Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel antenowy a jakość obrazu

04 Sty 2014 10:27 3366 7
 • Poziom 11  
  Witam, muszę dokupić kabel antenowy, bo dostałem do umowy dekoder z nagrywarką.

  W sklepie są dwa rodzaje kabli: grubszy (1,20 zł/m) i cieńszy (2 zł/m).

  Do tej pory miałem normalny cienki kabel (15 metrów) i nie było problemów z pikselami. Pytam jako laik - czy grubośc kabla może wpłynąć na jakośc obrazu (nie mówię o pikselach, tylko o jakości obrazu np. płynność)?
 • Poziom 33  
  Jakość kabla charakteryzują:
  1-impedancja falowa 50Ω lub 75Ω (do AV używane są 75Ω i na pewno oba takie są)
  2-tłumienność określonej częstotliwości (im mniej dB/100m tym lepiej)
  3-skuteczność ekranowania
  Wygląd i cena nie zawsze jest dobrym wskaźnikiem. Na ogół grubszy kabel ma mniejsze tłumienie, ale nie jest to reguła.
  Droższy kabel może mieć mniejsze tłumienie, ale może mieć także większe a cena wynika z jego wyższej mechanicznej wytrzymałości.
  Płynność i ilość błędnych pikseli wynika z tych samych powodów:
  - sygnał jest za słaby i dekoder gubi część danych (tłumienie)
  - poziom zakłóceń jest duży (ekranowanie)
 • Poziom 28  
  Nikt nie wspomniał, że do połączeń bezpośrednich, czyli konwerter<->tuner dvb-s2 powinno używać się kabla outdoorowego, czyli odpornego na warunki zewnętrzne, zrobionego z polietylenu(PE) tzw. czarny kabel. Dodatkowo najlepiej wypełnionego żelem hydrofobowym. Takim kablem np. jest Triset-113 PE żelowany. Druga sprawa, dielektryk powinien być spieniony fizycznie. Tanie, chińskie koncentryki dielektryk mają spieniony chemicznie, jego tłumienność po 2 latach wzrasta o kilkadziesiąt procent. Taki kabel nadaje się na śmietnik.

  Kable w izolacji PVC, czyli tzw. białe stosuje się do instalacji wewnętrznych. Taki kabel nie ma prawa ujrzeć warunków zewnętrznych. Słońce(UV), deszcz i mróz po 3-4 latach zniszczą go totalnie.
  Ostatnia rzecz, to Fki kompresyjne a jak ktoś nie ma zaciskarki to samokompresyjne.

  http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm
  http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_pe_zelowany_1m__E1017_1.htm
 • Poziom 17  
  robert6723 napisał:
  Witam, muszę dokupić kabel antenowy, bo dostałem do umowy dekoder z nagrywarką.

  W sklepie są dwa rodzaje kabli: grubszy (1,20 zł/m) i cieńszy (2 zł/m).  Za 2 zł to można kupić dobry kabel Triset 113 - w podobnej cenie jest wersja biała wewnętrzna jak i czarna zewnętrzna. Możliwe że ten sklep sprzedaje jakieś kable nie wiadomo jakiej firmy w wygórowanej cenie.

  W kablu ważne żeby żyła była miedziana a nie żelazna z pokryciem miedzią. No i jak najlepszy oplot kabla żeby był a nie kilka drucików na krzyż.

  Kabel czarny vs. kable biały tutaj było dużo dyskusji ale na zewnątrz trzeba dawać czarny to wytrzyma długo bo biały wytrzyma od 2 do 5 lat.

  Co do grubości kabla to wszystkie kable o lepszych parametrach np. triset 113 czy televes T100 mają grubość 6.8 mm więc są to kable grube a nie cienkie ( 4-5 mm).
 • Poziom 10  
  Triset 113 PE jedna z niewielu róźnic to kolor,mieszkam od 14lat gdzie 17m bialego kabelka było puszczone z dachu do domu, wymienilem na ten reklamowany produkt i dalej wszystko identyczne bez zmian
 • Poziom 17  
  Widocznie tamten 14 letni kabel był również wysokiej jakości. Kiedyś lepsze kable robili bo teraz dużo jest badziewnej chińszczyzny. Kabel od satki zakładany 4 lata temu wytrzymał 3 lata tylko ( kabel biały).
 • Poziom 18  
  emigrant napisał:

  Jeżeli ten kabel ma żel taki sam jak inne grubsze czarne przewody zasilające to rada ode mnie - uważać na ciuchy z tym żelem :D

  Kabel im porządniejszy ekran tym lepiej. Najlepiej jak ekran posiada 3 warstwy - folia, siatka, folia. Kabel 7mm ma grubszą żyłę niż starsze 5mm. Żyła czy z czystej miedzi czy stal pokryta miedzią nie robi żadnej różnicy dla sygnału W.CZ. Czysta miedź jest po prostu bardziej giętka.
  I przede wszystkim - końcówki typu F oraz wszelkie inne powinny być porządnie zarobione.
  Przy słabym ekranowaniu może wystąpić pikselowanie.