Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obsługa miernika/multimetra

sl25e 02 Sty 2014 22:08 1023 3
  • #1 02 Sty 2014 22:08
    sl25e
    Poziom 11  

Witam. Eksperymentuję z nowym miernikiem DUWI. Chciałem ustalić napięcie na końcówkach płytki ze spalonej żarówki energooszczędnej bo w tym układzie nie miałem żadnego pojęcia o wartości wolt. Oto wyniki - prąd stały: nastaw 200 = 24,6; 20 = 2,4; 200m = 0,24 i najśmieszniej na prąd zmienny - nastaw 250 = 248; 200 = 24,8. Proszę mnie oświecić - jakie napięcie można uznać za prawidłowe?

• #2 02 Sty 2014 23:32
    szczywronek
    Poziom 27  

Ojoj...

sl25e napisał:
    Proszę mnie oświecić - jakie napięcie można uznać za prawidłowe?
    Wróżka Janina ma wolne do Trzech Króli włącznie...

sl25e napisał:
    Eksperymentuję z nowym miernikiem DUWI.
    Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem Twoje "wyniki", ale wydaje mi się że już możesz zakończyć eksperymentowanie bo miernik wymaga naprawy. Ale to tylko gdybanie, bo z Twojego opisu wiele konkretów nie wynika.

Może zacznij eksperymenty od pomierzenia kilku baterii/akumulatorów - będzie bezpieczniej i nabierzesz wprawy. No i upewnisz się czy miernik działa ;)

• #3 03 Sty 2014 15:27
    sl25e
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedź. Nie podejrzewam awarii miernika tylko, który wybrać odczyt. Przecież jeśli jest kilka pozycji nastawień napięć to wiadomo, że nie może być identycznych wyświetleń. Bez problemu jest odczytanie jeśli się wie z góry jaki prąd mierzę. Jeśli w gniazdku to będzie ok 230V, jeśli bateria to ok. 1,5 czy 9V, akumulator 12V i będę szukał pokrętłem aż wyświetli się sensowny wynik. Problem jeśli nie ma się żadnego pojęcia jakiego prądu się spodziewać.

• #4 03 Sty 2014 16:46
    szczywronek
    Poziom 27  

Pomiar napięcia multimetrem nie polega na wybieraniu zakresu na ślepo i szukaniu gdzie pokaże się "spodziewany" wynik :) Jeżeli nie wiesz czego się spodziewać to zaczynasz od największego zakresu i zmniejszasz go jeśli okaże się to konieczne.

Załóżmy, że jakiś wyimaginowany multimetr ma możliwość pomiaru napięcia stałego w zakresach:
    - 600V
    - 200V
    - 20V
    - 2V

Chcąc zmierzyć "całkowicie nieznane napięcie" ustawiasz zakres 600V i mierzysz. Miernik wyświetli np. "4V" -> zmniejszasz więc zakres na "20V". Dzięki zmniejszeniu zakresu masz dokładniejszy wynik (np. 3,64V). Jeśli przesadzisz i ustawisz zakres mniejszy niż mierzona wartość to miernik powinien zasygnalizować przekroczenie zakresu (np. wyświetlając 1 na pierwszej pozycji wyświetlacza z lewej strony).

W powyższym przykładzie więc (mierzone napięcie 3,64V) wskazania miernika na kolejnych zakresach wyniosą:

- 600V -> 4V
    - 200V -> 3,6V
    - 20V -> 3,64V
    - 2V -> "1" (przekroczony zakres)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME