F5 nie zlokalizowałem. Jakby ktoś wiedział gdzie go szukać to niech się odezwie. Slawmix1234 jakbyś mógł napisać jak ten inwerter działa zwłaszcza moment załączania i wyłączania przy max/min jasności. Jak to jest że nie zawsze po odłączeniu zasilania od inwertera trzeba podawać impuls 3.18v aby inwerter załączyć.
  • Poziom 8  
    Usterka usunięta. Przyczyną nie działania backlighta był brak napięcia załączającego inwerter/świetlówkę na złączu inwertera z taśmą (numer 3 na zdjęciu łącza).
    Oto jak sobie z tym poradziłem, może komuś się przyda.

Z styku 3,18[v] u góry ekranu wyprowadziłem przewód.

Który podłączyłem przez mikrostyk z inwerterem w miejscu zaznaczonym na zdjęciu.

Po kliknięciu mikrostyka świetlówka się załącza. Regulacja jasności i wyłączanie backlight wraz z komputerm działa.

A tak wygląda inwerter i mikrostyk w akcji.

Na koniec wszelkie ewentualne uwagi proszę przesyłać w wiadomości. Teraz gdy z podświetleniem się uporałem przyszedł czas na baterię, ale to już historia na inny temat.