Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można w ten sposób zasilać układ 555?

kamo502 03 Sty 2014 17:20 1038 7
  • #1 03 Sty 2014 17:20
    kamo502
    Poziom 20  

Witam

Czy można tak zasilić układ z NE555 (tryb monostabilny)
    Tranzystor BC548

Schemat uproszczony do podstawowego zasilania kości.

Edytuj

0 7
  • #2 03 Sty 2014 17:28
    Ronin64
    Poziom 34  

Jaki pobór prądu będzie z 555? Poziom masy podniesie się o spadek napięcia na tranzystorze. Nie lepiej zasilić od strony VCC?

0
  • #3 03 Sty 2014 17:29
    Steryd3
    Poziom 31  

Myślę, że można. Należy tylko pamiętać, iż potencjał masy 555 będzie podniesiony w stosunku do masy całości(zakładam, że emiter tego Darlington'a jest właśnie na ogólną masę przypięty). Myślę więc, że by stosować wzory na odpowiednie czasy w tym przypadku jako masę należy dla elementów (rezystorów i kondensatora przy 555) stosować masę z pinu 1 tego 555. Innym podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie w miejsce tranzystora Darlington'a jakiegoś MOSFET'a.

0
  • #4 03 Sty 2014 17:39
    kamo502
    Poziom 20  

Ronin64 napisał:
    Jaki pobór prądu będzie z 555?

Nie jestem w stanie teraz tego podać.
    Będzie to przekaźnik 12V.

Tak lepiej?

Edytuj

0
  • #5 03 Sty 2014 18:03
    trymer01
    Moderator Projektowanie

S1 powinien zwierać do masy, nie do Vcc.

0
  • #6 03 Sty 2014 21:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie zaleca się stosowania takich rozwiązań bo to pogarsza "sztywność" zasilanie i wpływa na parametry układu, czy musisz wyłączać czy może wystarczy zablokować nóżką reset?

0
  • #7 03 Sty 2014 21:30
    Steryd3
    Poziom 31  

jarek_lnx napisał:
    Nie zaleca się stosowania takich rozwiązań bo to pogarsza "sztywność" zasilanie i wpływa na parametry układu

Oczywiście racja. Z tym, że wszystkie układy RC, a w tym 555 (którego fanem nie jestem), mają marną stabilność która podatna jest na zmiany prawie wszystkiego i gdy się chce uzyskać jakieś bardziej stabilne parametry czasowe przebiegów(impulsów)-bo o tym tutaj mowa- należy się rozglądnąć za układem opartym co najmniej o rezonator kwarcowy.
    Owszem parametry z marnych zrobią się marniejsze.

0
  • #8 04 Sty 2014 09:43
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Oczywiście racja. Z tym, że wszystkie układy RC, a w tym 555 (którego fanem nie jestem), mają marną stabilność która podatna jest na zmiany prawie wszystkiego i gdy się chce uzyskać jakieś bardziej stabilne parametry czasowe przebiegów(impulsów)-bo o tym tutaj mowa- należy się rozglądnąć za układem opartym co najmniej o rezonator kwarcowy.
    Nie słuszne uogólnienie, nie zawsze potrzeba dokładności liczonej w ppm, a 555 jest jednym z dokładniejszych układów RC, temperatura wpływa na częstotliwość w podobnym stopniu jak wpływa na napięcie w tanich źródłach napięcia odniesienia. Często budowano na nim amatorskie mierniki pojemności.
    Porównaj stabilność częstotliwości z innymi generatorami RC np wbudowanymi w mikrokontrolery.
    Generator kwarcowy zrobić łatwo, ale zrób dokładny kwarcowy przerzutnik monostabilny, skoro piszesz "co najmniej o rezonator kwarcowy" to mam ochotę zapytać co lepszego stosujesz na co dzień chyba tylko wzorzec rubidowy, bo cezowe trochę drogie (;

Cytat:
    Owszem parametry z marnych zrobią się marniejsze.

Obawiam się że przy braku dobrego odprzęgania może działać błędnie a nie po prostu gorzej.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo