Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać odpowiedni termistor NTC ?

02 Sty 2014 22:41 4068 3
  • Poziom 13  
    Witam, chciałem dać termistor na przewodzie fazowym zasilacza impulsowego którego obciążenie nominalne to około 1A przy napięciu 230v, aby ograniczyć duże prądy podczas załączania i ładowania kondensatorów. W jaki sposób dobrać odpowiedni termistor ?
    Do jakich wartości może dojść temperatura termistora ?, bo rozumiem opór będzie spadał temp rosła aż termistor się przepali, tzn pewnie osiągnie jakiś stan równowagi wcześniej, tylko pytanie własnie przy jakiej temperaturze, dla 230v i nominalnym prądzie 1A
  • Poziom 18  
    Cytat:
    bo rozumiem opór będzie spadał temp rosła aż termistor się przepali, tzn pewnie osiągnie jakiś stan równowagi wcześniej, tylko pytanie własnie przy jakiej temperaturze, dla 230v i nominalnym prądzie 1A

Nie dokońca, temperatra będzie rosła, rezystancja będzie maleć, czyli moc wydzielająca się na termistorze też będzie coraz mniejsza, więc termistor się nie przepali (nie będzie grzał się w nieskończoność).

Cytat:
    W jaki sposób dobrać odpowiedni termistor ?

To tak: musiałbyś na początek określić jaki maksymalny prąd przy starcie może pobrać urządzenie.
    Jak to masz, to liczysz sobie resystancję, jak policzysz, to szukasz termistora NTC, który będzie miał taką rezystancję w temp. 20¤C (czy też innej temperaturze, w jakiej zasilacz będzie pracował) oraz, który przy temp. np. 50¤C (dla uproszczenia obliczeń dobrze przyjąć jakąś konkretną wartość liczbową) jaką będzie miał rezystancję. Musiał byś też wiedzieć przy jakiej wydzielanej mocy do jakiej temp. się nagrzej (powinno być opisane w nocie katalogowej).
    Trochę zakręciłem, ale mam nadzieję, że da się to rozszyfrować ;-)

Przy wyborze musisz też uwzględnić moc termistora (nie za duża, bo nie będzie się tak nagrzewał i nie za mała, bo się spali).[/quote]
  • Poziom 13  
    Bym był wdzięczny za przykład dla np. 10A prądu rozruchowego.
    Czyli dla 10A będzie to 23Ohm, dołożenie takiego rezystora spowoduje spadek prądu o 50%, jeśli dobrze rozumiem tyle tylko ze nie ma takich termistorów, dla 10A to najwięcej ze 3 Ohm, czyli spadek około 1A będzie w ogóle nie zauważali, nie bardzo wiem tez jak policzyć do jakiej temperatury termistor się nagrzeje przy pracy na nominalnym prądzie. Na prawdę będę wdzięczny za przykład, z gór dzięki
  • Poziom 10  
    Witam podepne sie pod temat.
    Potrzebuje dobrac termistory, ale nie moge znalesc charakterystyk , ani tabel z parametrami, a inyeresuja mnie wartosci rezystancji przy yemperaturze ok 40-50 stopni- do centralnego ogrzewania. Chcialbym zrobic proste termostaty przelaczajace w granicach tych temperatur i chcialbym dobrac termistory ptc i ntc, aby w tym zskresie temperatur mialy rezystancje ok.1,8k. Mam takie przekazniki rezystancyjne do nich wlasniebym chcial dobrac te termistory. Pomozcie jak to dobrac.
    Mam 2szt. Termistorow ntc 5k(zmierzylem przy temp. Pokojowej), podlaczylem rownolegle to mialy przy 40 st. Ok 2k. Na oko to powinien byc ntc 2,2k, a ptc to nie mam komplenie pojecia.