Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solo 651 - Jaki tłok zamiennie pasuje?

03 Sty 2014 14:16 2997 6
  • Poziom 27  
    Mam do "naprawy" pilarkę Solo 651. W zeszłym roku po raz pierwszy do niej zaglądałem, bo coś stuka w silniku. Po zdjęciu cylindra okazało się, że tłok jest niemal na żyletkę starty jedną stroną (ale cylinder prawie ideał :?: ). W środku pełno mułu aluminiowego.Karter wymyty, wypłukany, ok.
    I teraz pytanie skąd wziąć tłok. Nowy kosztuje coś ponad 3stówki, więc po poszukiwaniach w internecie znalazłem niemal idealnie pasujący tłok od Stihl 024- 026-028 za 40 parę zł. Różnica tylko w średnicy tłoka. Powinno być 45mm, w stihlu jest 44,7. Po założeniu nowego piła odpala, pracuje równo, daje się wyregulować. Po wymianie pracowała niewiele, może 2-3m3 drzewa pocięła. Działa nadal tylko nie daje mi spokoju ten tłok. Trochę luźno w cylindrze ma i nieco stuka w nim.

Od czego można by znaleźć tłok o średnicy 45mm, sworzniu 10mm, szczelina korbowodu 13mm, wysokość 33-34mm odległość od sworznia do denka tłoka 15-15,5mm. Ten od Stihla jest niemal idealny (budową i wszystkimi wymiarami poza średnicą).
    Czy ktoś może po wyżej podanych wymiarach coś zaproponować zamiennie?

edit.

Jak to mówią ,-jak sam sobie nie zrobisz dobrze- to nikt ci nie zrobi...
    Znalazłem zamiennik tłoka do w/w piły. Najpierw trochę testów, dopiero później będzie wiadomo czy "gra gitara"...
  • Poziom 2  
    Witam, moim zdaniem najtańszym i niezbyt skomplikowanym rozwiązaniem jest zamontowanie tłoka od chińskiej pilarki o średnicy 45 mm, sforzeń jednak to pierwsza przeszkoda oczywiście nie do niepokonania .Zamiast oryginalnego łożyska którego redukcja wynosi 4 mm możemy zastosować trochę starsze rozwiązanie tzn układamy w korbowodzie igiełki o średnicy 1,5 mm (25 sztuk) które zamykamy przy montażu tłoka podkładkami ,ja zastosowałem też chińskie podkładki z kompletu szlifując je do zachowania racjonalnego luzu 0,05 mm w moim przypadku .Lub możemy takiego łożyska poszukać wymiar zewnętrzny to 14 mm na wewnętrzny 11 mm czyli rozmiar sforznia, szerokości o ile dobrze pamiętam to max 16 mm ale to zależy ile ma chiński tłok między gniazdami sforznia.Owy chiński tłok różni się również nieco wysokościami więc następna korekta to podpiłowanie tłoka od strony kanału dolotowego o 1,5 mm jednak nie jest to konieczne gdyż bez tego zabiegu pilarka również będzie dysponowała porównywalną mocą i tempermentem do oryginalnego tłoka, nie możemy jedna odpuścić sobie założenia podwójnej uszczelki pod cylinder co uchroni nas przed kolizją tłoka z głowicą ja przyznam się że trochę zeszlifowałem nawet tłok w miejscu gdzie miał najbliższy kontakt z głowicą.
    Moja pilarka po takiej przeróbce wypaliła już około 20 baczków paliwa gdzie co piąty to kompletny przegląd zużycia podzespołów i nie mam do nich najmniejszych zastrzeżeń .
    Pozdrawiam wielbicieli tej marki pilarek
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Takie pilarki równie dobrze działają z zamiennymi tłokami a nawet lepiej moim zdaniem w przypadku tej z tłumikiem od traktorka.Do solo 651 też znajdę niedługo zamiennik który nie będzie przekraczał ceną swej wartości o 200%.
  • Poziom 27  
    Zamykam temat (na jakiś czas).