Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria A32-F3 - krótko trzyma

tygrysss 04 Sty 2014 12:42 1452 1
  • #1 04 Sty 2014 12:42
    tygrysss
    Poziom 21  

Witam.
    Od pewnego czasu bateria w Asusie zaczęła krótko trzymać, aż do momentu, że po odłączeniu zasilacza trzymała 2-3 minuty. Rozebrałem ją. Układy jakie w niej są to:
    -bq20z90
    -bq29330
    Zmierzyłem napięcie na sekcjach i:
    -pierwsza 4.16V
    -druga 4.11V
    -trzecia 4.11V
    więc wydaje mi się, ze jest ok. Teraz pytanie dlaczego trzyma bateria tak krótko? Czy bateria straciła pojemność czy zbliża się koniec sterownika? Chciałbym ją przetestować z żarówką 12V/21W, tylko nie wiem w jakiej kolejności odpinać sekcje? Czy to dobry pomysł?

Mam również baterie Dell GD761 w której padła jedna sekcja, myślę nad tym by ew. przełożyć ogniwa z asusa do della. W dellu są układy:
    - bq29912pw
    - bq80z01dbt
    tyle, że tu są inaczej sekcje rozłożone, ale to nie problem :) W tym momencie w GD761 bateria nie jest wykrywana w bios, a po kliknięciu na tyle baterii przycisku do sprawdzania jej naładowania mryga 6 razy.

Pozdrawiam.

Edit.
    Po podłączeniu baterii do laptopa, trzyma ona 2 minuty. Czas pokazywany przez batterymon to 36 min, a mimo to pada po tych 2 min. Full charge pokazuje 14xxx mWh.
    Jakie dalsze testy wykonać by zdiagnozować co poszło? Czy ogniwa czy sterownik? A jeśli sterownik to czy odczytam go? Bo słyszałem coś o problemach z hasłem.

0 1
  • #2 05 Sty 2014 20:42
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Zacznijmy od baterii della: kontroler to bq80201 a nie bq20z01.
    Teraz ogniwa. Pakiet odłączamy od plusa do minusa. Pomiar napięć robimy na ogniwach naładowanych na max. Pomiar opisany w tematach forum - poszukaj. Tylko wtedy ogniwa nadaja się do użytku, jeśli spadek napięcia pod obciążeniem jest niewielki. Co do zastąpienia ogniw w pakiecie ogniwami z innej baterii - tylko wtedy, gdy są takie same (dokładnie) i oczywiście sprawne. Jeszcze jedno: kto jest producentem obu baterii. Dell jest prawdopodobnie sony. Pokaż odczyty z BatMona.

0