Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

s7-314c-2dp + enkoder inkr. - Szybkie wejście zlicza tylko w jedną stronę.

alex2c 02 Jan 2014 21:04 3267 11
SterControl
  • #1
    alex2c
    Level 13  
    Witam
    Mam sterownik S7-314c-2dp, TIA Portal v12 oraz enkoder inkrementalny. Enkoder jest podpięty pod wejścia DI124.0 (sygnał A) i DI124.1 (sygnał B) lub odwrotnie. Kolejne dwa przewody to masa i 24VDC, które są połączone do tej samej masy i zasilania co sterownik.
    W sterowniku mam bloczek FB w którym wykorzystuję bloczek systemowy COUNT_300C do zliczania impulsów. Bramka jest otwierana i zamykana sygnałem, którego stan się zmienia co 100ms (wykorzystuję OB35).
    I teraz:
    Jeśli GATE= ON to ustawiam JOB_ID=0 i zliczam impulsy.
    Jeśli GATE=OFF to ustawiam JOB_ID=1 i zapisuję COUNTVAL (DINT) do zmiennej w db.
    W HW dla CH0 mam ustawione:
    Interrupt selection: process (domyślna wartość)
    Operating mode: count continously
    Gate function: abort counting (zawsze zlicza od zera)
    Comparison,hysteresis = 0 (nie wykorzystuję)
    Input: rotary single encoder
    hardware gate = off
    count direction = on (żeby zliczał mi w dobrym kierunku, nie ważne czy zamienię sygnały A i B na wejściach zawsze liczy w jedną stronę ustawioną w tym miejscu)
    output no comparison
    HWGate 60kHz, Latch 10kHz, sygnały z enkodera nie przekraczają tych wymagań
    HW Interrupt CH0 rising i falling edge OFF

    Niestety nigdzie, ani na forach, ani w dokumentacjach nie spotkałem się z podobnym przypadkiem.

    Kilka pytań:
    1. Dlaczego sterownik nie zlicza impulsów w obu kierunkach mimo iż na wejściach ma dwa sygnały w tym jeden sygnał przesunięty w fazie?
    2. Czy widzicie możliwość zoptymalizowania mojego zliczania impulsów?
    3. Niezależnie czy mam na wejścia podpięty jeden lub dwa przewody zawsze się świecą dwie diody sygnałowe na sterowniku (DI124.0 i DI124.1), widoczne są 3 stany: obie diody zgaszone, obie "w połowie" zapalone i obie zapalone. Tak powinno być ? Nie powinna się jedna dioda zapalać zgodnie z przesuniętą fazą ?
    4. Powinienem uruchomić w HW CH1 ? Próbowałem tego jedak bez pozytywnego skutku.
    Czekam na Wasze sugestie, z góry dziękuję !
  • SterControl
  • #2
    Adik C
    Level 25  
    Witam , jaki jest nr .siemens karty hsc którą wykorzystujesz pod którą podłączasz encoder? czy wbudowane wejścia w sterowniku które są wedle producenta szybkie?jeśli karta to jest na racku cpu czy na module po profibus dp np.et200s? encoder w s7-300 potrafi zliczać w dwóch kierunkach , mam nawet jakieś programy gdzie są , na jednym s7-300 2 kwadraturowe encodery sparametryzowane, pytam , o powyższe bo dalej by się przydał scan z zakładki hw config. wrzucić , co do pisania na s7-300 za pomocą tia portal , jestem starej daty :D , i uważam że ten wynalazek nadaje się tylko do s7-1200 , no i s7-1500 :D , pozdrawiam.

    Dodano po 25 [minuty]:

    wstaw swój hardware:
    s7-314c-2dp + enkoder inkr. - Szybkie wejście zlicza tylko w jedną stronę.
  • SterControl
  • #3
    alex2c
    Level 13  
    Hej
    To są wejścia zintegrowane na module CPU 6ES7 314-6CH04-0AB0.
    Jeśli chodzi o TIA Portal v12 i STEP7 5.5 to zakładki w HW są bardzo podobne, na pewno parametry do wyboru są identyczne, wiem bo mam oba i porównywałem.
    Wszystkie parametry wejść opisałem powyżej, więcej nie ma wg mnie (nic więcej nie znalazłem w środowisku).
    Bloczki też wyglądają identycznie, ten o którym ja piszę COUNT_300C to w step7 5.5 SFB47.
    Czy ten bloczek można w przerwaniu również umieszczać np w OB35 lub innym, częściej wywoływanym?
    s7-314c-2dp + enkoder inkr. - Szybkie wejście zlicza tylko w jedną stronę.
  • #4
    ILSSystem

    Automation specialist
    Witam,
    Masz możliwość sprawdzenia sygnałów enkodera (przesunięcia A-B) na oscyloskopie ? Załatwiłoby to sprawę poprawnego działania enkodera.
    Pozdrawiam
  • #5
    alex2c
    Level 13  
    Hej
    Oscyloskopu nie mam pod ręką, jednak sprawdzam działanie na dwóch identycznych enkoderach, jeden z nich jest kompletnie nowy.
  • #6
    Adik C
    Level 25  
    Witam , tu masz w sumie pod linkiem gotowe rozwiązanie , http://support.automation.siemens.com/WW/llis...lib.csinfo&lang=en&objid=18467424&caller=view.

    Co do encodera musi byc widoczne przesunięcie na wejściach do plc sygnałów A i B , pozdrawiam, i życzę sukcesu :D

    Dodano po 27 [minuty]:

    W tym manualu , jest też opisane jak uruchomić szybki licznik na twoim cpu http://support.automation.siemens.com/ww/llis...objaction=csview&extranet=standard&viewreg=WW
  • #7
    alex2c
    Level 13  
    Hej
    ADIK C, dzięki za linka ale już byłem na tej stronie, maglowałem treść kilka razy ;) W sumie jakkolwiek załączyć by HSC to powinien on liczyć w obu kierunkach, kwestia jedynie precyzyjnego otworzenia i zamknięcia bramki. Kwestia otwarcia i zamknięcia bramki raczej nie ma wpływu na kierunek zliczania impulsów.
    Tego pdf'a też już zassałem, jak wiele innych i zero wniosków niestety, gdzieś popełniam błąd.
    Zastanawia mnie fakt braku widocznej sygnalizacji przesunięcia sygnałów A i B (lekko przesuwając enkoder widzę jak się sygnały zmieniają ale identycznie synchronicznie - zero, pośredni sygnał, jedynka). Może ktoś z Was empirycznie sprawdzić jak to się ma podczas poprawnej pracy plc z enkoderem. Chyba, że Ty ADIK C masz pewność ? Na szczęście okazało się, że urządzenie jednak nie cofa się bezwładnie więc nie ma problemu ze zliczaniem w dół, jednak chciałbym tę sprawę wyjaśnić.
    Mam ustawione szybkie wejście dla "rotary encoder single", na forum Siemensa doradzili mi aby ustawić je jako "rotary encoder quadruple" jednak w takim wypadku impulsy są zliczane podwójnie, jest ich dwa razy więcej.
    Macie może swój przykład program plc+schemat podłączenia do wejścia s7-300 ? Może być TIA Portal lub Step7.
    W załączniku przesyłam screeny z tia z konfiguracją wejść w HW.
  • #8
    ADACHO
    Level 15  
    Witam.
    Trochę dziwne zachowanie LED , które opisujesz- czy mógłbyś podać typ enkodera który podłączasz i sposób? Skoro nie podłączasz jednego z kanałów to Led nie powinien się świecić. Spróbuj wykorzystać drugi kanał licznika CH1 - i124.3 / i124.4.
    Pozdrawiam.
  • #9
    alex2c
    Level 13  
    Hej
    Popatrzyłem raz jeszcze do dokumentacji (do tej co ją również ADIK C posłał) a potem do możliwości HW... Strona 177 parametr "Main count direction" dał mi do myślenia, przecież w HW takie opcji nie miałem... No i zmieniłem "count continously" na jakikolwiek inny np "count once" i się pojawił kierunek zliczania NONE/forward/backward... Więc teraz może to ruszy... Tylko mam obawę czy przy takiej nastawie, po załączeniu bramki zostanie rozpoznany jeden kierunek i aż do zamknięcia bramki w jedną stronę będzie zliczanie, nawet jeśli enkoder zakręci się w drugą stronę. Jest jeszcze "count periodically".
    Będę miał możliwość sprawdzenia tego ustawienia we wtorek to się odezwę. Gdyby się pojawiły inne sugestie/wnioski to chętnie je przetestuję/przyswoję/sprawdzę;)
    ADACHO, typu enkodera nie sprawdziłem, czekam na maila z jego typem, ale wiem że działał z inną maszyną zliczającą w obu kierunkach. Do testów miałem też nowy enkoder o tych samych parametrach, więc to raczej nie wina enkodera. Te zapalanie się LEDów to też dla mnie dziwne, potestuję to we wtorek jeszcze.

    pozdrawiam!
  • #10
    ADACHO
    Level 15  
    Witam.
    Nie do końca rozumiem jak chcesz zliczać.
    chcesz zliczać tylko w jedną stronę , niezależnie od ruchu enkodera?
    Nie posiadam TIA portal, ale "count direction " służy do ustawiania kierunku zliczania w zależności od podłączenia do kanałów - daje to taki sam efekt jak zmiana fizyczna podłączenia - zgodnie z moimi doświadczeniami :). Jeśli chcesz zliczać w jedną stronę to należy wykorzystywać jeden kanał - odpowiedni tryb lub blokować zliczanie bramką.
    Do zliczania w jedna stronę dedykowany jest tryb : " pulse/direction" - tak mam STEP 7.
    Pozdrawiam.
  • #11
    alex2c
    Level 13  
    Hej
    Ubiegłeś mnie przed edycją mojego posta powyżej. Oczywiście chcę zliczać w dwie strony, z tym mam właśnie problem, że zlicza ciągle tylko w jedną stronę. Za szybko napisałem poprzedniego posta, w dokumentacji widzę wszystkie przebiegi i widzę, że w tych wszystkich przypadkach jest to licznik rewersyjny i te funkcje nie są problemem. Count direction wiem jak działa ;) Wogóle count continously wydaje mi się, że przetestowałem na wszelkie możliwe sposoby i nic, we wtorek spróbuję "rzutem na taśmę" z pozostałymi trybami.

    pozdrawiam!
  • #12
    alex2c
    Level 13  
    Witam
    Sprawa się wyjaśniła. Okazało się, że w szafie była omyłkowo zainstalowana złączka dwupoziomowa, która miała połączone dwa poziomy ze sobą i sygnały z innego urządzenia nakładały się na sygnały z enkodera. Stąd przyczyna 3 stanów enkodera (0log, pośredni (12,5V) oraz 1log). Na swoją obronę dodam, że nie prefabrykowałem szafy, ale zastosowane złączki są tak podobne do tych błędnie zainstalowanych, że pomyłka mogła się każdemu zdażyć ;) Po zmianie licznik zaczął poprawnie zliczać w dwu kierunkach.
    Dziękuję za chęć pomocy i pozdrawiam!