Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wykrywacza metalu AVT

02 Sty 2014 19:55 9732 58
  • Poziom 12  
    Witam, chcę zbudować wykrywacz metalu. Prosty i tani. Znalazłem jeden wykrywacz, lecz nie jestem zbyt dobry z elektroniki i nie wiem jak połączyć elementy, jest schemat ideowy i prosiłbym kogoś, kto by mógł mi narysować ścieżki i w których miejscach mają być dane elementy, dodaje plik pdf w którym sa schematy i opis. z góry dziękuje za pomoc. poprawione :D jeżeli temat napisałem w złym dziale proszę o przeniesienie.
  • Poziom 18  
    Popraw błędy w pisowni to dopiero pogadamy.

EDIT:
    Ok już się robi.

EDIT2: Masz, ale niech ktoś jeszcze sprawdzi schemat bo robione na szybko...
    Budowa wykrywacza metalu AVT

W załączniku pliki eagle, obrazki i gotowy PDF do termotransferu.
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    Dzięki, ale nie do końca mi o to chodziło. Ja nie chce robić płytki, chce tylko prosty rysunek ścieżek i narysowane elementów połączonych ścieżkami, żebym wiedział które elementy mają być przylutowane, do których nóżek.

Dodano po 8 [minuty]:

ok już wszystko wiem. Jeszcze proszę, żeby ktoś napisał jakie dokładnie elementy będę potrzebował, bo tam np. nie pisze jakie kondensatory i jakie napięcia wykrywacz będzie zasilany bateria 9v.
  • Poziom 12  
    Tak tam pisze jakie elementy, ale nie pisze jakie kondensatory czy to maja być elektrolityczne?i jakie wartości napięć cz 10v, czy 16v, czy 25v, nic tam takiego niema.
  • Poziom 12  
    Witam, wykrywacz zrobiony działa. Teraz chciałbym się podpytać, jak zrobić dobrą cewkę? jakiego drutu użyć? i czy lepsza jest okrągła czy, jajowata?
  • Poziom 18  
    Kondensatory ceramiczne, w sprzedaży są najczęściej 50V, taki możesz użyć.
  • Poziom 12  
    Tak kupiłem właśnie takie, wykrywacz działa. Teraz chcę zrobić cewkę ale zabardzo nie wiem jak ją zrobić żeby dobrze działała.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    A idź pan gdzie indziej z tymi herezjami.
    Eagle jest bardzo fajny i w ciągu dnia można się nauczyć go obsługiwać, trochę wprawy i można robić pro PCB.
    kritu100, masz napisane w PDF że cewka to ok. 40 zwojów z drutu 0,3mm, który nawijasz na jakąś rurę fi. 10mm.
  • Poziom 12  
    ok dzięki za pomoc. jeszcze pytanie czy tą baterię 9v mogę zastąpić akumulatorem? od wkrętarki 12v czy nic się nie popali? i czy coś to da?
  • Poziom 12  
    Wykrywacz działa, ale nie do końca. Cewkę zrobiłem z drutu 0,3mm 40 zwojów i wykrywacz tylko wyłapuje metal z 5cm. Czego to może być wina? chciał bym żeby wykrywał on metal z jakieś 50cm.
  • Poziom 18  
    W PDF masz napisane że to tylko zabawka, prymitywne urządzenie do celów edukacyjnych.
    Coś tam było że zasięg to 10-40cm.
    Kurde, weź przeczytaj tego PDF!
  • Poziom 12  
    Przeczytałem i nic nie wymyśliłem, wiem że gdzieś czytałem że można w tym układzie zwiększyć zasięg do nawet 1m ale szukałem i już nie znalazłem.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    wiem że gdzieś czytałem że można w tym układzie zwiększyć zasięg do nawet 1m ale szukałem i już nie znalazłem.
    Im większa średnica cewki tym większy zasięg ale dużą cewką nie wykryjesz małych przedmiotów, zwiększając średnicę musisz zachować tą samą indukcyjność.
  • Poziom 18  
    Tak do 1m, ale nie jakiś pierścionek tylko czołg co najwyżej(im większy obiekt tym głębiej idzie go wykryć).
    Chcesz wykrywacz z prawdziwego zdarzenia, to masz ten:
    http://redram.com.ua/e.html
  • Poziom 12  
    Ale tam nie ma pokazane gdzie jaki rezystor itp idą na płytkę.
  • Poziom 12  
    Ok w poniedziałek wytrawie płytkę, i kupie elementy i będę składał jak czegoś nie będę wiedział to napisze.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    wytrawie płytkę

Ścieżki będziesz mazakiem robił?
  • Poziom 12  
    Nie, wydrukuje na papierze kredowym i odbije na pcb.
  • Poziom 18  
    A jakim programem robisz ścieżki?
  • Poziom 12  
    Tym EAGLE 6.5.0. Ale tam już jest gotowa płytka w tym linku.
  • Poziom 18  
    Jest ale tylko do podglądu, bo zawalona rysunkami elementów, już nie mówiąc że to obrazek który do tego się nie nadaję...
  • Poziom 12  
    Ale kicha, nic spróbuję zrobić płytkę według tego obrazka mam całą niedziele nato :-)
  • Poziom 18  
    I co, paintem usuwasz reszte? :D
  • Poziom 12  
    Nie, spróbuje przerysować ją z obrazka do eagle.

Dodano po 26 [minuty]:

A jest może jakiś wykrywacz niezbyt skomplikowany typu pi? tak żeby wyłapywał do 70cm chodzi mi tylko o duże rzeczy typu karabin.
  • Poziom 12  
    A masz może jakiś schemat tego wykrywacza?