Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Peavey 112HE charczą dolne głośniki.

Martinesss 03 Sty 2014 16:06 1332 4
  • #1 03 Sty 2014 16:06
    Martinesss
    Poziom 12  

Witam,
    Mam problem z kolumnami jak w temacie. Kilka lat leżały w piwnicy u brata i ostatnio przypadkowo je znalazłem. Niestety po podłączeniu pod wzmacniacz dolne głośniki (nisko/średniotonowe/szerokopasmowe?) charczą :( Zawieszenie jest w bdb stanie, zarówno dolne jak i górne. Przy naciskaniu na głośnik słychać, że coś (cewka?) ociera. Moje pytanie brzmi czy da się to jakoś w miarę sensownymi pieniędzmi naprawić, czy lepiej szukać innego zamiennika tego głośnika? - Jeśli tak to jakiego?
    Poniżej zdjęcia głośników.
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 04 Sty 2014 10:53
    JerzyPed
    Poziom 19  

Te kolumny nie naleza do dobrej klasy i nie oplaca sie w nie duzo inwestowac. Jezeli dasz dobrej klasy firmowy glosnik, to nie zabrzmi on dobrze, bo litraz kolumny bedzie niedopasowany, rowniez zwrotnica (jezeli takowa tam jest). Wymiana glosnika bedzie miec sens, wtedy jak dasz taki sam glosnik. W sprzedazy ich nie ma, ale moze tanio jakis uzywany w dobrym stanie kupisz. Inne rozwiazanie, to wymiana membrany z cewka, tutaj mozesz popytac w firmach naprawiajacych glosniki, moze cos taniego zaproponuja. Jeszcze inne rozwiazanie, to jezeli chcesz sie troche pobawic, to mozesz BARDZO OSTROZNIE probowac odkleic resory (zawieszenia) uzywajac rozpuszczalnika i nastepnie kosz glosnika dobrze oczyscic i membrane z cewka ponownie przykleic (jezeli nie zostala uszkodzona). Na forum jest dokladny opis wymiany membrany glosnika (z fotografiami) Chyba forumowicz Matyas lub Mapet (nie pamietam doklanie) to opisali.

0
  • #3 05 Sty 2014 11:29
    Martinesss
    Poziom 12  

Hmm, jeśli nie są to jakieś dobre głośniki to rzeczywiście może odpuszczę sobie ich naprawę. Myślałem o włożeniu tam takich stxow http://stx.pl/gds-30-200-8-se.html - nadałyby się?
    W tych kolumnach u góry znajdują się głośniki motoroli (ryj) podwójne piezaki bardzo podobne do tych, jak nie takie same http://www.ebay.com/itm/NEW-9-25-x-3-5-8s-Dua...dio_Speaker_Drivers_Horns&hash=item256ad3a652

I jeszcze jedno pytanie jak sądzisz ile mogą być warte same paczki z głośnikami wysokotonowymi? Pytam, bo mam kupca na to tylko nie wiem ile powiedzieć, bo na estradzie cienko się znam.

0
  • #4 05 Sty 2014 13:03
    JerzyPed
    Poziom 19  

Na temat glosnikow piezo jest duzo informacji na forum, mozesz poszukac i poczytac, ja dodam tak w duzym skrocie, piezakow juz sie nie stosuje (tylko w tanich chinskich kolumnach). Maja one niezbyt przyjemne brzmienie, bardzo piaskowe, ostre i dlatego w dobrych kolumnach zawsze stosuje sie dynamiczne glosniki. Najlepszym rozwiazaniem jest ich sprzedaz, jak kupiec da 100 zl za sztuke, to bardzo dobrze, jak da tylko 50 za szt. to tez warto sprzedac, bo z tego nic dobrego nie zrobisz. Jezeli chcesz ten glosnik STX, to przenosi on do 15 KHz czyli jest szerokopasmowym i w tym wypadku musialbys bardzo mocno wytlumic ten piezak, zeby nie przeszkadzal, ewentualnie ten glosnik by pracowal samodzielnie bez piezaka (piezak odlaczony, bylby w kolumnie jako "dekoracja"). W tym wypadku musialbys obliczyc litraz (wewnetrzny) kolumny i jezeli ma 50 litrow to ten glosnik pasuje (kolumna zamknieta bez BR) jezeli ma duzo mniej, to zapomnij o tym. Jezeli ma wiekszy litraz niz 50l, to mozesz np. styropianem zmniejszyc litraz do 50l. Taka kolumna nie bedzie jakoscia dorownywac do profesjonalnych kolumn, ale dla zabawy w gronie rodziny, przyjaciol na malej salce da troche halasu. (oczywiscie bedzie brakowac basu, ale to juz oddzielny temat), w zestawach stosuje sie kolumny razem subwooferami, czyli glosnikami basowymi.

0
  • #5 21 Kwi 2014 08:49
    Martinesss
    Poziom 12  

Kolumny sprzedane, zostały tam zmienione głośniki i grają na prawdę dobrze, wbrew temu, co napisał kolega wyżej.. A siedzą tam mega głośne carpowery (niestety nie pamiętam modelu), którego sztuka kosztuje 500 pln (niebieski kosz).
    Dziękuję za odpowiedzi, temat zamknięty.

0