Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HM500JI - Umierający dysk - Jak zrozumieć odczyt SMART

aksel_pl 04 Sty 2014 05:15 2025 13
  • #1 04 Sty 2014 05:15
    aksel_pl
    Poziom 25  

Witam
    Generalnie dysk juz umiera na co wskazują przeprowadzone przeze mnie testy na szczęście w porę udało mi się odzyskać resztki danych.
    SMART często się blokuje i trudno odczytać informację, ale była chwila że udało mi się zrobic screen.
    Staram się zrozumieć ten mechanizm jakim jest SMART ale wciaż nie do końca jestem pewny czy dobrze odczytuje.
    Czy ta wartość 01 RAW oznacza że jest ponad 12000 uszkodzonych sektorów czy nieudanych prób odczytu?
    Samsung HM500JI - Umierający dysk - Jak zrozumieć odczyt SMART

Pozdrawiam

0 13
  • #3 04 Sty 2014 09:59
    aksel_pl
    Poziom 25  

Nie da rady, odczytu nie idzie zrobić ani z linuxa, ani z dosa ani z windowsa. Na chwilkę tylko się ukazał i szybko zrobiłem screena po czym zniknął.
    Czytałem temat ale nadal nie jestem pewien co do wartości RAW. Czy one zawsze są prawdzie czy mogą przekłamywać? Bo jak widac wykres dla 01 niby jest w normie zielone dłuższe od czerwonego a mimo to surowe dane są bardzo duże.

0
  • #4 04 Sty 2014 10:26
    kokapetyl
    Poziom 43  

aksel_pl napisał:
    Na chwilkę tylko się ukazał i szybko zrobiłem screena po czym zniknął.

Co to znaczy konkretnie, sam program się wyłączył, czy monitor wygasł, może laptop się wyłącza.

0
  • #5 04 Sty 2014 10:33
    aksel_pl
    Poziom 25  

Generalnie wygląda to tak że...
    Na początku mogłem normalnie wejść z zakładkę podejrzeć smart, przeprowadzić testy smart itd.
    Po tym jak już udało mi się odzyskać dane zaczeły się problemy z smartem.
    Testu nie można już wykonać bo programy uznają że smart jest wyłączony co prawdą nie jest.
    Zakładki smart w programach również są puste, chodź za którymś z kolei podłączeniem dysku do komputera (hot swap) smart na chwilę się pokazuje po czym znów jest puste pole.
    Odpalenie programów z dosa czy linuxa gdzie dysk jest podłączony od startu również nie przynosi żadnego skutku.
    Dysk już nadaje się do kosza ale staram się zrozumieć całą tą sytuację.
    Dzieje sie tak zarówno w laptopie jak i po podłączeniu do głównego kompa.

0
  • #7 04 Sty 2014 11:29
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

aksel_pl napisał:
    Staram się zrozumieć ten mechanizm jakim jest SMART ale wciaż nie do końca jestem pewny czy dobrze odczytuje.
    Czy ta wartość 01 RAW oznacza że jest ponad 12000 uszkodzonych sektorów czy nieudanych prób odczytu?

Oznacza ponad 12000 błędów w odczycie danych. Jest najprawdopodobniej wynikiem minimum obecności 615 niestabilnych sektorów. Po zgraniu już wszystkich danych(lub jeśli już to zrobiłeś) możesz spróbować wykonać zerowanie i remap tego dysku, lecz może to nie pomóc z uwagi na bardzo wysoki 03. Po wykonaniu tych procedur wstaw ponownie SMART tego dysku. Strasznie nie podoba mi się atrybut 03(Spin Up time), strasznie szybko wzrósł i wskazuje na problemy z silnikiem napędzającym talerze, poza tym sporo wstrząsów ten dysk w laptopie zaliczył. Poza tym kłopoty z podsystemem mechanicznym dysku z uwagi na 0B i C8. SMART zinterpretujesz także tu:
    http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php

