Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa bezpiecznika elektronicznego 1/16A 251.062L Drukarki OKI

Frenk15 03 Sty 2014 20:42 3174 9
  • #1 03 Sty 2014 20:42
    Frenk15
    Poziom 12  

W drukarkach OKI spotyka się bezpieczniki do resetowania bębna pasa transferu oraz grzałki.
    W niektórych modelach drukarek producent nie podał programowej procedury resetowania układu.

W związku z powyższym powstaje pytanie jak skonstruować bezpiecznik elektroniczny, który zadziała jak bezpiecznik 1/16A 251.062L i umożliwi wielokrotne resetowanie układów?

Bezpiecznik po przekroczeniu prądu 1/16A powinien rozłączać linie.
    Bezpiecznik powinien posiadać regulowany prąd rozłączenia oraz czas zwłoki

Proszę o ewentualne sugestie do podanego układu??

A może są gotowe takie bezpieczniki.

Raczej chodziło mi o bezpiecznik wielokrotnego użytku może nie zbudowany na procesorze ale może na wzmacniaczu poniżej rysunek pozostaje dobranie rezystorów 1Ohm, przy wzmacniaczu, przerzutnika oraz tranzystora mosfet.

Oczywiście można by dodać jeszcze jeden szybki bezpiecznik 0.1A na wszelki wypadek.
    Może jakieś kondensatory były by odpowiednie ???

0 9
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 04 Sty 2014 08:46
    pawcio24
    Poziom 20  

Po co się tak męczyć wystarczy bezpiecznik topikowy na 50mA i dwa przewody i reset jak z górki. Bezpiecznik kosztuje 25 gr.

0
  • #4 04 Sty 2014 09:50
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Nawet miernikiem możesz sie posłużyć i w prądzie szczytowym rozłączyć obwód :) Fakt że najlepiej sprawdzał sie miernik analogowy .

C.

0
  • #5 04 Sty 2014 15:13
    Frenk15
    Poziom 12  

No tak żeby było elegancko i żeby coś nie sfajczyć ???

Ciekawe czy zadziałało by takie rozwiązanie ???

1) Zmierzyć napięcie jakie podawane jest na bezpiecznik.

Dobrać rezystor ograniczający prąd np:
    Zmierzone Napięcie = 5V
    R=5/0.062=80om

Włączyć ten rezystor w szereg z miernikiem pomiar prądu i przy prądzie szczytowym rozewrzeć obwód?

Bo jak nie ma rezystora to może popłynąć za duży prąd przecież na mierniku przy zwarciu nie mamy kontroli ???

Po uwzględnieniu uwag darek0021 zmodyfikowany schemat:

Ale jeszcze mam pytania:
    1) Pytanie czy 40mA wystarczy do zasilenia układu?
    Dioda led 10mA, wzmacniacz LM386 8mA, bramki w dokumentacji podano, że 50mA (Ale to chyba w przypadku jak z wyjść pobierany jest taki prąd), dzielnik napięcia 1.5mA i rezystor 3.3Kom 1.5mA. tak więc powinno wystarczyć 25mA.

Może dać rezystor 200om i ograniczyć prąd na zasilaniu do 20mA a w czasie przełączania przerzutnika jest zabezpieczenie przed spadkiem napięcia kondensatorem?

2) Czy do realizacji przerzutnika na bramkach NAND? konieczne są rezystory?
    W liniach sprzężenia zwrotnego.
    Na wejściach.
    Na wyjściu do bramki tranzystora MOSFET.

3) To napięcie 5.1V nie wystarczy do pełnego otwarcia tranzystora lepsze było bu 7V ale może to wystarczy do poprawnego działania układu?

Dzięki za podpowiedzi

0
  • #6 04 Sty 2014 16:50
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 04 Sty 2014 18:05
    rys57
    Moderator

pawcio24 napisał:
    Po co się tak męczyć wystarczy bezpiecznik topikowy na 50mA i dwa przewody i reset jak z górki. Bezpiecznik kosztuje 25 gr.
    Budowa urządzenia, które zastąpi bezpiecznik kosztujący poniżej złotówki, może służyć jedynie doświadczeniom początkującego elektronika.
    Zatem z Serwisu Drukarek przesuwam wątek do Piaskownicy.

0
  • #8 05 Sty 2014 03:14
    Frenk15
    Poziom 12  

Przecież bezpiecznik kosztuje 20 zł a nie 1zł. I do zresetowania bębnów trzeba 4 takie bezpieczniki.
    Dodatkowo okazuje się, że jeśli w menu serwisowym nie jest ustawiona odpowiednia opcja to bezpiecznik nie zadziała?

To czy zadziała bezpiecznik 50mA albo miernik wiadomo z doświadczeń ale ciekawe ile płyt przy takich doświadczeń poszło do śmieci?

Poza tym bezpiecznik, który proponuję może posłużyć do resetowania dziesiątki a nawet setki razy. Serwisy się powinny w takie zaopatrzyć a nie zatruwać środowisko jednorazówkami.

Według mnie jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.
    Bo każdy jednorazowy bezpiecznik ląduje w śmieciach albo pływa po oceanie włącznie z tym za 50gr. Ten którego dotyczy temat jest cały czas przydatny.

Poza tym jeśli kupie bezpieczniki to ile mam ich kupić 10 a jeśli zabraknie muszę znowu lecieć do sklepu a jeśli np: są święta to klapa.
    W przypadku tego rozwiązania bezpiecznika jest on w naszym wymiarze czasu i pojmowania wieczny !!!

Powstała jeszcze taka koncepcja. Z tego, że w poprzednim rozwiązaniu przy wzroście prądu płynącego przez bezpiecznik zmienia się napięcie SG.
    Powoduje to zmiany rezystancji na tranzystorze Mosfet.

Ale ze względu na coraz większe skomplikowanie układu w końcu zdecydowałem się na przekaźnik jak poniżej:

Ale tutaj przekaźnik przy spaleniu bezpiecznika się wyłącza a może szybszy będzie przy załączaniu???

Ja osobiście w ziarenku piasku dostrzegam cały świat.
    Jak ja to rozumie otóż jeśli ktoś patrzy na świat płytko, to w ziarenko to dla niego to ziarenko, Ale prawda jest tak, że w tym ziarenku kryje się tajemnica wszechświata, atomu, która przez człowieka nie została odkryta.

Kiedyś ktoś płytko myślący powiedział, że informatyka to banał to są tylko zera i jedynki ale jednak dla człowieka te zera i jedynki potrafią być bardzo skomplikowane.

Wiele problemów może wyważać się banalnych ale to zależy tylko od tego jak płytko na nie patrzymy.

Ostatecznie zwyciężył taki układ. Dział w dwóch kierunkach. Tak więc nie trzeba będzie sprawdzać biegunów.

Układ zbudowany konieczne było usunięcie rezystora 2.2k z bramki tranzystora mosfet bo powstawały oscylacje. Po usunięciu rezystora działa poprawnie.
    Dodatkowo usunąłem bezpiecznik 0.1A bo miał 17omów.

Zdjęcie bezpiecznika:

Płytka w ExpressPCB.

0
  • #9 10 Kwi 2014 12:21
    Masowka
    Poziom 1  

dobry plan
    w mojej oki bezpiecznik topikowy nie zadziałał -dałem najpierw F63mA potem F32mA w manu serwisowym jest Belt Fuse Cut Error
    czyli cos jest na rzeczy

0
  • #10 07 Sty 2018 17:43
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Do drukarek kolorowych OKi nie widzę sensu stosowania bezpieczników skoro robię to programem do resetu, którym jednocześnie kasuje liczniki fusera, pasa, bębnów oraz tonerów. Można oczywiście też wybrać co się chce skasować. Niemniej pomysł dobry nie tylko do drukarek OKI ale tez do innych oraz kserokopiarek. Fakt, w serwisie zwłaszcza u klienta niezastąpiony gdzie rocznie takich bezpieczników zużywa się 200 takich bezpieczników, oszczędności mówią same za siebie. Niestety jest te z tak że zakupione bezpieczniki po prostu nie zadziałają w danej maszynie i wtedy szukaj u klienta odpowiedniego. A tak mamy jeszcze regulację.

0