Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje schematów przekaźników czasowych

bikemax 02 Sty 2014 22:00 1674 0
  • #1 02 Sty 2014 22:00
    bikemax
    Poziom 13  

Witam

Potrzebuje 2 schematy jak najprostszych układów przekaźników czasowych pod 12V

1. Po podaniu krótkiego impulsu załączy przekaźnik na określony czas - najlepiej żeby można było potencjometrem wyregulować go w zakresie ok 3-15min

2. taki który załączy tak długo jak będzie występował impuls plus określony czas - najlepiej żeby było można ustawić potencjometrem ok 0,5s

Dostępne układy do kupienia nie bardzo mi pasują bo wolałbym am je wykonać gdyż chce to zastosować z jeszcze innymi elementami na jednej płytce.

Chcę zrobić zdalne zapalanie silnika z pilota (mam jedną wolną radiolinię od otwierania bagażnika a immobilaisera nie mam) Narysowałem prowizoryczny schemat aby zobrazować o co dokładnie mi chodzi.

Generalnie: impuls z centralki załącza przekaźnik czasowy na 8 min, który włącza dalej na ten czas zapłon silnika i całego auta. Jedna linia idzie dalej do przekażnika RT który rozłączy się po zgaszeniu się lampki ładowania (czyli zapaleniu silnika) z kolei to zasilanie musi zostać podtrzymane przez kolejny przekaźnik czasowy który załączy rozrusznik (opuźnienie jest wymagane gdyż kontrolka ładowania potrafi zgasnąć przy bardzo niskich obrotach silnika - nawet gdy kręci się na rozruszniku, przez co może się włączać rozrusznik kilka razy zanim zapali na dobre silnik zamiast raz a porządnie). Na sam koniec przekręcenie stacyjki na pozycję zapłonu odcina poprzez przekaźnik RT zasilanie całego układu, który ma podtrzymać pracę silnika przez 8 minut. Analogicznie jeżeli przez te 8 min nikt nie przekręci stacyjki silnik i zapłon zgaśnie sam.

Taki patent na nagrzanie auta w zimę bez webasto i schłodzenie latem przez włączoną klimę ;)

Jak coś źle rozumuję proszę o podpowiedzi, jestem majsterkowiczem nie elektronikiem ;)

0 0