0
  • #8 04 Sty 2014 11:33
    aksel_pl
    Poziom 25  

Mati, laptop zleciał z dużej wysokości podczas pracy także myślę że na pewno talerz jest uszkodzony, reszty nie wykluczam.
    Dzięki za opisanie tych kilku parametrów, na pewno wiedza się przyda!
    Do dysku za bardzo nie idzie się już dostać także ciężko byłoby o format czy remap.
    Tutaj wynik z testu kiedy jeszcze dało się go zrobić:
    HDD-0 Controller........................PASSED
    HDD-0 Funnel Seek.......................
    Seek error occurred at sector 870549212.
    (Reason: HBA Taskfile Error)
    Model: SAMSUNG HM500JI / SN: S208JDQZ308902 / Rev: 2AC101C4
    HDD-0 Funnel Seek.......................FAILED 01/03/2014 17:26
    HDD-0 Random Seek.......................PASSED
    HDD-0 Linear Verify.....................
    Read verify error occurred at sector 2048.
    HDD-0 Linear Verify.....................FAILED 01/03/2014 17:27
    HDD-0 Random Verify.....................
    Read verify error occurred at sector 807428141.
    HDD-0 Random Verify.....................FAILED 01/03/2014 17:28
    HDD-0 SMART Status Check................
    SMART operations are not enabled.
    HDD-0 SMART Status Check................FAILED 01/03/2014 17:28
    HDD-0 SMART Self-Test Short.............
    SMART operations are not enabled.
    HDD-0 SMART Self-Test Short.............FAILED 01/03/2014 17:29
    HDD-0 SMART Attribute Check.............PASSED
    HDD-0 Inner/Outer Read Surface Scan.....
    DMA read error occurred at sector 2064.
    HDD-0 Inner/Outer Read Surface Scan.....FAILED 01/03/2014 17:30
    HDD-0 Read Surface Scan.................
    DMA read error occurred at sector 2064.
    HDD-0 Read Surface Scan.................FAILED 01/03/2014 17:31
    HDD-0 Spin Down/Spin Up Test............PASSED
    Hardware Monitoring.....................
    LM80 not detected.
    Hardware Monitoring.....................N/A
    Temperature Monitoring..................
    Max1617 1 not detected.
    Temperature Monitoring..................N/A

Co to może być to HBA Taskfile bo na google za bardzo nic nie znalazłem na ten temat?

0
  • #9 04 Sty 2014 11:36
    mati211p

aksel_pl napisał:
    Mati, laptop zleciał z dużej wysokości podczas pracy także myślę że na pewno talerz jest uszkodzony, reszty nie wykluczam.

Więc jak spadł, a na taką możliwość wskazywał między innymi atrybut BF,01,03,C5(rośnie w bardzo szybkim tempie) i po tym tak się zachowywał dysk to oznacza uszkodzenie mechaniczne i nic z dyskiem już nie zrobisz.

0
  • #10 04 Sty 2014 11:41
    aksel_pl
    Poziom 25  

Wiem, wiem;)
    Szczęście że 92% danych które chciałem odzyskać udało się zgrać.

Potrafisz wyjaśnić czemu smart się tak dziwnie zachowuje? Czy to ma coś wspólnego z sekcja serwisową dysku ?

0
  • #11 04 Sty 2014 11:50
    mati211p

Tzn, jak dziwnie? Możesz dokładnie wyjaśnić co znaczy że dziwnie? Kłopoty z jego odczytem(SMART) wynikają z problemów jakie ma dysk. Czasami po upadku dysk nawet nie jest wykrywany, akurat miałeś sporo szczęścia, teraz prawdopodobnie głowice uległy dodatkowo dalszym uszkodzeniom i dysk odmawia współpracy. Ucierpiał też cały podsystem mechaniczny i silnik napędzający z tego co widać. W związku z upadkiem zaczęły pojawiać się bardzo szybko także niestabilne sektory, mogące wynikać z uszkodzenia powierzchni lub głowic.
    Trzeba sprawdzić też sam laptop czy nie ma jakichś uszkodzeń mechanicznych.

0
  • #12 04 Sty 2014 12:07
    aksel_pl
    Poziom 25  

Mam na myśli że raz wyniki się pojawiają a raz nie i mam puste pole w programach.
    Druga sprawa to czemu znikła również możliwość przeprowadzenia testu smart?
    Czy usterka mechaniczna(nieelektroniczna) mogła spowodować że dostęp do smart został zablokowany?
    Czy na przyszłość problem z wykrywaniem dysku przez system może być spowodowany usterką mechaniczną?
    Zawsze wydawało mi się że za wykrywanie dysku i smart odpowiada układ na pcb.
    Laptop na szczęście żyje, testy zaliczył bezbłędnie, a jak jakieś luty puściły to póki co jeszcze nie dały o sobie znać.

0
  • Pomocny post
    #13 04 Sty 2014 12:14
    mati211p

Spróbuj odczytać SMART przy pomocy HDDScan podłączając ten dysk jako dodatkowy to zobaczysz że program długo będzie się prawdopodobnie uruchamiał, a bez tego dysku szybko. Tu prawdopodobnie chodzi o to, że informacje o dysku są bardzo długo odczytywane z uwagi na jego problemy. Ten dysk po podłączeniu do PC mógłby też zawieszać PC w czasie prób jego odczytu najprawdopodobniej także.

0
  • #14 04 Sty 2014 12:16
    aksel_pl
    Poziom 25  

no tak, logiczne... To jak z mocno porysowaną płytą cd.
    Ok wielkie dzięki za pomoc, spisałeś się jako nauczyciel ;)

0