Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C++ / C# - Program porównujący dwa pliki XLS

beelinde 02 Sty 2014 22:48 1227 2
  • #1 02 Sty 2014 22:48
    beelinde
    Poziom 8  

Witam,
    Rozpoczynam przygodę z programowaniem i prosiłbym Was o pomoc w pewnym programie. Mianowicie, chodziłoby mi o napisanie prostego programiku (obojętnie: c++, c#), który tworzyłby tekstowe polecenie SQL o pewnej treści.
    O co chodzi:
    Chcę, by program przeszukał zawartość pierwszego pliku excel i jedynej w nim kolumny nr1, oczyścił każdy wiersz tej kolumny z wszystkiego co jest po ciągu znaków np. -> (w sensie: jest "ABCDEF -> 001"; ma być "ABCDEF") usunął duplikaty wierszy po tej operacji i porównał to z zawartością drugiego pliku excel i kolumny nr1. Drugi plik excel zawiera dwie kolumny, pierwsza która ma być porównywana z pierwszym plikiem, druga z wartością liczbową, o którą mi chodzi. Następnie wartość kolumny nr2 ma być przekazana do pola w tworzonym poleceniu SQL.

Przykład:
    Plik 1.xls zawiera:
    Kolumna1
    - ABCDEF -> 1001
    - ABCDEF -> 2001

- ABCDEF -> 3001
    - AXXXX
    - AYYYY

Plik 2.xls zawiera:
    Kolumna1 Kolumna2
    - ABCDEF - 0001
    - AXXXX - 0005
    - AZZZZ - 0009

Po przeszukaniu obydwu plików program powinien wrzucić tekst (później będzie to SQL)
    Wyszukana wartość to id=0001;
    Wyszukana wartość to id=0005;

Zdaję sobie sprawę, że jest to banalnie proste, ale dopiero zaczynam i chciałbym to wszystko przeanalizować. Mogę prosić o pomoc? :)

EDIT:
    Dla łatwiejszego zobrazowania o co mi chodzi, w załączniku są dwa pliki: plik1.xls i plik2.xls
    Wynikiem programu ma być:
    Wyszukana wartość to 11111;
    Wyszukana wartość to 22222;
    Wyszukana wartość to 44444;

0 2
  • Pomocny post
    #2 03 Sty 2014 20:05
    Defice
    Poziom 25  

Co prawda podam bardzo ogólne rozwiązanie problemu, ale może chociaż naprowadzi na właściwe tory.

Będę omawiał na podstawie C#, nie wiem dokładnie jak będzie to wyglądało w C++.

Na początek przykładowy tutorial: http://www.c-sharpcorner.com/uploadfile/ankur...t-data-from-excel-to-datagridview-in-C-Sharp/

Jak widać do obrazowania wczytanych danych wykorzystana została kontrolka DataGridView, przykład dość dobrze rozpisany.

Wczytujesz sobie na dzień dobry oba pliki do tabelek i działasz na nich cuda.

0
  • #3 12 Sty 2014 17:09
    beelinde
    Poziom 8  

Po wgryzieniu się głębiej w temat postanowiłem jednak zaangażować w to Excela i wykorzystać funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO. Działa jak należy, może nie w pełni automatycznie, jak zamierzałem, ale daje radę.
    Temat do zamknięcia ;)

0